so 28.1.2023 | Jan Brůna

Juniorka inkasovala v čase 59:59 a podlehla Varům v nájezdech

Přesilovky, gól na 3:3 sekundu před koncem a preciznost v nájezdech. To byly rozhodující faktory sobotního mače juniorů proti Karlovým Varům. V atraktivním duelu Lvi smolně dostali vyrovnávací branku v čase 59:59 a v penaltách byli šikovnější Západočeši, jejichž pokusy zařídily těsnou, ale cennou výhru 4:3. Nejstarší akademici Lvů tak o víkendu získali pouze bod.

Domácí se v závěru třetiny dočkali vedení

Mountfield nenastoupil proti papírově silnějšímu soupeři špatně a dobře se bránil počátečnímu náporu Energie. Ta vkročila do zápasu správnou nohou a svou rychlostí dávala soupeři pořádně zabrat. Hradečtí však celkem brzy srovnali krok a sami ohrozili branku Adama Dybala, ačkoliv vícekrát do akce musel na druhé straně Jakub Tichý.

Hradečtí se do útočného pásma výrazněji podívali ve druhé polovině úvodní části a dvakrát měl slušnou střeleckou pozici Lukáš Pajer, ale ke gólu to nevedlo. A tak to na sebe vzal v 17. minutě Jan Boukal, jehož střela po zemi prošla ukázkově až do sítě a bylo to 1:0 pro Lvy. V závěru mohl srovnat Jan Botoš, jenž dorážel puk po ráně Davida Varvařovského, ale Tichý se včas přesunul a do kabin se šlo lépe Hradci.

Hosté dvěma góly otočili skóre

Východočeši zaznamenali zkraje prostřední periody více šancí než při vstupu do té první a Lukáš Král střílel z brankoviště kousek vedle. Při následné akci se do kotouče na modré čáře opřel Matěj Novotný a pumelicí orazítkoval tyč karlovarské svatyně. Jenže stačila jedna akce a bylo vše jinak – Adam Csabi během přesilové hry využil pozice v kruhu a po zemi propálil Tichého, čímž srovnal na 1:1.

Domácí se rázem provinili proti pravidlům i podruhé, ale po několika minutách se sami dočkali početní výhody. Při jednom z hráčských soubojů schytal nešťastnou ránu do obličeje také rozhodčí, jinak se pokračovalo v nastoleném tempu. Pajer to při nájezdu na bránu vzal na sebe a natrefil gólmana do výstroje, kličku Petra Moravce Dybal rovněž vystihl. A když si Mountfield v poslední minutě nepohlídal Jana Botoše, využil kapitán energetiků forvarda před Tichým a překvapil ho na bližší tyči – 1:2.

Vary srovnaly sekundu před koncem

Mladí Lvi začali poslední třetinu klasickou přesilovkou, následně umocněnou na druhou, avšak branku slavili zase v té 5 na 4, když si přesný zásah připsal Matěj Beneš, jenž z mezikruží zamířil přesně k tyči – 2:2. Početní výhody byly v tomto mači obecně rozhodující faktor a v další z nich útočil Matěj Beneš na hattrick, jenže mezi kruhy z jedničky netrefil ideálně. Západočeši si museli počkat na své šance a jedna z nich přišla zrovna v oslabení, Tichý ovšem své barvy podržel.

Stabilní velmi dobré tempo přerušily až dlouhé dohady po vyloučení jednoho z hokejistů Energie, domácí si však moc dlouho přesilovku neužili, jelikož za chvíli usedl za katr i jejich člen. Sám před kasou se v jednu chvíli ocitl Michal Beneš, leč neuspěl, a když se jeho týmu naskytla další přesilová hra dvě a půl minuty před koncem, naplánoval Hradec strategii během oddechového času. Ta byla evidentně správná, jelikož Matěj Novotný z úhlu narval kotouč pod břevno a zvýšil na 3:2. Jenže nic se nesmí vzdávat, a tak Vary zkusily power-play a v čase 59:59 si našel odražený puk Samuel Šmajda a srovnal na 3:3.

Po opatrném prodloužení rozhodla šikovnost hostí v nájezdech

Nastavení se hrálo na obou stranách velmi opatrně, ani jeden celek nechtěl udělat zbytečnou chybu. V jednom momentu se zaskvěl Tichý, který zabránil gólu při střele soupeře zblízka. A tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich se na karlovarské straně trefili Radim Handl a Samuel Šmajda, jehož klička do bekhendu se ukázala jako vítězná. Za Východočechy sice korigoval Michal Beneš, ale parádu předvedl i Matyáš Váňa a energetici mohli slavit cennou výhru 4:3 po nájezdech.