so 22.9.2018 | Anna Marie Kokrhounová, Klára Petrásková

Kanonáda v podání dorostenců. S Českými Budějovicemi si poradili 8:2

To byla jízda! Hradečtí dorostenci nejenže Budějovické více jak dvojnásobně přestříleli, střelecké pokusy dokázali i efektivně proměnit v branky. Největší podíl na vysoké výhře měla zcela jistě druhá třetina, v níž Lvi vstřelili rovnou polovinu svého gólového účtu. Povedený zápas navíc ozdobil hattrick Matyáše Budiny.

Úvod duelu vyšel lépe domácímu Mountfieldu

Hned na úvod zápasu Hradečtí několikrát ohrozili budějovickou branku, avšak ani jedna střela si cestu za záda Martina Lidáka nenašla. Následovala dvě vyloučení, po jednom na každé straně, žádné z nich ale nebylo potrestáno a stav zůstával nerozhodný.

Jako první se radovali aktivnější hráči Mountfieldu, a to ve 12. minutě, když Šimon Marha po levém křídle pronikl do útočné třetiny a precizní přihrávkou nabil Marku Peldovi zakončujícímu do odkryté branky – 1:0. Vstřelený gól Hradecké značně nabudil, Šimon Marha dokonce prošel celým obranným pásmem Českých Budějovic, za brankovou čáru se mu ale puk dostat nepodařilo. Hráči Mountfieldu tak odcházeli do šaten s jednobrankovým vedením.

Hradečtí naplno odstartovali svou kanonádu

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji opět domácí. V předbrankovém prostoru hostů si vypracovali pár střeleckých příležitostí, ale ani několik dorážejících hráčů neusměrnilo puk do branky Budějovic. Hned poté se hra obrátila a Budějovičtí z první šance vyrovnávali, když dorážkou dostal puk do hradecké sítě Tomáš Březina. Ačkoliv šance si vypracovaly oba týmy, byli to Východočeši, kdo se radoval. S přihrávkou na pomezí brankoviště si skvěle poradil Matyáš Budina a rychlou střelou vymetl růžek Lidákovy branky – 2:1.

Hradeckým to však nestačilo. Ve 31. minutě se v úniku tři na jednoho propracovali útočnou třetinou, Šimon Marha svou již třetí zápasovou nahrávkou našel Matyáše Budinu, a ten puk prošťouchl do budějovické sítě. Uběhlo přesně 20 sekund a ruce Hradeckých se znovu mohly zvednout do vzduchu, když Petr Moravec zakončoval pod horní tyč. Gólové hody však ani tímto zásahem neskončily. Tentokrát na druhé straně vystihli rozehrávku Lvů hráči z jihu Čech a bekhendovou střelou se prosadil Adam Sochor – 4:2.

Už to vypadalo, že se do konce druhé třetiny stav nezmění, ale pouhou sekundu před koncem padl další gól. A tentokrát opět do budějovické sítě. Matyáš Budina přihrál Lukáši Pajerovi a ačkoliv se hostující obránce stihl vrátit a do střely si lehnout, nic dalšího nebránilo, aby hradecký hráč zakončil pod horní tyč.

Vysoká výhra a hattrick Matyáše Budiny

V sobotním zápase se Mountfield předvedl dobrými vstupy do třetin a ani ta třetí nebyla výjimkou, brankově se však domácí prosadili až v její polovině. V 50. minutě dostal Dominik Pavlata přihrávku na útočnou modrou čáru a svou střelou zvyšoval skóre už na 6:2. Ještě ve stejné minutě si Šimon Marha připsal čtvrtou asistenci, když zpoza brány přihrál Matyáši Budinovi mezi kruhy. Ten střelou k pravé tyčce dovršil svůj hattrick – 7:2.

Hradečtí se ale neradovali naposledy. Své první branky zápasu a současně již pátého kanadského bodu se dočkal Šimon Marha, který ujel hostující obraně zvyšoval na konečných 8:2. Zřejmě poslední šanci korigovat stav zápasu dostali Budějovičtí, když se Lukáš Souček provinil podražením. Po jejich vlastní chybě při střídání se však poměr hráčů na ledě vyrovnal a Východočeši si tak v klidu došli za zaslouženým vítězstvím.

Bonusový bod zůstal rovněž v Hradci

Do první velké šance nadstavbového prodloužení se dostali Budějovičtí, ale Jakuba Tichého nepřekonali. Krátce poté však hostující Lukáš Kantor podrážel a Mountfieldu se tak naskytla příležitost přesilové hry čtyři na tři, kterou se jim povedlo využít. Marek Pelda přihrál Šimonu Marhovi na pravý kruh a ten ostrou střelou zametl puk do Lidákovy brány, čímž svému týmu zajistil i čtvrtý bonusový bod.

Martin Štohanzl (Mountfield HK):
Dneska bych chtěl pochválit celý tým za předvedený výkon. Po zápase s Kometou, který se nám nepovedl, jsme se zase vrátili k poctivé hře. Začali jsme dobře z obrany, všichni jsme bojovali. Nechci nikoho vyzdvihovat, dnes je to pochvala pro celý mančaft. Po takovém výkonu je na co navazovat.

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice):
Soupeř nás dnes přehrál. Snažili jsme se srovnat s první třetinou, ve druhé jsme dělali individuální chyby. Do třetí třetiny jsme šli s tím, abychom alespoň tu dokázali vyhrát, ale to už se někteří naši hráči sesypali a dopadlo to špatně.