Mountfield HK
čt 14.3.2019, Jan Karel, Klára Petrásková

Konec nadstavby ve vítězném stylu, dorost si vyšlápl na Litvínov

Výtečná tečka za nadstavbou. Dorostenci skvěle zvládli poslední duel před play off a vítězně se naladili na rozhodující mače. Litvínovští sice dokázali odpovědět na první hradeckou branku, pak už se ale hrálo především podle Lvů. Ti přidali na své konto další čtyři góly a slavili výhru 5:2, kaňkou na duelu je snad jen obrovské množství trestných minut.

Hradec začal lépe, vedení však neudržel

Do zápasu mladí Lvi vlétli jako uragán a od první minuty na nich byla cítit obrovská chuť po vítězství. Už po dvou minutách si Hradečtí vypracovali první vyloženou šanci. Matěj Novotný si uzmul touš za hostující svatyní a bekhendovým blafákem sice překonal Herkommera, toho však ke smůle Mountfieldu zachránila tyč. První gól zápasu přinesla 7. minuta a přesilová hra domácího celku. Hradečtí sehráli povedenou kombinaci na jejímž konci stál Juraj Slafkovský. Ten si srovnal mířidla a propálil od modré shluk těl parádní střelou – 1:0.

Ve druhé polovině úvodního dějství se hra nepatrně zklidnila. Hosté se zlepšovali s každou odehranou vteřinou a stávali se tak hradeckým dorostencům vyrovnaným sokem. Mountfield nakonec doplatil na nedisciplinovanost, když vyloučení jednoho z útočníků potrestal 50 vteřin před koncem periody hostující kapitán Jakub Kadár, a to velice podobným způsobem jako před ním Slafkovský – 1:1.

Herní převaha i šance na straně domácích

Hradečtí si remízový stav nechtěli nechat líbit a od začátku třetiny byli viditelně lepším mančaftem. Byli agresivnější a měli lepší pohyb, což byl hlavní důvod jejich převahy ve druhém dějství. Jako první branku hostí ohrozil Budina, který dostal nahrávku před prázdnou klec soupeře. Jeden z hostí ho však v jasné situaci fauloval a arbitři nařídili samostatný nájezd. Ten sice Budina neproměnil, ale nemusel smutnět dlouho.

V 10. minutě si totiž právě Matyáš Budina po nahrávce Juraje Slafkovského srovnal touš, zamířil a nedal gólmanovi soupeře šanci. Ještě do konce třetiny si Hradec vybudoval dokonce dvoubrankový náskok. A to díky Šimonu Marhovi, který ve vlastním oslabení ujel se svými spoluhráči a krásně překonal bezmocného brankáře Litvínova – 3:1.

Třetí třetinu si Mountfield v závěru pohlídal

Z pohledu hradeckého celku, který v této pasáži hry dominoval prakticky ve všech herních aspektech a nedal Litvínovským šanci, byla závěrečná perioda velmi povedená. První velkou příležitost měl opět Juraj Slafkovský, který napřáhl od modré a trefil břevno branky hostí. O chvíli po něm prozkoušel Herkommera z totožného místa tvrdnou ranou Matěj Pinkas, ale ani on úspěch neslavil. Poté přišla nepěkná hokejová chvilka, když hostující kapitán tvrdě zasáhl do oblasti hlavy jednoho z východočeských hokejistů, a za svůj zákrok obdržel trest do konce utkání.

Necelých šest minut před koncem využil přesilovku Šimon Marha, který se zbavil svého strážce a po přihrávce Lukáše Pajera nekompromisně zavěsil do levého vinglu – 4:1. Necelou minutu po něm dva zmiňovaní role obrátili, když Marha našel Pajera před odkrytou brankou, ten však zaváhal. Dvě minuty před koncem, jako blesk z čistého nebe, udeřili hosté. Ondřej Postl využil hezké přihrávky Jiřího Špačka a zakončil ojedinělý výpad hostí – 4:2. Poslední slovo měli ale přece jen domácí. Matěj Novotný jel v závěrečné minutě v situaci dva na jednoho a rozhodl se vystřelit. Svojí ranou nedal maskovanému muži hostí šanci a upravil na konečných 5:2 pro Hradec.

Zvládnuté prodloužení korunované krásnou akcí

Oba týmy nechtěly udělat na začátku prodloužení chybu a bylo to znát na počtu šancí. Hned tu první hradeckou však dokázal proměnit Matyáš Budina nádhernou střelou pod břevno a přidal na stranu Mountfieldu čtvrtý bod za nadstavbové prodloužení. Druhou část sezóny tak Východočeši ukončili se 46 body na 2. místě skupiny A a v neděli je čeká vstup do vyřazovací části extraligy, kdy narazí na pražskou Spartu.