ne 27.11.2022 | Jan Hirsch, Jan Vavřina | Foto: Daniel Klement / HC Olomouc

Místo adventního klidu velká nervozita. Lvi padli v Olomouci 0:5

V neděli odstartoval advent – období klidu a pohody. Zápas na olomouckém ledě se ale nesl přesně v opačném duchu. Nervozita se nesla celým utkáním a prakticky neopustila hradecké hokejky. Lvi postupně inkasovali pětkrát, na Jana Lukáše naopak vůbec nedokázali najít recept. Závěrečné dějství navíc přineslo víc soubojů a potyček než hokeje, ani to ale nic nezměnilo na vysokém hanáckém vítězství.

Po neúspěchu proti Plzni přikročil Tomáš Martinec k několika změnám v sestavě. Do branky se postavil Jan Růžička, v obraně chyběl Mislav Rosandič. Naopak se po zranění vrátili Marek Zachar s Radovanem Pavlíkem, kterého ve čtvrté lajně doplnil uzdravený Lukáš Pajer.

Vyrovnaná třetina dopadla lépe pro domácí

Už od prvních minut byla k vidění vyrovnaná hra a šance na obou stranách. První zajímavou akcí bylo nahození Jana Káni do hradeckého brankoviště, ani jeden z dorážejících hráčů však nedokázal protlačil puk za záda hradeckého brankáře. I nadále byl zápas ze strany na stranu. V 10. minutě vypálil od modré čáry Jiří Ondrušek, jeho střelu tečoval Zdeněk Doležal a Růžička měl co dělat, aby skákající puk zachytil.

Krátce poté převzali otěže zápasu postupně domácí. Lakrosovým způsobem se do obranného pásma Mountfieldu probojoval Rostislav Olesz, jeho pokus však mířil jen do boční sítě. O zhruba minutu později se už ale Olomoučtí radovali, krásnou kombinaci v podání čtvrté lajny Kohoutů zakončoval Jakub Navrátil, který obdržel kotouč od Michala Kunce před prázdnou bránu.

Hradeckým netrvalo dlouho se vzpamatovat a začali svého soupeře pomalu dostávat pod tlak. Vyrovnání měl na holi Kelly Klíma, který se octl sám před brankou, nicméně pálil pouze do připraveného olomouckého brankáře. I domácí o sobě dali vědět, Dalibor Řezníček ale puk přes bránící hráče v černém neprocedil ani nadvakrát. Posledních několik minut Východočeši drželi Kohouty pod zámkem, gól se jim z tlaku ovšem vytěžil nepodařilo.

Olomouc vytěžila z minima maximum

Druhá třetina začala opět svižným hokejem, do úniku vyslal McCormack krajana Christopha Lalancetta, ten však šanci na zakončení promrhal. Pak už ale přišla rána Jiřího Ondruška, kterou úspěšnou tečí nasměroval do branky Rostislav Olesz. Jeho postavení se nezdálo hradecké střídačce, zužitkovala tak trenérskou výzvu. Kontrola od videorozhodčích nic proti pravidlům neobjevila a Hradec tak šel do čtyř.

V přesilové hře měla Olomouc velké problémy, její rozehrávku vystihl Radek Pilař, který ale sám před skvěle chytajícím Lukášem neskóroval. Druhý inkasovaný gól jako by hosty probral k životu, následující minuty byly pod taktovkou hradeckého útoku. Nejblíže snížení byl Jérémie Blain, který obdržel přihrávku zpoza branky od Lalancetta, jeho střela však pouze orazítkovala břevno.

Následovala dvouminutovka hrůzy pro Lvy. Nejprve se k puku mezi kruhy dostal olomoucký kapitán Jiří Ondrušek, který propálil vše, co mu stálo v cestě, a svým druhým kanadským bodem zvýšil na 3:0 pro domácí. O 65 sekund později se ke střele ze stejného místa dostal po přihrávce Knotka Jan Káňa, a i on dokázal přesně zakončit. Ani při čtyřgólové ztrátě se Mountfield nechtěl vzdát a znova zatlačil Kohouty do bloku. Žádný z pokusů Hradce, který se značně trápil v koncovce, za zády Lukáše neskončil.

Šílená třetí třetina a gól Knotka poslaly Hradec domů s prázdnou

Hradec byl po 40 minutách aktivnějším týmem, na střely vedl 21:16, chyběly mu ale góly. I ve finální třetině tak hosté chtěli odvrátit prohru a začali velmi aktivně. Střílet zkoušel Kevin Klíma, jehož pokus dorážel McCormack, ten ale nebyl úspěšný. Hráči poté přestávali držet své nervy na uzdě, do rvačky se dostali Radovan Pavlík s Jiřím Ondruškem. I za situace 4 na 4 pokračoval Mountfield v tlaku, do tří ale poslal svůj tým Jérémie Blain.

Svou druhou přesilovou hru začal tým z Moravy opět nejistě, přesto se dostal do několika nebezpečných šancí. Dujsík nejprve promáchl před prázdnou brankou, o pár sekund později vyústila strkanice před Růžičkovou kasou v další rvačku. Hřiště se postupně začalo měnit spíše ve wrestlingový ring. Celkem rozhodčí udělili za třetí třetinu, která s hokejem neměla moc společného, 72 trestných minut.

Hradečtí se poté ještě na minutu usadili v útočném pásmu a zkoušeli to v šesti, celé snažení ale skončilo jen faulem Aleše Jergla. Následující přesilovku necelé dvě minuty před koncem využili Olomoučtí po skvělé kombinaci Jana Káni s Janem Knotkem, který měl lehkou práci a zakončoval do prázdné branky. To už byl poslední hřebíček do hradecké rakve, z Olomouce si Mountfield odvezl prohru 0:5.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 6
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0
Zdeněk Doležal 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 0 0 0 -1 2
Aleš Jergl 0 0 0 -1 2
Petr Kalina 0 0 0 -1 5
Kelly Klíma 0 0 0 -1 5
Kevin Klíma 0 0 0 -1 5