po 31.10.2005 | Daniel Višňák

Mladá Boleslav zcela zaslouženě porazila Energetiky 5:1

Zajímavé utkání nabídlo 18. kolo první ligy, střetly se mezi sebou dva hokejoví sousedé v tabulce, Mladá Boleslav a Hradec Králové. Hosté byli před utkáním o jeden bod před Středočechy a tak jim mohli v případě vítězství výrazněji odskočit. To se jim však nepovedlo, zkušený mladoboleslavský celek se dostal v průběhu zápasu do tříbrankového vedení, teprve za stavu 3:0 se povedlo Energetikům snížit Petrem Dominem. To bylo ale ze strany Východočechů vše, ve třetí třetině Boleslav přidala ještě dva góly a vyhrála tak v poklidu 5:1.

Mladá Boleslav mohla jít hned po 25 utkání vteřinách do vedení, ale nařízené trestné střílení jeho exekutor Vrbata neproměnil. Rozhodčí se snažil tuto výhodu pro domácí vykompenzovat i hostům a za další půl minutu jim dal výhodu přesilové hry, tak však vyšla jako řada jiných hradeckých v posledních zápasech gólově nevyslyšena. Asi největší šanci hostů v první dvacetiminutovce měl Ondřej Potůček, toho však vychytal jistý Mařík. Domácí Mladá Boleslav využila nedůrazu východočeských obránců před brankou Koutského a ve 13. minutě, když se prosadil Jakub Langhammer. Za dvě minuty už Středočeši vedli 2:0. Opět v brankovišti hradeckého brankáře se protlačil k zakončení Jiří Kadlec. Energetici stihli ohrozit Maříka ještě v závěru třetiny, ale zkušený gólman Boleslavi nedopustil snížení a tak se šlo do kabin za dvoubrankového vedení Maříkova týmu.

Ve druhé třetině mohl nejprve snížit z dobré pozice po přihrávce Domina opět Potůček, ale Maříkova lapačka byla tradičně na místě. Když nevyužili hosté příležitost ke snížení, udeřilo na druhé straně, úspěšným střelcem byl podruhé v utkání Jiří Kadlec a Mladá Boleslav vedla 3:1. O další minutu později měl po nezištné přihrávce Koudelky první gól hostů na holi pro změnu zcela osamocený Patrik Fořt, ale i on ztroskotal na výtečném Maříkovi. Ve 32. minutě mohlo být prakticky po zápase, to byl ale Kratěna musel proměnit sólový nájezd. Alespoň jiskřičku naděje vykřesal pro Hradec ve 35. minutě Petr Domin , který dorazil za Maříkova záda střelu Pavla Suchého. A když se neprosadili Středočeši ani z obrovského závaru před hostující brankou z osmatřicáté minuty, svítil na ukazateli po čtyřiceti minutách stav 3:1.

Do třetího dějství poslali hradečtí trenéři lehce pozměněné útočné formace, ty dostaly ze začátku třetí třetiny domácí pod tlak, ale kýženého gólu se hosté nedočkali. Jako blesk z čistého nebe udeřilo na druhé straně, ujíždějící Ivo Kratěna už tentokrát Koutského prostřelil a bylo to 4:1. Za necelé dvě minuty lovil Koutský ze své branky puk popáté, ve vlastním oslabení ho prostřelil z přečíslení Peter Kocar, tato branka jakoby symbolizovala trápení Hradce v pondělním utkání. Mladá Boleslav si už ve zbylém času bez problémů pohlídala svůj náskok a zcela zaslouženě vyhrála 5:1.

V příštím kole přivítají na svém ledě hradečtí hokejisté ve středu od 18 hodin v tabulce třetí Sarezu Ostrava.

Jan Neliba (hlavní trenér BK Mladá Boleslav):
Určitě to pro nás byl těžký zápas. Hradec u nás vlastně neměl co ztratit. My jsme tady pasováni do role favorita a naši kluci měli ze začátku, myslím si, zbytečnou křeč. První třetinu jsme vyhráli díky Maříkovi. V celém zápase podal skvělý výkon a mužstvo podržel. Pak jsme potrestali přílišnou snahu soupeře, kdy se chtěli Hradečtí znovu dostat do zápasu a my využili brejky. Jakmile jsme odskočili na tři branky, mužstvo hrálo uvolněně a myslím si, že se na náš výkon dalo koukat. Samozřejmě máme před sebou obrovský kus práce s mužstvem a doufám, že to půjde nahoru.

Ladislav Kolda (hlavní trenér Hradce Králové)
My jsme v poslední době udělali docela dobré výsledky. Věřili jsme si i pro zápas v Mladé Boleslavi. Bohužel první třetinu jsme nesehráli dobře. Přitom jsme očekávali, že si domácí vytvoří tlak a to se také potvrdilo. Dostali se do vedení 2:0 a bylo těžké zápas zvrátit. I když jsem věřil za stavu 3:1, že bychom druhý gól přeci jen mohli dát a tím by domácí znervózněli. Jenže místo toho jsme v závěrečné části znovu inkasovali a bylo rozhodnuto. A proč jsem si bral oddechový čas už v 15. minutě? Samozřejmě chtěl jsem nějakým způsobem tu domácí lavinu zastavit. Ještě se pak dalo hrát. My ale udělali moc chyb. Byli jsme naivní a nechtěli hrát takový hokej, jaký jsme si před zápasem řekli, že hrát budeme