čt 26.1.2017 | Petra Pilbauerová, Lukáš Štěrovský

Mladší dorost na Spartě neudržel dvoubrankové vedení, nakonec prohrál 2:5

Mladší dorost Sparty Praha, to je celek, který budí hrůzu. V aktuální sezóně totiž ještě nenašel přemožitele. Blízko k tomu se jím stát měli ve čtvrtečním zápase Hradečtí, když ve 12. minutě vedli už 2:0. Nadějný náskok se jim ale udržet nepodařilo. Domácí ještě v první části srovnali, navrch přidali další tři branky a vyhráli poměrem 5:2.

Domácí Sparta rozehrála třetí vzájemné utkání proti Hradci Králové nečinně a neefektivně. Nebylo tak žádným překvapením, když v šesté minutě inkasovala jako první. Vojtěch Síla probruslil středním pásmem před dojíždějící sparťanskou defenzivou a střelou z úhlu zakončil do štěrbiny v pravém růžku brankové konstrukce – 0:1.

A protože sparťané i nadále mlčeli, soupeř udeřil znovu. Základy pro druhý hradecký gól položil hostující gólman Vacek, který nahrál na Moronga. Ten pak kotouč přenechal Vojtěchu Sílovi sjíždějícímu po hranici pravého kruhu a vystřelil do místa mezi pravou tyčku a beton brankáře. Švehlák se sice v brance rozložil a vyplnil ji od růžku k růžku, puk ale hraniční čáru brankoviště o nějaký ten centimetr přece jen přešel – 0:2.

Po zhruba dvaceti vteřinách přišla bleskurychlá odpověď Marcela Barinky, který prolomil gólové strádání svého týmu, a o malou chvíli později se přidal i Patrik Prymula, který rozdivočelého soupeře definitivně usměrnil. Sparťané dokázali vyrovnat během pouhých dvou minut, což jim vlilo novou krev do žil. Hosté první třetinu naopak zakončili vlastním vyloučením, které se promítlo i do prostřední části zápasu.

Ve druhé třetině si Sparta zahrála ještě jednu přesilovku a stejně tak mladí Lvi, ale ani jednomu z týmů se nepodařilo překlenout vyrovnaný výsledek 2:2 ve svůj prospěch. Šance se objevovaly na obou stranách, pročež obě střídačky byly trochu nervózní. Gól ve druhé periodě ale nepadl žádný.

Po zlomové chvíli, kdy se domácí v první třetině dotáhli z 0:2 na 2:2, přišel další důležitý okamžik. Sparta byla často u puku, který vehementně držela v hradecké třetině. Hosté se jej zbavovali jen s velkými obtížemi a jejich obranné pokusy často končily až na zakázaném uvolnění, která přinášela jen další vhazování před jejich brankářem. Toho využil Erik Čermák, který po vyloučení Moronga posunul Spartu do vedení.

Domácí pak byli nuceni ubránit vlastní oslabení, které je mohlo stát ztrátu křehkého vedení, ale trest za špatné střídání si odpykali bez ztráty kytičky a co víc, ve čtyřiapadesáté minutě hry navýšili o další branku. Domácí střídačka si po střele Matouše Najmana mohla oddechnout – 4:2.

K velkým šancím se v závěru hry dostal i domácí Rubeš, který nejprve nastřelil tyčku a pak po samostatném úniku prosvištěl přímo před Vacka, ale ani tentokrát nepochodil. O trochu víc štěstí měl na hokejce Erik Čermák, který dvacet vteřin před koncem utkání proměnil do prázdné brány – 5:2. Shodou okolností stála i na začátku tohoto gólu přihrávka vlastního brankáře.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha):
Začátek utkání nám tentokrát ani trochu nevyšel. Rozehráli jsme ho velmi lehkovážně. O přestávce jsme klukům v kabině připomněli, že si na to musíme dávat větší pozor. Za velkého úsilí jsme dokázali otočit skóre, za to jim patří obrovský dík. Jsme velmi vděční, protože se díky tomu projevila i síla, která v tomto mužstvu je. Takhle to ale nemusí vyjít pokaždé. Jsme velmi rádi, že jsme se dokázali dostat do hry a z 0:2 vyrovnat na 2:2. Ve druhé třetině jsme měli nějaké další šance, které se daly proměnit, ale stejně na tom byl i soupeř. Ten hrál velmi dobře, byl kvalitní v obraně i v útocích. Zaslouží si velké absolutorium. Nám to vyšlo silou vůle, ale jak jsem řekl, musíme si na to dávat pozor.

Hradec tentokrát nastoupil v plné síle a my víme, že je to velmi kvalitní soupeř. Někdy ten zápas sice skončí výsledkem s rozdílem čtyř pěti gólů, ale ta hra tomu neodpovídá. Nějak to tam zkrátka napadá. Určitě k tomuto týmu máme respekt. Třetí vzájemný zápas byl vyrovnaný a musím říct, že nějakou roli zde sehrála i štěstěna, která se nakonec přiklonila na naši stranu. Všem hráčům za tohle vítězství děkujeme.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Myslím, že jsme do zápasu vstoupili lépe jak Sparta. V první třetině jsme vedli 2:0, bohužel se nám ale tento stav nepodařilo udržet do začátku první přestávky a domácí vyrovnali. To byl podle mého názoru rozhodující moment celého zápasu. Ve druhé třetině jsme hráli dobře, přičemž žádná další branka nepadla, a to na obou stranách. Víme, že Sparta je těžký, ale kvalitní soupeř. Ve třetí třetině jsme za stavu 2:2 nedokázali udržet kotouč, vyhodit jej ze třetiny, anebo jej dát do středního pásma. Za to jsme dostali dvě laciné branky a bohužel pro nás se situace zhoršila. Nakonec jsme prohráli po gólu do prázdné brány. V tomto utkání jsme hráli na nejlepší hráče, ale v jeho závěru už nám trochu chyběly síly. Pro čtvrtý, poslední, vzájemný zápas uděláme všechno, abychom jej vyhráli. Na domácím ledě si se Spartou zahrajeme další rovnocenné utkání a budeme ji chtít porazit.