pá 30.1.2015 | Lukáš Štěrovský

Mladší dorost oslavil první zápas po pauze vítězstvím nad Chomutovem

Důležité utkání čekalo na svěřence trenéra Tomáše Martince po návratu do zápasového kolotoče ELIOD extraligy mladšího dorostu. Jako vedoucí tým soutěže poměřili síly s nejbližším pronásledovatelem, druhým Chomutovem. Vyrovnaný zápas, o čemž svědčí i počet střel na obou stranách (28:28), nakonec dospěl až do prodloužení, v němž bonusový bod zajistil Lvům přesnou dorážkou Michael Gaspar. Hradečtí tak navýšili svůj náskok v čele tabulky již na šest bodů!

Počáteční tlak Lvům branku nevynesl

Překvapivým obrázkem hry se mohla pochlubit první desetiminutovka úvodní třetiny souboje vedoucího celku s jeho nejbližším pronásledovatelem. Hradečtí na Chomutov vlétli a hlavně dobrým napadáním ve vlastní útočné třetině dostávali hosty pod tlak, s nímž si Piráti nevěděli rady.

Jenže k výraznější šanci s gólovým potenciálem se domácí v této fázi hry nedokázali dostat. Byl to naopak hostující Jan Svoboda, který v deváté minutě zahrozil střelou z mezikruží, proti níž musel Vomáčka předvést parádní semafor. A právě zlom mezi úvodní a druhou desetiminutovkou první periody byl momentem, který změnil obrázek hry.

Jan Svoboda sice chytrou přihrávkou napříč brankovištěm spoluhráče nenašel, jenže od té chvíle byla hra obou mužstev vyrovnaná. Do větších šancí za domácí se sice dostali Jirásek a Štohanzl, jenže oba v zakončení přečíslení dvou na jednoho nedokázali kotouč v klíčové chvíli zasáhnout a skóre tak po dvaceti minutách hry zůstávalo bezbrankové.

Dvě rychlé gólové trefy uzavřely prostřední třetinu

Druhá třetina přinesla ještě méně hokejové radosti, jak ta první. I když se hrálo stylem nahoru–dolů, ani jeden z brankářů neměl po dlouhou dobu výraznější práci. Až v jednatřicáté minutě se snažil Pažourek probojovat k volnému kotouči v brankovišti, byl ale důkladně odstaven hostujícím obráncem. O osm minut později konečně přišla první trefa do černého, byť z hole hostí. Skrumáž před Vomáčkou nejlépe využil Petr Chlán – 0:1.

Kamenem úrazu celého zápasu se ukázaly přesilovky. Tým, hrající početní výhodu, se jen málokdy propracoval k potenciálně gólové příležitosti. To se změnilo až po vedoucí brance Chomutova. Studený byl poslán na trestnou lavici krosček a z následující přesilové hry se Lvi konečně dokázali prosadit, když Martin Štohanzl tečoval Muškovo nahození od modré brány a vyrovnal tak na 1:1, a to necelou minutu po Chlánově brance.

I třetí část přinesla gól na každé straně

Do poslední periody vstoupili tím nejlepším možným způsobem domácí hráči. Martin Štohanzl byl v prostoru před Pavlátem natolik důrazný, že se mu na druhý či třetí pokus podařilo prostrčit puk za záda bezmocného brankáře; obrat zápasu byl v ten moment dokonán – 2:1 A mohlo být ještě lépe. Havelec dokázal ujet do samostatného úniku, byl ale faulován Hnídkem, a tak si svůj nájezd, tentokrát ve formě trestného střílení, mohl zopakovat. Pavlát si ale na jeho bekhendovou kličku počkal a nedal šanci hradeckému hráči skórovat.

Od té chvíle se ale domácí hráči postupně dostávali pod tlak ze strany soupeře, který gradoval tři minuty před koncem třetiny, kdy se nekompromisní ranou z levého kruhu trefil chomutovský Daniel Bukač, čímž každému týmu zajistil minimálně bod a poslal zápas do prodloužení. V té chvíli ještě nemohl vědět, že svému týmu daroval pouhých 36 vteřin navíc.

Prodloužení nemělo dlouhého trvání

Právě to byla hodnota časového úseku, vymezenému hře nad rámec standardních šedesáti minut. Michael Gaspar se dostal k dorážce, kterou poslal mimo dosah betonů brankáře Pirátů, čímž pro Hradec získal onen extra bod. Lvi tak svému nejbližšímu pronásledovateli v tabulce odskočili již na šest bodů.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Myslím, že se hrál velmi dobrý hokej této věkové kategorie. První třetinu jsme měli přehnaný respekt, postupně jsme ale hru vyrovnali a šance se střídaly na obou stranách. Remíza po šedesáti minutách byla asi zasloužená, v prodloužení jsme to ale sehráli výborně. Za vítězství jsme šťastní. Chomutov má výborný tým, určitě bude patřit k favoritům na celkové vítězství v soutěži.

Jaroslav Hejcman (Piráti Chomutov)
Viděli jsme pěkný, bojovný zápas z obou stran. Samozřejmě, byl to zápas po delší pauze, kdy se mančafty zase musí dostat do nějaké herní pohody. Myslím si, že bod pro nás je dobrý a domácí zaslouženě získali ten druhý.