ne 21.3.2010 | Martin Voltr

Mladší dorost uzavřel sezónu prohrou na Kometě

K poslednímu zápasu letošní sezóny zajížděli mladší dorostenci na led silného soupeře, brněnské Komety. Oba týmy měly před utkáním jistotu, že se jejich umístění v extraligové tabulce nezmění, ale tým kouče Petra Luštince nasadil mladší sestavu a to se projevilo i na výsledku. Domácí vedli ve 26. minutě už 3:0, ale Hradec vrátil do zápasu po povedené souhře Daniel Klemenc. Kometa však po druhé přestávce opět odskočila a v 51. minutě Lukáš Nedvídek už jen zkorigoval skóre na konečných 6:2 z pohledu domácího týmu. Mladší dorostenci HC VCES Hradec Králové tak v extraligové skupině Střed obsadili šestou příčku z deseti týmů.

Mohli bychom říct, že začátek utkání byl poměrně vyrovnaný, oba týmy si vyměnily několik střel, ale žádná z nich neměla gólové parametry. Na vážnější situaci jsme si museli počkat až do dvanácté minuty. Akce však za čekání opravdu stála. Fiala našel z vlastního obranného pásma dlouhou přihrávkou najetého Lamače, který nechal do tandemu na pravé straně Kousalíkovi. Brněnský útočník mířil mezi brankářovy betony, ale Hejda je sklapl včas.

Hradec kontroval o dvě minuty později, když se ihned po buly k nebezpečné střele dostal Procházka. Jeho pokus z vrcholů kruhů prolétl těsně nad břevnem. V obdobné situaci se ocitl i Pulpán, a k brance měl ještě blíže, pohladil však svoji střelou jen horní tyč. Následující okamžiky pak patřily brněnskému Klímovi. Tomu nejprve vychytal tutovou šanci v přesilové hře Hejda, když mu lapil střelu mířící k levé tyči z bezprostřední blízkosti. Při další velké možnosti se už forvard Komety nemýlil a pomohlo mu i trochu štěstí. Josef Klíma střílel z takřka totožné pozice jako v prvním případě. Tentokrát však zacílil k druhé tyčce a málem se mohl chytnout za hlavu. Hejda totiž proti jeho pokusu vytasil lapačku a puk v ní opravdu skončil. Neposedný koutouč však brankáři neštastně vypadl a skončil v síti - 1:0.

Takřka vzápětí po vstřeleném vedoucím gólu se mohla Kometa radovat z dvoubrankového náskoku, jenže nestalo se tak. K Lamačovi stojícímu u levé tyče se došoural puk, ale brněnská třiadvacítka ho nedokázala procedit přes Hejdovy betony. Brno tak odcházelo do kabin po první třetině s nejtěsnějším náskokem.

Druhou část načali domácí parádně. Jan Lamač se totiž u své modré čáry ujal puku, ve středním pásmu nabral rychlost a po pravém křídle projel do útočného pásma. V něm se hezky prosmýkl kolem obránců Nováka s Žákem a svůj průnik zakončil nechytatelnou střelou, která ještě lízla spojnici pravé tyče a břevna – 2:0.

Za minutu a půl v čase 25:26 už vedli domácí o tři branky. Silvestr Kusko totiž předvedl parádní důraz před branou a nějakou skulinkou puk procedil pod levým betonem nic netušícího Hejdy. Tyto dvě branky domácí trošku uklidnily, ale i uspaly.

Šanci snížit měl v přesilové hře hostů Pekárek, ale od pravé tyče trefil jen přesouvajícího se Klimeše. Po této nevyužité přesilové hře přicházela další vyloučení na obou stranách. A hosté jedno z nich nakonec využili. Čtyři minuty před koncem druhé části předvedli hezkou akci. Matějček dal od modré čáry puk na pravou stranu k mantinelu Nedvídkovi, který křižným pasem našel volného Daniela Klemence, jenž u levé tyče puk jemně tečoval do levé šibenice domácí brány – 3:1. Hosté se tak pár minut před druhou sirénou vrátili do zápasu.

Poslední třetinu začali domácí obrovskou zmařenou šancí. Beneš s Mrázkem se dostali do přečíslení dva na jednoho. Beneš nahrál Mrázkovi téměř před prázdnou bránu, jenže Mrázek mu puk ještě vrátil, což Beneše překvapilo a netrefil ho ideálně. Přesto kotouč směřoval do brány a zabránil mu v tom až poslední hradecký obránce, který jel do brány po zadku a kotouč stihl rukou vypíchnout.

Netrvalo však moc dlouho a Kometa puk do brány dostala. Tomáš Michalica těžil z krásné přihrávky Milana Pelikána, kterou posunul kolem levého betonu Hejdy do brány – 4:1. Ani ne o minutu bylo pro domácí ještě lépe. Rychlý brejk zakončil Kousalík tvrdou ranou do levé tyče a odražený puk z velkého úhlu uklidil do brány z druhé vlny jedoucí Jan Lamač.

Že vstup do poslední části patřil Kometě potvrdil ve 48. minutě Jan Sedlák, který si najel mezi kruhy a příklepem trefil skulinku mezi betony Hejdy. Domácí hráči se tak dostali už do pětibrankového vedení a zápas už byl takřka rozhodnutý.

Hradec Králové však ještě nesložil zbraně a ve dvojnásobné přesilovce přidal korigující branku. Lukáš Nedvídek dorazil střelu Drahoše Jebavého, která se odrazila od mantinelu za branou ke druhé tyči, kde měl Nedvídek lehkou práci – 6:2. Hosté tak zužitkovali svoji druhou přesilovou hru v dnešním zápase.

Více už toho však nestihli. Před závěrem zápasu ještě vložili drobnou statistickou vložku Fiala s Půlpánem, kteří se pustili do rvačky, za což byli patřičně potrestáni. Nic to však neměnilo na tom, že Kometa poslední zápas extraligy mladšího dorostu v sezoně 2009/2010 vyhrála.

Jan Konečný (HC Kometa Brno): K zápasu jsme přistoupili zodpovědně. Byl to poslední zápas sezóny a ještě k tomu doma, chtěli jsme tedy samozřejmě vyhrát. Potvrdili jsme to, že jsme teď začali střílet branky, což nám v sezóně moc nešlo. Když se podívame na tabulku, tak jsme druhý nejlepší tým v počtu obdržených branek za Spartou, ale naopak ve vstřelených brankách jsme až někde ve středu, takže to byl náš hlavní problém. Jinak kluci dnes zatáhli, vypracovali si dostatek šancí a také je proměnili, výborný výkon.

Petr Luštinec (HC VCES Hradec Králové): Přijeli jsme s mladšíma klukama, než jsme hráli celou sezónu, zkoušeli jsme už nějaké hráče na příští sezónu. My jsme spokojení, samozřejmě s výsledkem moc ne, ale s hrou s ohledem na příští sezónu ano. Kluci s Komety hráli agresivně, šli do toho naplno a na to ti naši mladí kluci nejsou ještě zvyklí.