ne 1.12.2013 | Jan Vavřina

Mladší dorostenci nezvládli boj se Slavií, přestože vedli o tři góly

Mladší dorostenci sehráli v neděli na svém ledě utkání tabulkových sousedů se Slavií Praha. Hradec si v průběhu druhé třetiny vytvořil tříbrankový náskok, ale ten dokázali Pražané postupně smazat. David Kohút pak v nájezdech pečetil hattrick a rozhodl o tom, že bonusový bod putoval po velkém obratu do Prahy.

Slavia srovnala v poslední minutě třetiny

Do utkání vstoupili aktivněji domácí, kteří drželi více kotouč na holi, měli mírnou územní převahu, ale do žádné šance se nedostali. Ani ze slávistických útočných výpadů nic nebylo, protože hradecká obrana působila velmi jistě. K první šanci se přece jen dostali Pražané, a to ve vlastním oslabení, když pálil na Vomáčku Kohút. Hradci se podařila využít až druhá početní výhoda. Kotouč se dostal k Martinu Hejnovi, který měl na modré čáře příliš prostoru, vystřelil a kotouč doplachtil až za Pateru. Hradec se tak dostal do vedení.

Přesilovou hru si zahráli i Sešívaní, ale nedostali se ani do pásma, natož ke střele. I nadále dominovaly obrany nad útoky, proto neměli muži v brance příliš práce. To mírně změnil svou ranou hostující Vorreiter, ale Vomáčka byl pozorný. Když už se zdálo, že první třetina vyzní lépe pro Hradec, prosadila se i Slavia. Jakub Marek se 48 vteřin před první sirénou dostal za modrou čárou ke kotouči, od mantinelu vystřelil golfem na Vomáčku, který si s jeho ránou nedokázal poradit, a poprvé kapituloval. Půlminutku před koncem mohl vrátit vedení na stranu Hradce Pavlík, ale v samostatném nájezdu s bekhendovou kličkou neuspěl. První třetina tak o budoucím vítězi moc nenapověděla.

Hradec se dostal do vedení 4:1

To se ale nedá říct o části druhé. Ta začala přinášet pohlednější akce se šancemi, do kterých se dostávali především Královští lvi. Do první takové hradecký Hidveghy, který sám před Paterou tak dlouho přemýšlel co s kotoučem, až skončil za hostující brankou. Chvíli na to to byl právě Hidveghy, kdo připravil pro Pavlíka druhý gól Hradce. Hradecký kapitán Radovan Pavlík se dostal na brankovišti k dorážce a poslal domácí opět do vedení – 2:1.

Hradec branka nabudila a měl v utkání navrch. To potvrdil v polovině utkání opět Pavlík, který se dokázal individuálně prosadit mezi dvěma hráči Slavie a bekhendem prostřelil Pateru podruhé. Hradec tedy vedl 3:1. To nebylo od Lvů ve druhé části vše. Ve 37. minutě se asistent u dvou branek Hradce Patrik Hidveghy dočkal také branky. Po přihrávce Matějčka stál zcela sám před slávistickým brankářem, kterého zblízka překonal, a poslal Hradec do tříbrankového vedení.

V závěru prostřední části se dostávali do hry více Pražané, kteří se také dočkali branky. Eric Fiala. zůstal zapomenut před hradeckým brankářem, dostal se k němu kotouč a pohotově zblízka propálil bezmocného Vomáčku – 4:2. V samém závěru třetiny ujel hostující obraně kapitán Pavlík, ale svůj atak na hattrick odmítl, neboť se tísněn nedokázal prosadit.

Dvě branky Kohúta srovnaly skóre zápasu

Cíle před třetí třetinou byly pro oba týmy naprosto rozdílné. Hradec se snažil neinkasovat, naopak Slavia potřebovala vstřelit alespoň dvě branky. Do první vážné akce se dostal hostující Kohút, kterého Vomáčka ještě vychytal. Později již takové štěstí neměl. Nepříliš přesvědčivou hru Hradce potrestal právě zmiňovaný David Kohút. Sebral puk, dostal se s ním mezi kruhy, zamíchal a vypálil. Jeho rána zapadla nad rameno Vomáčky a bylo to už jen o jednu branku.

Hradec obdržená branka jako by probudila, neboť jeho hra zase nabírala na obrátkách. Postupný tlak Hradce zastavil faul Hidveghyho, který se odebral na trestnou lavici. A Východočechy stihl krutý trest. Muž třetí třetiny David Kohút projel do útočného pásma, nic nevymýšlel a z podobné pozice jako při předchozí brance zamířil přesně nad levé rameno Vomáčky, a bylo srovnáno.

Hradec se s remízovým výsledkem nechtěl spokojit, a tak se hnal za další brankou. Minutu a půl před koncem vytvořil před brankou Slavie neskutečný závar, ale chybělo mu potřebné štěstí k tomu, aby se dostal opět do vedení. Domácí si vyžádali oddechový čas, strávili převážný zbytek zápasu v obranném pásmu hostů, ale branka v základní hrací době už nepadla.

Hradec se neprosadil, v nájezdech rozhodl Kohút

První minutu a půl nepustili Pražané hradecké hráče za modrou čáru, ale výraznou šanci si nepřipsali. A tak se chtěl prosadit Hradec, zejména pak Filip Moník s Matoušem. Nejprve ztroskotal na Paterovi Matouš, poté ze samostatného úniku také Moník. Do další 100% šance se dostal opět Matouš, ale ani napodruhé slávistického gólmana nepřekonal. Navíc bylo za vhozenou hůl nařízeno trestné střílení, ke kterému se postavil Moník, ale ani tentokrát recept na Pateru nenašel. O vítězi tedy musely rozhodnout nájezdy.

Jako první se rozjel na hradeckou svatyni David Kohút. Ten zvolil stejné zakončení jako v předchozích dvou případech a i nyní bylo úspěšné. Našel místo nad Vomáčkovým ramenem a bylo to 0:1. Protože se už žádný střelec mezi penaltovými exekutory nenašel, rozhodli Patera s Kohútem, že bonusový bod poputuje do Prahy.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Dvě třetiny jsme hráli dobře, dokázali jsme dát čtyři góly a měli ještě další jasné příležitosti na skórování. Škoda, že jsme Slavii vrátili do zápasu laciným gólem na 4:2. Přesto jsme měli zápas vyhrát. Od 50. minuty jsme ale byli pasivní a Slavii se podařilo vyrovnat. V prodloužení jsme byli zase lepší, nedali jsme však samostatný nájezd ani trestné střílení. I v penaltách nás vychytal výborný brankář Slavie, takže máme jen bod. Vzhledem k průběhu zápasu je to ztráta, ale za bojovnost a týmový výkon musíme kluky pochválit.

Josef Beránek (HC Slavia Praha):
Začátek nám nevyšel, měli jsme malý pohyb, což dokázal soupeř využít. Na druhou stranu se nám podařilo zvládnout závěr. Penalty jsou samozřejmě vabank, ale náš gólman je vychytal a nedostali jsme žádný gól. Dnes měl střeleckou formu David Kohút, a to rozhodlo.