čt 13.12.2012 | Martin Voltr

Mladší dorostenci v neskutečném zápase okradli vedoucí Kometu o bod

Těžko uvěřitelná partie se odehrála ve čtvrtek pod Bílou věží. Zdecimovaní mladší dorostenci hostili lídra tabulky, brněnskou Kometu, a od začátku neměli ze hry prakticky nic. Poctivou defenzívou v čele se skvěle chytajícím Martinem Chourem ale soupeři dovolili první dva góly až v závěru druhé třetiny. No a po přestávce se děly věci! Hradečtí skórovali ze své první šance zápasu, která přišla ve 49. minutě, a minutu před koncem dokázali ve hře šest na čtyři v naprosté euforii vyrovnat! Že potom už Kometa v nájezdech přece jen sebrala vítězství, sice Královské lvy mrzelo – nic to ale nezměnilo na zisku jednoho fantasticky ubojovaného bodu. Brno tím ztratilo svůj teprve čtvrtý bod v sezóně, málo platná mu byla i drtivá střelecká převaha 49:14.

Hrálo se jen jedním směrem

Karty byly od začátku rozdány jasně a na první třetině v podstatě nebylo nic zajímavého. Po celých dvacet minut se Kometa snažila o prolomení hradecké obranné hráze, což se jí ale nepovedlo. Příčinami bylo jednak nedůrazné zakončení hostujících mladíků, jednak dobrá práce domácí defenzívy a možná dokonce jako první v řadě brankář Martin Chour.

Strážce hradecké svatyně vytáhl třeba dva vynikající zákroky proti Luboši Horkému. Na druhé straně přišel jediný drobný vzruch v 18. minutě, kdy se už zdálo, že David Chalupa proskočí mezi dvěma beky. Ti ho ale nakonec odstavili a nedovolili mu blízko před Martinem Krčkem zakončit.

Brňanům to trvalo, ale dočkali se

Po přestávce se prakticky nic nezměnilo. Kometa se už ocitla gólu velmi blízko, když Radek Koblížek svou kličkou zmátl i Choura, ale pak nasměroval puk jen do tyčky zívající klece. V polovině utkání měl Koblížek další jasnou pozici, jenže po přihrávce Horkého mu do zakončení skvěle skočil hradecký gólman.

Hosté měli i další příležitosti, ovšem špatná koncovka je neustále srážela. Museli tak dostat možnost vůbec první početní výhody, aby svou drtivou územní převahu promítli do skóre. A byli u toho dva její nejaktivnější hráči. Po Koblížkově nahození se ve 36. minutě nejrychleji zorientoval Luboš Horký a před brankovištěm plácl do puku tak, že trefil přesně místečko u levě tyče – 0:1.

Královští lvi nebyli inkasovaným úderem nijak zdrceni, přesto ještě do přestávky kapitulovali podruhé. Tentokrát toho museli litovat o trochu víc, v útočném pásmu jim totiž nevyšla kombinace a soupeř ujel do přečíslení. Marek Škvrně poté takřka od hrazení neomylně našel Petra Kratochvíla, který se se zakončením nemazlil – 0:2. Hradec vyslal na branku soupeře ve druhé části stejný počet střel jako v té první – tři.

Snadné vítězství Komety? Houby!

Oba týmy měly doposud na kontě jediné vyloučení, což se brzy změnilo. Jenže – zatímco Hradečtí oslabení zvládli, Kometa v tom svém faulovala znovu, čímž nabídla domácím minutu a 17 sekund dvojnásobné přesilovky.

A hradečtí bojovníci vytušili, že to je ten pravý moment! Tomáš Zahradník si brzy po buly vyměnil puk s Davidem Chalupou, jenž mu ho vrátil napříč pásmem do vynikající pozice. Zásluhou chvilkového zpracování hradeckého kapitána se brankář Krček stačil přesnout, ale když Zahradník neuspěl napoprvé, v přetahované u tyčky byl nejdůraznější a propasíroval kotouč za čáru. Z první nebezpečné situace zápasu domácí skórovali – 1:2!

Kometa sice odpověděla aktivitou, ale po chvíli měli domácí další obrovské možnosti. Už mohlo být vyrovnáno! Tomáš Zahradník ale ve svém velkolepém sólu ztroskotal na Krčkově lapačce a Filip Luštinec následně nenašel mezeru mezi jeho betony. Přesto se zdálo, že závěr si Jihomoravané pohlídají. Robert Havlát dokonce odmítl rozhodnutí, když skvělou Koblížkovu akci zakončil těsně nad břevno.

To by ale Brňané nesměli znovu faulovat. V čase 58:30 putoval na trestnou Jakub Čejka, hradečtí trenéři na to zareagovali oddechovým časem a Martina Choura nechali rovnou na střídačce. Málokdo však věřil svým očím, když Emil Veselý od modré propálil všechno před sebou a doopravdy vyrovnal – 2:2! Na hradecké lavičce propukla nevídaná euforie. Když zazněla siréna, už bylo jasné, že pod Bílou věží zůstane bezesporu nejcennější bod celé sezóny.

Nájezdy přinesly hostům aspoň nějakou radost

Prodloužení už sehráli domácí s oprávněným klidem a sebedůvěrou, i když stejně jako v 95 procentech průběhu zápasu vládla ledu Kometa. Utkání každopádně vyvrcholilo samostatnými nájezdy.

První dvě série rozhodnutí nepřinesly – všichni střelci byli úspěšní. Za hosty se zaskvěli Horký s Koblížkem, za domácí Chalupa s Hronkem. Pak ale na přesné zakončení Jana Hasoně už Tomáš Zahradník neodpověděl. Do brány se proti němu postavil teprve dvanáctiletý brankář Lukáš Dostál, který se vychytaným pokusem uvedl do kategorie mladšího dorostu skutečně povedeným způsobem.

Na Moravu tak putovaly dva body. Všichni Komeťáci ale věděli, že to je pro ně po takovém zápase rovno porážce.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
V zápase s vedoucím mužstvem tabulky hráli kluci na hranici svých možností a velkou vůlí a obětavostí dokázali získat bod brankou v power-play. Nájezdy jsou vždy sázkou do loterie a v nich už byli šťastnější hosté. Ve velmi dobrém světle se předvedlo pět hráčů ročníku 99. Všem hráčům děkujeme za bojovnost.

David Pazourek (HC Kometa Brno):
Ztratili jsme tady bod. Hráli jsme docela dobře a byli hodně na puku, ale neproměňovali jsme vyložené šance. Nabádali jsme kluky k trpělivosti a aby se víc tlačili do brány, kde nám chyběl důraz. Zbytečnými fauly jsme pak nechali domácí vyrovnat. Chytal jim dobře gólman, měl tam perfektní zákroky. Hradec měl po dvou třetinách šest střel a to ještě létaly od modré. Jak říkám, ztratili jsme bod, a bylo to zbytečné, protože se hrálo v podstatě na jednu branku.