út 27.9.2016 | Lenka Jonešová

Mountfield bodovou sérii na domácím ledě neprodloužil. Spartě podlehl 2:3

Jako na houpačce jsou výkony Mountfieldu v letošní sezóně. V jejím prozatímním průběhu si Hradečtí do tabulky připsali dvě výhry za plný počet bodů, zkousnout ale museli hned čtyři porážky. Nelichotivou bilanci tak chtěli ukončit na domácím ledě, kde se utkali v duelu s pražskou Spartou. Ta však po čtyřiceti minutách, i zásluhou exhradeckého Ihnačáka, vedla už o tři branky. Hradečtí do konce utkání stihli na vedení soupeře zareagovat pouze dvěma brankami z holí Dietze a Červeného, a celku z hlavního města tak podlehli 2:3.

Mountfield do utkání se Spartou vstoupil pouze se dvěma změnami v sestavě. Oproti duelu s Litvínovem si po absenci Pavlíka připsal premiérový start v Tipsport extralize starší dorostenec Jaroslav Dvořák. Jako sedmý bek byl navíc na soupisku zapsán Karel Plášil a v brance pak podruhé v sezóně dostal důvěru Jaroslav Pavelka.

Exhradecký Ihnačák otevřel skóre v poslední minutě třetiny

Hned v úvodních minutách utkání musel předvést pohotový zákrok Jaroslav Pavelka. Nadvakrát na něj mířil kapitán hostí Vrána, hradecký muž v masce si však s jeho střeleckými pokusy poradil. I Pöpperle na druhé straně musel být pozorný, když si ve středním pásmu stáhl černou pryž Dietz a mířil přímo na gólmana Pražanů. Ten si ale nakonec první zákrok utkání připsat nemusel.

Hra měla spád, na úvodní gól zápasu si ale fanoušci ve FORTUNA aréně museli počkat. Blízko ke vstřelení branky byl sparťanský Kudrna, jenž čekal před Pavelkou tak dlouho, až se brankář domácího celku pohotově přesunul a jeho šanci zmařil. Zanedlouho poté vybojovali kotouč znovu Hradečtí a před Pöpperleho svatyní bylo pořádně rušno. Jarůšek si mezi kruhy stáhl puk, přičemž byl faulován a hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení.

Jarůškovi ale v závěrečné fázi uskočil kotouč a Pöpperle vytěsnil jeho šanci vysoko nad sparťanskou bránu. I nadále se hrálo ve velkém tempu a hra byla přerušována jen velmi zřídka. Byl to ale spíše Pavelka v bráně Mountfieldu, kdo měl na konci první periody více práce. Když navíc Štajnoch špatně rozehrál v obranném pásmu, uzmul puk hradeckým fanouškům dobře známý Brian Ihnačák a otevřel skóre utkání – 0:1.

Sparta si dvěma rychlými góly vystřelila tříbrankové vedení

I ve druhé dvacetiminutovce na ledě úřadovala převážně pražská Sparta. Minimálně co se do počtu vstřelených branek týče. Hradečtí sice měli ve třiadvacáté minutě šanci snížit náskok hostí, když hráli v početní převaze, ani přes vytvořený tlak ale Pöpperleho nepřekonali. Jen o pár minut později ale znovu přišla chvíle hostujícího celku. A i tentokrát to byl Brian Ihnačák, kdo sehrál hlavní roli.

Hostující útočník byl ve správný čas na správném místě, když se k němu odrazila střela Lukáše Pecha, kterou z těsné blízkosti už neměl problém dopravit za záda bezmocného Pavelky – 0:2. Dvougólové vedení Sparťanů na světelné tabuli ale nevydrželo dlouho. Po necelých dvou odehraných minutách totiž zvedali hráči soupeře ruce nad hlavu znovu. Jiří Černoch se dostal až za Dietze a tváří v tvář hradeckému strážci svatyně vstřelil třetí branku svého mužstva – 0:3.

Bezmocného Pavelku mezi třemi tyčemi hradecké brány tak vystřídal Ondřej Kacetl. Ten měl však hned plné ruce práce, když svým prvním zákrokem zastavil kotouč, který už se nebezpečně přibližoval k brankové čáře. Na Hradeckých bylo vidět, jak moc se snaží, sparťanská brána jim však i nadále byla zakletá.

Hradečtí v závěru mocně dotahovali, na body to nestačilo

Domácím hokejistům bylo pořádně horko i v samém začátku třetí třetiny. Sparta dohrávala svoji přesilovou hru, když nebezpečně jeden z jejich útočníků nastřelil kotouč na Kacetla, kterému černá pryž proklouzla pod výstrojí. Hradečtí obránci nakonec dokázali v poslední možné chvíli dopravit kotouč do bezpečí. Na druhé straně měl gólovou šanci Dej, kterému milimetrově nabil Bednář, bezchybný Pöpperle však i nadále držel čisté konto.

I Hradec se dočkal šťastné chvíle, a to konkrétně ve 48. minutě při vyloučení Lukáše Pecha. Nejprve měl obrovskou šanci Gregorc, jenž na Pöpperleho ještě nevyzrál. Když se ale kotouče ujal Stanislav Dietz, který svou typickou ranou od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě, mohli se hráči domácího celku radovat poprvé v utkání – 1:3.

Mountfield se snažil, co to šlo. Za povzbuzování hlasitých fanoušků obklíčil sparťanské pásmo, kde však byli připraveni obránci hostujícího týmu. V padesáté osmé minutě se ale Rudolfu Červenému podařilo vykřesat jiskřičku naděje, když se dostal k odraženému kotouči a Pöpperleho překonal podruhé. V závěru navíc domácí zkusili ještě hru bez gólmana, náskok Sparty už však dohnat nedokázali a v utkání padli 2:3.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
První třetina byla vyrovnaná, měli jsme šance jít do vedení. Bohužel se stal opak, po hrubé chybě těsně před koncem. Ve druhé třetině jsme dostali dva rychlé góly, zase myslím, že velmi laciné. Při jednom jsme špatně střídali, při druhém jsme nerozebrali dobře hráče při protiútoku soupeře. To s námi samozřejmě otřáslo, pak jsme se nějakou dobu vůbec nemohli dostat do zápasu. Třetí třetina byla z naší strany nejlepší. Navzdory tomu, že jsme utkání prohráli, bych chtěl vidět a ocenit to pozitivum, že jsme se snažili až do konce s ním něco udělat a aspoň vyrovnat. Dali jsme dva góly, ale už zbývalo málo času a nedotáhli jsme to do konce.

Jiří Kalous (HC Sparta Praha):
Jsme hodně rádi, že se nám povedlo získat tři body. Hradec hraje doma výborně a je to velmi nepříjemný soupeř. Myslím, že to bylo vyrovnané utkání, ale nám se podařilo dát tři branky. Závěr byl dramatický, pomohli jsme tomu i my, když jsme se nechali zbytečně vylučovat. Tím jsme Hradec posadili na koně. Nicméně se nám podařilo vítězství uhájit.