so 30.12.2023 | Jan Hirsch

Na závěr roku prohra. Junioři padli s Litvínovem 2:4

Přestože Litvínov patří mezi velmi oblíbené soupeře Hradce a z předchozích pěti vzájemných utkání se vždy radovali Východočeši, v 9. kole nižší nadstavby si tři body odvážel tým zpod Krušných hor. Verva se dostala do vedení už v první třetině. Mountfieldu se sice podařilo srovnat, ale Severočeši si pak vytvořili náskok, který se už domácím nepodařilo dotáhnout. Svěřenci Martina Vágnera tak utrpěli třetí porážku v řadě.

Do utkání oba týmy vstoupily opatrně, Litvínov si však postupně vytvářel převahu, která vyvrcholila brankou. Ondřej Postl, který otevíral skóre i v předchozím vzájemném zápase, dostal naservírováno od Davida Ducháčka před prázdnou branku a brankář Tuček poprvé lovil puk ze sítě. „První gól nás rozhodil. Vždycky když takto inkasujeme z ničeho, tak nás to všechny rozhodí a trvá nám, než se zase vrátíme do zápasu,“ říká Tomáš Hora.

Svou šanci pak ale dostali i Hradečtí, neboť Petr Soušek byl za nedovolené bránění poslán do šaten a nabídl domácím pětiminutovou početní výhodu. Svěřenci Martina Vágnera sice nedisponují nejlepšími přesilovkami skupiny, tuto se jim však na poslední chvíli podařilo využit. 43 sekund před první sirénou přesně zamířil Michal Beneš. „Ze začátku nám sice nešlo usadit se v pásmu, pak ale dal Michal Beneš dal gól, a to nás trochu povzbudilo. Oni pak ale pětiminutovou přesilovku taky využili,“ předpovídá hradecký útočník událost, která nastane ve druhé třetině.

Střelec první hradecké branky se totiž hned na startu druhé třetiny provinil zásahem do oblasti hlavy a krku a Severočeši si stejně jako jejich soupeř zahrál 5 minut trvající přesilovou hru. A stejně jako soupeř ji také využili, Antonín Scafari stál na konci kombinace, která vrátila Vervě vedení. Ve 30. minutě se pak Filip Tuček hrubkou vyprovodil z brány. Hradecký gólman vyjel z brankoviště ve snaze pomoci spoluhráčům s rozehrávkou, nahrál však pouze litvínovskému Jiřímu Dohnalovi, který chybu potrestal a zvýšil na 3:1

Druhá třetina byla plná vyloučení, celkem si hráči odseděli 17 trestných minut. Do 45sekundové výhody 5 na 3 se dostali hosté, vzápětí se o ni však připravili dalším faulem. „Celkově přesilovky zápas dost ovlivnily. Z pětiminutových jsme dali my jeden gól, oni taky. Pak se hrálo 4 na 3, to nám sebralo pár sil,“ má jasno člen druhého hradeckého útoku. Krátce po vypršení trestů Mountfield snížil, střelu Martina Hrbka úspěšně tečoval Petr Hrdlička a minutu a půl před koncem druhé třetiny upravil stav na 2:3.

Do poslední části utkání nastoupili Východočeši s cílem vyrovnat a byli tak výrazně aktivnější, navíc se Litvínovští nechali opět vyloučit. Adam Kubík však svůj tým držel a nenechal za svá záda proniknout ani pokus Miroslava Dobnera. „Není to nic příjemného. Jim už stačilo vyhazovat puky k nám, ale my jsme potřebovali vyrovnat, takže jsme se tlačili do útočného pásma. Navíc jsme pak ještě dostali gól a už jsme to nedokázali otočit,“ komentuje pocity při dohánění ztráty 18letý forvard.

Trpělivá a pečlivá obranná práce nakonec Vervě přinesla ovoce, necelých šest minut před koncem na pravém kruhu napřáhl Dominik Čech a vymetl pravý růžek branky Vojtěcha Mrázka, který do té doby neinkasoval. To Hradecké úplně zlomilo a podlehli tak potřetí v řadě. „Věděli jsme, že se nám proti Litvínovu daří, i trenéři nám to před zápasem říkali. V poslední době prostě do zápasů vstupujeme nezodpovědně a děláme individuální chyby. Pak to na konci doháníme a už se nám to nedaří. Musíme se do příště koncentrovat už od začátku, mít v hlavách jen zápas a jet celou dobu jako tým,“ dává nedostatkům hry Hradce jméno Tomáš Hora.