Zápasy
so 28.12.2019 | Jan Brůna

Na závěr roku vítězství nad lídrem! Hradec přetlačil Spartu 5:2

Na konec roku 2019 se bude hráčům Mountfieldu HK vzpomínat dobře! Hradeckým vyšla skvěle úvodní třetina, v té druhé poté nedostali ani branku. V poslední periodě hosté sice snížili, Východočeši ale sami přidali jeden gól. Dvěma zásahy se navíc blýskl Lukáš Cingel, zodpovědný výkon předvedl Marek Mazanec, a Lvi tak navázali na výhru z derby. Naopak Sparta padla podruhé v řadě.

Trenéři Mountfieldu HK se drželi známého hesla, že vítězná sestava se nemění, a tak šli Hradečtí do boje ve stejném složení jako v derby. Kvůli zranění zůstali mimo znovu Rudolf Červený a Michael Gaspar, v brance hostů nastoupil Jakub Sedláček.

Důrazní domácí šli dvakrát do vedení

Sparta vletěla do zápasu bleskově a hned v první minutě se usadila před klecí Marka Mazance, větší šanci si však nevytvořila. Lvi na nezachycený začátek brzy zareagovali a následný průběh hry připomínal spíše boj o střední pásmo. Východočeši dobře drželi puk a po menších náznacích se také brzy prosadili, když Jordann Perret obdržel hezkou přihrávku od Aleše Jergla a zasunul podél Sedláčkova betonu.

Pražané se ale rychle vzpamatovali a už o 19 vteřin později bylo srovnáno – David Dvořáček obdržel pas do mezikruží a střelou z první propálil Mazance. Domácí se ovšem okamžitým inkasováním nenechali rozhodit a opět působili jako dominantní celek. Přibližně v polovině úvodní periody si však hosté vytvořili řadu náznaků, poté to ale byli znovu Hradečtí, kterým se skvěle dařila kombinace.

To vyústilo i v branku Lukáše Cingela, jenž si nabruslil do levého kruhu a schovaným pokusem přes bránícího hráče překvapil Sedláčka. Hokejisté zpod Bílé věže později pokračovali v aktivitě a sparťané se dostávali před soupeřovu svatyni spíše sporadicky. Závěr se sice dohrával spíše v obranném pásmu Hradce, ani hosté ale své příležitosti nezužitkovali, a skóre dějství bez jediného vyloučení se tak již nezměnilo.

Hradečtí šli do třígólového trháku

Oba týmy prožili aktivní vstup do prostřední části a domácí se brzy zabydleli v útočné fázi kluziště, přičemž tečovaná rána Zdeňka Čápa nadělala Sedláčkovi velké problémy. Lvi následně dostali k dispozici první přesilovku utkání, v ní ovšem paradoxně nejdříve do samostatného úniku ujeli sparťané. Východočeši však přeci jen nakonec hru v početní výhodě využili, když si Kevin Klíma najel do palebné pozice a zavěsil přesně pod horní tyč.

Domácí pokračovali v bruslivém hokeji a do duelu se poté vkradla i nervozita; Michal Řepík ostře zasáhl střelce třetí hradecké branky a musel si odpykat osobní desetiminutový trest. Zhruba v polovině druhého dějství si tak Východočeši užili druhou přesilovku, velké nasazení ale předvedli i po jejím vypršení a mohli se radovat z gólu – Matěj Chalupa se ukázal krásným průnikem a odražený puk si našel Lukáš Cingel, který ho po ledě usměrnil do sítě.

Hosté se však nehodlali spokojit s nepříznivým stavem a pomalu zvyšovali obrátky, Východočeši ale veškerý nápor přežili a hodně znepříjemňovali soupeři rozehrávku. Atmosféra v ČPP Aréně gradovala a hrál se pohledný hokej v opravdu výborném tempu. Slibné příležitosti Sparty ještě umocnila i další přesilová hra, všechny střely Pražanů ovšem zblokovala domácí defenzíva nebo polapil jistý Mazanec. Po druhé siréně tak na kostce svítilo skóre 4:1.

Lvi velký obrat nepřipustili

Začátek poslední třetiny byl spíše v režii hokejistů Sparty, kteří nalezli do útočného pásma a snažili se ohrozit Mazance. Mountfield se nemohl vymanit z prostoru poblíž svého brankáře a Petr Koukal se obětavě položil do rány Miroslava Formana. K prvnímu závaru před Sedláčkem se však poté probojoval i Matej Paulovič a sparťanský gólman se musel mít na pozoru.

Lvi se postupně osmělili a už zůstávali daleko déle na kotouči, pořád ale byli nuceni často vyhazovat daleko od vlastní kasy. Hra následně působila vyrovnaně a v provozní teplotě se museli nutně udržovat oba gólmani.

Hostům se však zvýšené úsilí vyplatilo a pět minut před třetí sirénou snížil na rozdíl dvou branek Jiří Smejkal, který obdržel přihrávku od Michala Řepíka a se zakončením z bezprostřední blízkosti neměl sebemenší problém. Sparťané ještě chtěli s vývojem zápasu něco udělat a poměrně brzy sáhli ke hře bez brankáře. Power-play ale nesehráli dobře a Matěj Chalupa i ze složitého úhlu dokázal trefit prázdnou svatyni. Hradec tak po výsledku 5:2 navázal na výhru v derby, zato hosté zapsali druhou porážku v řadě.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 2 1 3 3 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 0 0
Michal Dragoun 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 1 1 2 3 0
Aleš Jergl 0 1 1 1 0
Kevin Klíma 1 0 1 0 0
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Jakub Lev 0 0 0 0 0
Richard Nedomlel 0 1 1 4 0
Matej Paulovič 0 0 0 -2 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 1 0 1 0 4
Radek Pilař 0 0 0 -1 0
Mislav Rosandič 0 0 0 1 0
Radek Smoleňák 0 0 0 3 0
Radim Šalda 0 0 0 0 2
Petr Zámorský 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 29 2 27 93,10 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie