út 4.8.2009 | Martin Voltr

Nadějný úvod v Plzni přinesl Hradci jen bod

Dvacátá třetí minuta a Hradec Králové vede v Plzni 2:0. Ne, není to fikce, je to skutečnost. Přesto Hradec v prvním utkání Tipsport Hockey Cupu vybojoval po samostatných nájezdech jen bod. Po gólech zlého muže Jana Bergera a střelce Daniela Volrába bylo zaděláno na překvapení, ale pasáž kolem druhé přestávky, kdy Plzeň vyrovnala, přivedla zápas do prodloužení. To rozhodnutí nepřineslo, a v samostatných nájezdech se bohužel pro Hradec prosadila větší zkušenost domácích, když ten rozhodující proměnil matador Tomáš Vlasák.

V plzeňském dresu stále ještě nenastoupila řada opor - Martin Straka, Jaroslav Modrý, Martin Adamský, či útok Jaroslava Kracíka. Domácí tak vsadili více na mladé hráče. Na druhé straně byli naopak poprvé připraveni nastoupit Jaroslav Roubík s Jiřím Kadlecem, ze zkušených pauzíroval jen Martin Koudelka.

Začátek utkání byl ve znamení náporu favorita. Domácí obránce Benák dokonce dostal puk do branky, jenže pro jeho postavení v brankovišti se gól nekonal. Plzeň dostala k dispozici i více než minutovou přesilovku 5 na 3, ale zřejmě nerozehranost z kraje sezóny způsobila, že se do šance žádný z hráčů nedostal. Naopak, při prvním vyloučení Plzeňských se mohl radovat hradecký bijec Berger, radost však byla i na této straně zbytečná, neboť puk předtím zůstal delší dobu ve výstroji gólmana Pöpperleho. Další přesilovka mu už správnou cestu ukázala. Zrovna když za O´Brienem zaklapla vrátka trestné lavice, napřáhl Jan Berger a z pravého kruhu zařídil první překvapivou změnu stavu. Další chybu plzeňské obrany nepotrestal Daniel Volráb, a to bylo asi tak to poslední zajímavé z první třetiny.

Do druhé třetiny šli domácí s jasným cílem přizpůsobit skóre všeobecným očekáváním, plány jim však natrhnul jejich vlastní hráč Heřman, který nedokázal zasunout puk. A tak se prosadil opět Hradec. Daniel Volráb dostal příležitost a oblíbenou zkrácenou kličkou mezi Pöpperleho betony zvýšil už na 2:0 z pohledu hostů. Druhý gól Plzeňské notně nahlodal, a novou krev do žil jim vlila až nepovedená hradecká přesilovka v polovině třetiny. Kovář však neproměnil ani jednu ze svých šancí, i když na něj v jeden okamžik už zívala prázdná klec. Aktivním útočníkům odolávala hradecká obrana v čele s dobře chytajícím Filipem Luňákem až do poslední minuty druhého dějství. To tečoval střílenou Bendovu přihrávku mladík Tomáš Pitule a už ani Luňák nemohl zakročit.

Jak druhá třetina skončila, tak ta třetí začala. Už po 24 sekundách se zavlnila hradecká síť po akci první plzeňské formace, konkrétně střele Martina Heřmana - a bylo vyrovnáno. O otočení stavu se pokoušel zejména od modré střílející Hanzlík, na druhé straně neměl vystřídavší gólman Pavel Francouz příliš práce. Přiostřující se osobní souboje vedly k několika vyloučením, Jiří Hendrich a Martin Heřman si dokonce vysloužili po dvou menších trestech. V závěru třetiny měly oba týmy výborné šance rozhodout zápas. Jenže na hradecké straně se vyznamenal brankář Luňák, na straně druhé se Jaroslav Roubík netrefil mezi tři tyče. Zápas tak po 60 minutách nenašel vítěze.

V prodloužení se více snažili rozhodnout Hradečtí. Dvakrát se úplně sám před Francouzem zjevil Jiří Kadlec, dvakrát vyšel ze souboje vítězně muž v masce. Hned v prvním pohárovém utkání si tak oba aktéři museli vyzkoušet dovedností disciplínu zvanou samostatné nájezdy.

První jel hradecký kapitán Jaroslav Roubík. Bohužel neuspěl, zatímco jeho protějšek Tomáš Vlasák zkušeně proměnil. Vyrovnat se pokoušel Jan Kubišta, ale ani on na Francouze nevyzrál. Plzeňský Jan Kovář měl tedy příležitost zápas ukončit - a díky forhendové kličce se tak také stalo.

I přes promrhaný dvougólový náskok se hradečtí hokejisté nemají za co stydět, dobrý herní projev a vybojovaný bod na horkém ledě kvalitního extraligového celku se počítají.