út 15.11.2022 | Dominik Jarka, Jan Vavřina | Foto: Fredrik Karlsson

Nadějný výsledek do odvety, Hradec podlehl Färjestadu 3:4

Hradečtí v prvním duelu osmifinále Ligy mistrů uhráli slušný výsledek, v domácí odvetě budou dohánět jednogólové manko. Färjestad šel brzy do vedení, vzápětí ale šťastně odpověděl McCormack. Kuriózní brankou poslal Východočechy do vedení Štohanzl a na 1:3 zvýšil premiérovou trefou Doležal. Ani to však na výhru nebylo dost. Švédský celek prokázal individuální kvalitu a otočil skóre ve svůj prospěch. V úterý 22. listopadu se tak Lvi poperou o postup přes těžkého soupeře. A budou k tomu potřebovat podporu všech svých fanoušků! Vstupenky jsou v prodeji on-line.

Hradečtí se na ledě švédského soupeře představili s dvěma novými tvářemi i navrátilci z reprezentačních týmů. Mislav Rosandič v prvním zápase po návratu obnovil obrannou spolupráci s Filipem Pavlíkem ve třetí lajně, Zdeněk Doležal začal ve čtvrtém útoku společně s Radkem Smoleňákem a Martinem Štohanzlem. V brance oproti minulému zápasu dostal šanci Jan Růžička.

Hradečtí rychle odpověděli na brzké vedení Färjestadu

Hradečtí se chtěli odvděčit cestujícím hradeckým fanouškům a do utkání vstoupil aktivněji, po dvou a půl minutách se ale projevila individuální kvalita současných švédských mistrů. Joakim Nygård obdržel skvělou přihrávku do pohybu, ve velké rychlosti objel Radka Pilaře a tváří v tvář Růžičkovi zakončil přízemní ranou přesně mezi betony – 1:0. Hosté tak museli na ledě Färjestadu hned od začátku dohánět švédské vedení.

A svůj výkon Hradec náhle zlepšil, nahození Kellyho Klímy ještě za Tomkinsnovými zády neskončilo, to už nešlo říct o situaci v čase 03:44. Skvělého forčekinku využil Graeme McCormack, který bruslí zachytil vyhození u pravého mantinelu a z poměrně velkého úhlu prozkoušel Tomkinsna. Tomu propadl kotouč mezi rukou a tělem a pomalu doskákal až za brankovou čáru – 1:1. Mountfield byl na koni a mohl se dostat do vedení při přesilovce, ta však málem měla opačný účinek. Nygård znovu ujel hradecké obraně a osamocený zakončil střelou k pravé tyči, tentokrát se ale zákrokem lapačkou blýskl Růžička.

Možnost početní výhody dostali i domácí, i v tomto případě měl ale největší příležitost tým ve čtyřech. Radovan Pavlík se pokusil překvapit Tomkinsna zpoza brány, ten jeho úmysl v čas přečetl. Ve finálních minutách první části převzal otěže Karlstad, na skóre se to však neprojevilo. Podíl na tom měl především hradecký gólman, který si poradil se střelami z předbrankového prostoru i s prudkým golfákem rozjetého Elieho, jehož pokus letící k pravé tyči vyrazil dobrým reflexem lapačkou. Do šaten tak oba týmy odcházely za vyrovnaného stavu.

Výborný vstup do druhé části Hradec nezužitkoval

Mountfield dostal hned z kraje druhé části výhodu v podobě přesilové hry a ke zlomové brance byl velmi blízko. Lev nejdříve z mezikruží pálil mimo, poté přišla smršť pokusů dvojčat Klímových. Kelly nejdříve pálil z pravého kruhu mimo, Kevin ze stejné pozice trefil vyrážečku a beton brankáře, a jelikož mu při nabídce před prázdnou branku zablokoval bránící hráč hůl, stav zůstal po velkém úvodním tlaku stejný.

Východočeši šli poprvé v utkání do vedení ve 25. minutě, a to velmi kuriózním způsobem. Martin Štohanzl přejel středovou čáru na nahodil puk vzduchem těsně vedle levé tyče. Slabou chvilku si ale vybral brankář Tomkins, kterému puk při pokusu o zákrok spadl na hranu vyrážečky, chytil velkou rotaci a obloučkem zapadl za záda kanadského gólmana – 1:2. Tím ale Hradečtí nekončili a po polovině duelu navýšili své vedení. Smoleňák skvěle vybojoval puk v rohu, přihrávkou mezi nohama našel Zdeňka Doležala, který měl spoustu času i prostoru a střelou zápěstím zamířil přesně pod lapačku Tomkinsna. Debutující forvard tak oslavil první start v hradeckém dresu premiérovým gólem.

Domácí si ale dvoubrankový deficit nenechali líbit a vzápětí rychle odpověděli. Ejdsell šikovnou náhrou vyzval ke skórování Marcuse Nilssona, který udělal svižný bekhendový blafák a nekompromisně zavěsil pod horní tyč – 2:3. Domácí byli při chuti a po třech minutách stav zápas vyrovnali. Göransson dostal puk na modrou a nahodil směrem ke hradecké svatyni, kde se nejrychleji zorientoval Remi Elie a kotouč těsně před Růžičkovým zrakem tečoval horní částí hole. Další zakončení Nilssona ani Doležala se neujala, tudíž i po druhé třetině svítilo na světelné tabuli vyrovnané skóre.

Zápas rozhodly přesilové hry, lépe si v nich vedl Färjestad

Hradecký celek začal poslední třetinu v přesilovce, ty však proti Švédům nebyly jejich silnou stránkou. Naopak Karlstad si početní výhody užíval a po Smoleňákově vyloučení na to Východočeši doplatili. Viksten nejdříve z levého kruhu napálil bližší tyč a Lindqvist trefil Růžičkovu masku, poté už ale domácí puk do sítě dotlačili. Joel Nyström si zpracoval puk na modré, dvakrát oklamal obránce naznačením a poslal svůj tým podruhé v utkání do vedení – 4:3.

Hradečtí se nevzdali a vydali se na cestu za vyrovnáním. Nejblíže byl ve 46. minutě Filip Pavlík, který obdržel exkluzivní nahrávku od Kevina Klímy a bekhendem rozezvonil levou tyč, od které následoval puk do betonu Tomkinse a mimo tři tyče. Rázem ale oba týmy mírně ubraly na tempu a hrály opatrnější hokej, jelikož se celkové skóre počítá do odvety a nikdo nechtěl velkým způsobem riskovat.

Obě družstva dostala v posledních deseti minutách možnost početní výhody po hře v šesti. Hosté toho ale příliš nevymysleli, největší příležitostí dostal Lalancette, který vypálil z pravého kruhu, přičemž střela mírně lízla hokejku Smoleňáka, Tomkins však zastavil pokus lapačkou. Početní výhoda Karlstadu byla opět lepší, další trefě zabránily obětavé bloky i skvělý Růžička. Na víc už se Hradečtí nezmohli, z náročného výjezdu do Švédska si však odnesli nadějný výsledek, při domácí odvetě bude Mountfield dohánět pouze jednogólové manko.