ne 31.1.2021 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Nájezdový reparát! V napínavém závěru Lvi zdolali Rideru 4:3

Zápas proti Vítkovicím nezačal pro Hradecké nejlépe, hned v první třetině ale smazali náskok soupeře a dokonce se dostali do vedení. To drželi téměř do konce, Ridera však zvládla vyrovnat a Mountfield nakonec čekaly druhé nájezdy v řadě. Nervy drásající konec utkání se jim však tentokrát povedl a Lukáš Cingel svým úspěšným nájezdem Hradci vystřelil druhý bod.

Oproti minulému utkání doznala změn pouze hradecká defenzíva. Navrátilec Dominik Graňák naskočil ve druhé obranné dvojce, nedostalo se tak na Zdeňka Čápa, kterého na pozici sedmého beka vystřídal Michael Gaspar.

Nepříznivý vývoj utkání otočil Hradec do konce třetiny

Nedělní utkání začalo poněkud opatrně. Vítkovice se dopředu příliš nehnaly, prvních pár minut se tak kotouč držel především na hradeckých hokejkách. K tomu dopomohl také fakt, že si Vítkovičtí chvíli po začátku připsali první vyloučení. Přesilovce Mountfieldu však chyběla rychlost a přesnost a během dvou minut tak nic zajímavého nevyčarovali. Vlažné tempo pak pokračovalo i v rovnovážném počtu.

První zajímavou situaci si připsali až domácí, kteří se na Mazance hnali v přečíslení dva na jednoho, ale ztroskotali v zakončení. Tato akce uvolnila úvodní napětí a Vítkovice před sebou měly další odkrytou branku. Ani tentokrát se netrefily. Do třetice se jim však podařilo skórovat. Petr Fridrich spěchal na hradeckou branku a ač byl faulován, v pádu zasunul kotouč mezi Mazancovy betony – 1:0.

Tempo hry se zvýšilo, na což Moravané reagovali nedovolenou hrou a šli do čtyř, hned vzápětí se však síly na ledě vyrovnaly a na trestnou zamířili i Hradečtí. Právě v následném oslabení Lvů se blýskl Jordann Perret, který se uvolnil na modré a v samostatném úniku úspěšně zakončoval nad Dolejšův beton – 1:1. V závěru třetiny si Východočeši připsali ještě několik šancí a další úspěšnou. Jakub Lev si od zadního mantinelu stáhl puk před branku a zametl ho až za vítkovického gólmana – 1:2.

Ospalý hokej nakoply až dva rychlé góly

Kvůli vyloučení z první třetiny se museli domácí bránit hned od úvodu té následující, Lvům se však ani tentokrát v početní výhodě moc nedařilo a Vítkovičtí i toto oslabení přežili bez úhony. Oběma týmům chvilku trvalo, než se po přestávce znovu sehrály, výraznější šance tak kazila nepřesnost. Po delší době si Ridera znovu vyzkoušela přesilovku, ani jí se však nedařilo a Hradečtí i ve čtyřech podnikali zajímavé útočné výpady směrem na vítkovickou branku.

Hru kouskovalo také velké množství přerušení, ani jeden z týmů tak nemohl svého soupeře dostat pod pořádný tlak. Přihrávky horkotěžko přecházely přes střední pásmo, v polovině utkání jsme tak nebyli svědky příliš pohledného hokeje. O puk se hodně bojovalo u mantinelů a právě tam došlo také k několika tvrdým střetům. Zápas se znovu pořádně rozjel až ve 33. minutě, kdy Radek Smoleňák předvedl skvělou orientaci v předbrankovém prostoru a Blainovu střelu lehkou tečí nasměroval mezi Dolejšovy betony – 1:3.

Hradecká trefa zafungovala jako rozbuška a reakce domácích na sebe nechala čekat pouhých 64 sekund. Jan Hruška se ujal odraženého puku před hradeckou svatyní a šikovně ho zasunul až za brankovou čáru – 2:3. V závěru třetiny měl Hradec ještě několik šancí získat své dvoubrankové vedení zpět, po Jerglově střele se však zimním stadionem rozezněla pouze nastřelená týčka. Po čtyřiceti minutách tak bylo skóre i nadále velice těsné.

Mountfield odolával do 55. minuty, Ridera však vyrovnala

Poslední perioda začala tak, jak ta předchozí skončila, a to svižně. Vítkovice se i tentokrát musely v úvodních minutách bránit hradecké přesilovce, ta však byla stále bez nápadu a pojišťující gól ne a ne padnout. S disciplínou Ridery to v neděli nebylo ideální a po chvíli tak seděl na trestné znovu hráč v modrém. Nemusel tam ale trpět v přílišném napětí, neboť Východočeši se během dvou minut nedostali do pořádné střelecké příležitosti.

Hráči Ridery se snažili ochomýtat se kolem svatyně Mountfieldu, avšak tam dobře pracovala obrana Hradeckých, kteří nadále drželi nejtěsnější možné vedení. Defenzíva domácích se pod tlakem také držela pohromadě a Lvy do útočných výpadů nepouštěla. Hosté navíc faulovali a dali tak Rideře šanci na vyrovnání. Znovu se však potvrdil trend nedělního utkání a přesilovka byla neúspěšná.

Vítkovice neměly viditelnou převahu, poněkud překvapivá tak byla střela Petra Fridricha, který si sjel na pravý kruh a překonal Mazance střelou na vzdálenější tyč. Šest minut před koncem základní hrací doby bylo vyrovnáno. O pár minut později navíc sudí signalizovali trest pro Hradecké a ti se museli strachovat o bodový zisk z tohoto duelu. Přesilovka Ridery byla zajímavá, ale opět neúspěšná. Hradec tak podruhé v řadě musel prodlužovat.

Napínavé nájezdy rozhodly ve prospěch Hradce

Pětiminutové nastavení nabídlo zajímavé situace na obou stranách. Jednou z nich byl nájezd Jérémie Blaina, který dokázal rychle přebruslit hřiště, ale zakončení mu zmařil jeden z domácích. Na druhé straně na hattrick útočil Fridrich, Mazanec však dokázal včas zasáhnout a puk srazit mimo tři tyče. Duel Mountifledu tak i tentokrát dospěl až do samostatných nájezdů.

Nájezdy byly vyrovnané, pravé drama tak začalo až v páté sérii, kdy se Radek Smoleňák musel trefit, aby Hradec udržel ve hře. To se mu podařilo, následně byl však úspěšný už pouze jeden hráč. Naštěstí pro Lvy to byl Lukáš Cingel, který tak svému týmu zajistil dvojbodový zisk.