čt 25.8.2016 | Karolína Vysloužilová, Martin Voltr

Neporazitelnost je pryč, Hradec v přípravné odvetě nestačil na Olomouc

Všechno hezké jednou končí. Hokejisté Mountfieldu dosud kráčeli přípravou jako jediný extraligový tým bez porážky, ale na sedmý pokus už padli. V odvetě na půdě Olomouce byli téměř půl zápasu aktivnějším týmem, svoje šance však nedokázali využít – Tomáš Bulík dokonce dvakrát trefil tyč, naopak Ostřížek s Mataiem zařídili Hanákům vedení 2:0. Až dvě minuty před koncem prolomil v oslabení nulu právě Bulík a Hradečtí zkusili power-play, nicméně Mora zpečetila výhru 3:1 gólem do prázdné brány.

Trenérský triumvirát Václava Sýkory zkusil pro odvetu na Hané řadu změn v sestavě. Volno dostali Gregorc a Džerinš, místo druhého jmenovaného se na centr útoku s Červeným a Bednářem postavil Tomáš Knotek. První formaci tvořili Dej s Šimánkem a Jarůškem, poprvé v přípravě oblékl hradecký dres mladý útočník Patrik Miškář.

Mountfield soupeře přehrával, ale inkasoval sám

Úvod zápasu nabídl opatrnější hokej na obou stranách, do první výraznější šance se dostal až v šesté minutě domácí Ostřížek, trefil ovšem pouze horní tyč hradecké branky. Stejnou smůlu měl na druhé straně Tomáš Bulík. Za několik okamžiků si Mountfield zahrál první přesilovou hru, tu ale nevyužil.

V osmé minutě mohl poslat svůj tým do vedení Šimánek, kterému se nabízela úplně odkrytá olomoucká svatyně. Konrád se ale stihl vrátit a levým betonem vyrazil puk. Když nezbývalo do konce úvodního dějství ani pět minut, měli Východočeši další gólovou příležitost. Štajnochova střela byla tečována těsně před Konráda, volný puk se snažil dorazit Nedvídek, brankář byl ale pozorný.

Byli to naopak Hanáci, kteří se radovali. Kohouti se dostali do přečíslení tři na dva, Strapáč zavezl puk do pásma a přihrál Vyrůbalíkovi. Ten posunul kotouč na Davida Ostřížka, který se střelou k pravé tyči nemýlil – 1:0.

Domácí postupně přebrali otěže hry

Hradec vstupoval do druhé periody s početní výhodou, ani tu ovšem nevyužil. Do dvougólového vedení mohl Olomouc ve 24. minutě poslat Jan Knotek, jeho střelu ovšem Kacetl vyrazil maskou. Následně dostala i Mora výhodu početní převahy. Hanáci se nastěhovali před hradeckého gólmana, vytvořený tlak však v gól přetavit nedokázali.

Ve 27. minutě už byli domácí úspěšnější. Na 2:0 zvyšoval Jakub Matai, který se ve čtvrtečním utkání představil nezvykle na místě obránce. V následujících minutách už měli ze hry více domácí. Nejprve se ocitl před Kacetlem úplně sám Vyrůbalík, který ještě hledal Juraje Mikúše, východočeský gólman ovšem jejich výměnu přerušil. Následně mohl zvýšit náskok Hanáků i střelec úvodní branky Ostřížek, trefil však jen tyč. Stejné místo na druhé straně orazítkoval rovněž Bulík, jenž uháněl na Konráda úplně sám.

Závěr druhé třetiny hodně poznamenala vyloučení. Nejprve rozhodčí poslali na trestnou lavici za rvačku Strapáče a Čápa, o několik okamžiků později šel pykat Pláněk, který se hákováním snažil zastavit rozjetou dvojici bratrů Mikúšů.

Bulíkova trefa přišla pozdě

Hanáci tak do poslední třetiny vstupovali v přesilovce 4 na 3. Několik střel sice na Kacetla vyslali, ani jedna ovšem neskončila za jeho zády. Ve 46. minutě byl za hákování vyloučen Holec a Olomouc ukázala, že se nebojí hrát ani v oslabení. Juraj Mikúš obral Červeného o puk a sám se řítil na gólmana Východočechů. Ani jeho střela ale mezi tři tyče nezamířila.

S blížícím se závěrem už to vypadalo, že Hradec nestihne s výsledkem nic udělat. Olomouc šla navíc na přesilovku. Ale i přesto dokázali Hradečtí vykřesat naději! Dostali se do přečíslení tři na dva, Čáp s Knotkem dokonale rozebrali obranu Hanáků a Tomáš Bulík už zakončoval do prázdné brány – 2:1.

Hokejisté Mountfieldu cítili šanci a i přesto, že šli opět do čtyř, odvolali brankáře. Jenže místo kýženého vyrovnání přišlo rozhodnutí. Necelé dvě sekundy před závěrečnou sirénou trefil prázdnou svatyni Miroslav Holec a o olomouckém vítězství 3:1 bylo definitivně jasno.

Oba celky si po skončení základní hrací doby vyzkoušely i prodloužení tři na tři, ve kterém se za domácí prosadil David Ostřížek. Na řadu přišly také nájezdy. Jediným úspěšným střelcem byl domácí Marek Laš.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Dnešní výkon oproti zápasům, které jsme odehráli na Mountfield Cupu, se lišil výrazně, oproti úternímu utkání s Kometou už moc ne. Myslím si, že jsme tentokrát zaslouženě prohráli. Spokojeni můžeme být jedině s první třetinou, i když jsme ji prohráli 0:1, ale hráli jsme v ní tak, jak jsme před zápasem chtěli. Dobře jsem napadali, měli dost gólových šancí, bohužel jsme ale žádnou neproměnili. Od druhé třetiny jsme ale určitě s naším výkonem spokojeni nebyli, neměli jsme takový pohyb jako v první části, v tom nás Olomouc hlavně převyšovala. Sice jsme v závěru ve vlastním oslabení snížili na 1:2, ale celkově náš výkon nebyl ve druhé a třetí třetině takový, jaký jsem si představovali.