so 14.9.2019 | Adam Kodet

Nevydařená premiéra. Hradec šestkrát inkasoval a prohrál 3:6

I když byli diváci v ČPP Aréně v premiérovém utkání ročníku 2019/20 svědky devíti branek, rozhodně příliš veselí ze stadionu neodcházeli. Šestkrát totiž puk lovil ze sítě domácí Marek Mazanec, což znamenalo první porážku za tři body na domácím ledě od Liberce v základní části v historii. Dvě třetiny bylo utkání výsledkově vyrovnané, Mountfield svou aktivitou smazal dvoubrankové manko, nevydařený závěr ale znamenal vysokou porážku 3:6.

Na domácí extraligovou premiéru přichystalo hradecké trenérské trio oproti poslednímu duelu CHL několik změn. V obraně vystřídal Radima Šaldu Michael Gaspar, jako sedmý bek nastoupil Petr Zámorský. V útoku se poprvé v elitní formaci představil Jordann Perret, Aleš Jergl naskočil ve čtvrté lajně společně s Michalem Dragounem a Patrikem Miškářem.

Úvod Hradci herně vyšel, skóre ale bylo vyrovnané

Několik prvních minut po úvodním hvizdu chvíli trvalo, něž z hráčů obou celků spadla počáteční nervozita, první střely na branku se dočkali diváci až po třech minutách z hole Aleše Jergla, kterého po chvíli napodobil Radek Smoleňák. Mnohem zajímavější pak byla první skrumáž před Justinem Petersem, při které to chvíli dokonce zavánělo bitkou mezi Romanem Graborenkem a Richardem Nedomlelem, který neudržel rukavice na rukou. Arbitři ale učinili rodícímu se konfliktu přítrž.

Hradečtí postupně přebírali iniciativu v útočné fázi, dopomohla jim k tomu i liberecká vyloučení. A právě při druhé početní výhodě se poprvé rozsvítilo červené světlo za libereckou brankou. Po nahození Mateje Pauloviče se k volnému puku dostal Filip Pavlík, který měl spoustu času si ho na holi srovnat, napřáhnout až ke stropu a propálit obranu Bílých tygrů v čele s Petersem. Hned záhy ukázal své rychlé nohy Jordann Perret, ale svůj bekhendový blafák nedovedl k dokonalosti.

Lvi nadále svému soupeři dokazovali, kdo je králem zvířat, a puk Liberci téměř nepůjčovali. S přehledem si poradili s prvním oslabením, obětavě lehali do střel a velmi usnadňovali práci Marku Mazancovi, který si na kotouč v první periodě mockrát nesáhl. Tento fakt byl možná důvodem, proč hned z první výraznější šance Severočechů inkasoval. Po rychlé kombinaci Michal Bulíř zadovkou efektně uvolnil na levém kruhu Michala Birnera, který dostal puk do sítě skrze Mazancovy betony. A i když tomu předvedená hra neodpovídala, oby týmy šly do kabin za nerozhodného stavu.

Druhá perioda přinesla tři branky a zvýšený důraz

Hned v úvodu druhé části se musel Hradec bránit ve čtyřech, v nařízené přesilové hře byl velmi aktivní Libor Hudáček, který to tvrdými ranami zkoušel zprava i zleva, na Mazance si však nepřišel. Petr Jelínek následně napálil tyč a rychlý průnik Tomáše Filippiho ztroskotal na pohotovém Mazancovi. Nakonec se ujala až hodinářsky přesná práce Lukáše Krenželoka, který jemnou tečí usměrnil nahození Tomáše Havlína mezi brankářovy betony.

Po enormním tlaku Libereckých ukázal Hradec, že je také stále na ledě, až po sedmi dlouhých minutách. Matej Paulovič nejprve zahodil zbytečným pasem tutovou šanci, v následné přesilovce pohrdl skórováním po dorážce do poloodkryté klece Aleš Jergl. A stejně dopadl se svým drzým a bleskurychlým průnikem Radovan Pavlík, protože zaúřadovala Petersova vyrážečka. A když Mislav Rosandič přece jen dostal puk podruhé do sítě, rozhodčí ho pro předchozí faul Mountfieldu neuznali.

Jak se již v předešlých letech stalo tradicí, v souboji šelem začaly rychle plát emoce jak na ledě, tak v hledišti. Tribuny po neuznané brance ještě nepřestaly pískat a už musely skousnout gól Libora Hudáčka, který zužitkoval perfektní kombinaci v početní výhodě. Necelou půlminutku poté je ale opět rozradostnil svou premiérovou extraligovou trefou Michael Gaspar, jenž z nápřahu propálil Peterse přes vyrážečku. Blízko vyrovnání byl na sklonku třetiny po chytré teči Matej Paulovič, gól do šatny ale nepřidal.

Liberec trestal chyby a školil produktivitu

Ještě než led stačil pořádně zaschnout, už se domácí dostali k závaru, po kterém Daniel Rákos zakončoval do prázdné branky. V brankovišti se však položila na zem trojice hostujících hráčů a zatarasila kotouči cestu do sítě. Liberečtí se drželi zkrátka a nepřipsali si za úvodních osm minut ani jeden střelecký pokus, zatímco Lvi podnikali jeden ofenzivní výpad za druhým.

Po celý zápas byl v útoku hodně aktivní Aleš Jergl, který byl za svou práci odměněn nejen povýšením v sestavě ve třetí periodě, ale i premiérovou brankou v hradeckém dresu, když perfektní střelou zužitkoval pas Petra Zámorského v přesilovce. Jenže euforie na střídačce Mountfieldu hodně rychle opadla, protože vzápětí se na vychladlého Mazance vyřítil v úniku Libor Hudáček a ranou mezi nohy vrátil vedení na stranu Liberce. A aby toho nebylo málo, z teprve druhého pokusu v třetině se 20 vteřin po něm střelou na bližší tyč prosadil i Petr Jelínek.

Hradečtí se ale ze ztrátou bodů nehodlali smířit a i nadále trávili většinu času na útočné polovině. Peterse se snažili ohrožovat především střelami z dálky a následnými dorážkami. Jenže namísto snížení přišla po laciné ztrátě šestá branka Bílých Tygrů, o kterou se postaral parádní trefou do horního růžku Petr Jelínek. Po tomto momentu se Hradec z ledu úplně vytratil a nejradši by se viděl už v kabině. Liberec si tak ze soutoku Labe s Orlicí poprvé v historii odvezl všechny tři body.

Maris Bičevskis 0 0 0 -1 2
Oskars Cibulskis 0 1 1 -1 0