ne 29.9.2013 | Martin Voltr

Oslabení zlomila Hradci vaz, první derby připadlo rivalovi

Velká očekávání se konečně dočkala svého naplnění. Sedmé kolo Tipsport extraligy svedlo dohromady odvěké rivaly z východu Čech a v Pardubicích se hrála bitva, v níž Hradec rozhodně nebyl horším týmem. Dvakrát dokonce vedl, ale soupeř z přesilovek dvakrát vyrovnal a když dostal možnost početní výhody i v prodloužení, rozhodl o svém vítězství. Mountfield však alespoň pošesté v řadě zapsal bodový zisk.

Odvážný start se Hradci vyplatil

Hradečtí hokejisté zpočátku vůbec nevypadali, že by hráli venku. Naopak, jejich aktivita dělala Pardubicím velké problémy a než se kdokoli stačil nadát, v síti domácích se houpal první gól! Čtvrtá formace se ve svém prvním střídání usadila v pásmu a poté, co Švihálek napálil Knotkovu střelu na bránu, Salfický puk pouze vyrazil. Toho musel využít Tomáš Rousek, jenž z dorážky zařídili výbuch hradecké radosti – 0:1!

A nemusel být jediný. Ani ne za minutu mohl skvělý start svého týmu potrvdit Jiří Šimánek, ovšem na Mertlovu střílenou přihrávku těsně nedosáhl. Ke slovu se tak dostali domácí. Tomáš Nosek, který to zná i v hradeckém dresu, se nebezpečně prodíral až před Kantora, až ho musel na poslední chvíli nedovoleně zadržet Tomáš Harant.

Mountfield sice hrál oslabení výtečně, jenže devět sekund před koncem trestu jeho obranná hráz přece jen padla. Dalekonosná rozehrávka Aleše Píši se od zadního hrazení odrazila přímo na hůl Petra Sýkory, který měl náskok před obráncem a střelou mezi betony Pavla Kantora vyrovnal – 1:1.

Po minutě mohl Hradec odpovědět, také dostal možnost přesilové hry. Tou se ale protrápil a od té doby tahal za kratší konec provazu. Až do konce první části měly Pardubice převahu, Lvi se v pásmu dokázali znovu usadit až ve dvacáté minutě.

Tak trochu podobný sled událostí

Dalo by se říct, že druhá třetina byla jako přes kopírák podle té první. Svěřenců trenéra Petera Draisaitla byl v prvních minutách plný led! Hodně je nakopla hra čtyř proti čtyřem, kdy také přišla největší šance, jenže dorážku Rudolfa Červeného zastavila tyč. V další minutě se ani naněkolikrát neprosadil Tomáš Mertl, který na svou šanci trpělivě čekal před brankovištěm.

V polovině zápasu pak přišla hlavní paralela s úvodním dějstvím, Hradec se totiž znovu ujal vedení! Peter Mikuš vyslal od levého hrazení stříleného pašeráka, který doputoval přesně na hokejku Jakuba Langhammera. Navrátilec do sestavy ztečoval krásnou nabídku pod Salfického břevno a v čase 30:18 to bylo 1:2!

Jenže ani Mountfield se faulů nevyvaroval a za tři a půl minuty bohužel na kostce ČEZ Areny opět svítil vyrovnaný stav. Václav Kočí nabízel puk do předbrankového prostoru, kde si ho našel Radovan Somík a nadvakrát trefil prázdnou klec. Domácí tak ke gólu znovu potřebovali hru pěti proti čtyřem – 2:2.

V umírněném závěru měl Mountfield k úspěchu blíže

Kdo čekal, že po návratu z kabin se hra s blížícím se rozuzlením vyšponuje, musel být zklamán. Větší vzrušení připravil všem fanouškům víceméně jen Dušan Salfický, jehož v kariéře proslavily kromě kvalitních výkonů také obrovské minely. Tentokrát spíš jen zaváhal, i tak měl ale Jiří Šimánek na hokejce zajímavou možnost, jenže kotouč mu z ní utekl.

Zajímavých situaci jinak ubylo, i když se hra stále rychle přesouvala z jedné strany na druhou a oba brankáři museli být bdělí. Nejvíc pozornosti tak poutal souboj fanoušků na tribunách – a že se ti hradečtí vůbec nenechali zahanbit! Nejen sektor pro hosty byl pořádně slyšet, do pokřiků se zapojovaly i skupinky rozeseté po celé aréně. I díky nim hlásil pardubický stánek 10 194 diváků, a tedy vyprodáno.

Hokejisté Mountfieldu měli sice další bodový zápis v řadě na dosah, spokojit se s ním ale rozhodně nechtěli. Šest minut před koncem o tom mohl přesvědčit Peter Mikuš, kdyby mu však Květoňova přihrávka v přečíslení neuskočila. K rozhodnutí pak měl ještě blíže Jaroslav Kudrna, jehož pokus musel vykopnout špičkou betonu Dušan Salfický. Za remízu tak byli o něco šťastnější domácí.

Rychlý konec po dalším nedovoleném zákroku

Vyrovnané prodloužení přineslo první zajímavou událost po dvou a půl minutách v podobě vyloučení Vladimíra Škody. Pardubice ucítily šanci, vzaly si oddechový čas – a třetí využitou přesilovkou zápas ukončily. Už po sedmi sekundách se Václav Benák svou dělovkou postaral o to, že Hradec bral po výsledku 3:2 v prodloužení bod. Jen bod…