st 25.3.2015 | Adam Janeček, Jan Vavřina

Osmé třídě vzala všechny body poslední vteřina. Má alespoň dva

Hodně bláznivé utkání zažily 8. třídy Hradce Králové a Přerova při jejich prvním vystoupení na Mistrovství České republiky. Hradec vedl hodně brzy 2:0, jenže pak přišel výpadek a spolu s ním i čtyři góly Zubrů. Famózní obrat si připsal i tým Jiřího Janouška, jenže plnohodnotnou výhru neslavil – dostal vyrovnávací gól v poslední vteřině. Královští lvi i přesto ukázali morální sílu a berou dva body za výhru v nájezdech.

Hradec rychlé vedení brzy ztratil

Hradečtí si snad lepší vstup do úvodu utkání nemohli přát. Už ve 3. minutě vedli zásluhou Matěje Moronga, jenž důrazem před hostující bránou dorazil střelu Jana Klodnera – 1:0. Neuběhla ani minuta a domácí střídačka měla další důvod k radosti díky střele Vojtěcha Záliše, která ze středního pásma nešťastným způsobem přeskočila beton přerovského gólmana – 2:0.

Zbytek třetiny doplnily časté přesilové hry, na které nečekaně doplatili Východočeši. Ve 14. minutě ujel Jan Šafránek v oslabení hradecké pětce a skóroval střelou mezi nohy brankaře – 1:2. Lvi byli potrestáni za svou nedisciplinovanost i při vlastní početní nevýhodě, když se 38 sekund před koncem první třetiny prosadil Petr Antoníček po krásné kombinaci přihrávek a bylo srovnáno.

Přerov obrátil utkání ve svůj prospěch

I začátek druhého dějství hrál spíše do karet Hradci, který si více tvořil šance a byl jednoznačně aktivnějším celkem. Pravilo „nedáš – dostaneš“ se bohužel pro něj opět potvrdilo. Hned při první akci Přerova ve 25. minutě zkusil své štěstí Jan Šimanský střelou z ostrého úhlu, na následnou dorážku Jana Mlčáka byl však Jiří Novotný už krátký – 2:3.

Velká příležitost se naskytla Danielu Indrákovi, jemuž sudí odpískal trestné střílení. To ale kapitán Moravanů neproměnil. Stále narůstající tlak hostů vyvrcholil gólem ve 34. minutě, když po odraženém kotouči skóroval Adam Popelka v početní výhodě – 2:4. Domácí si místo kontaktní branky připsali jen další dvě vyloučení.

Famózní obrat zhatila poslední vteřina

Lvi přece jen drama dopustili, a to ve velkém stylu. Ve 43. minutě se dostal k nastřelenému puku Vojtěch Síla, který už dorážel do prázdné brány – 3:4. Aby toho nebylo málo, o dvě minuty déle vymetl Petr Poppel levou šibenici a z pravého kruhu vyrovnal stav utkání.

I tak toho neměli hradečtí osmáci dost. Vlna euforie je zasáhla i ve 47. minutě po přečíslení dvou na jednoho, které zakončoval opět Vojtěch Síla – 5:4. Aktivnější domácí měli rozhodně navrch nejen tvořením hry, ale i častými vyloučeními soupeře. I zázraky se však někdy dějí a jednoho takového se dočkal Přerov sekundu před koncem klání, když po odraženém puku vstřelil vyrovnávající branku Jan Barveníček – 5:5.

Obrovský tlak v prodloužení gól nepřinesl, Hradec slavil

Východočeši nevyužili ani pětiminutové prodloužení, v němž si zahráli dokonce dvojnásobnou přesilovou hru, na řadu tak přišel penaltový rozstřel. V něm už chopili domácí příležitost za pačesy a zásluhou rozhodujícího blafáku Petra Poppela urvali první vítězství v turnaji.

Jiří Janoušek ml. (Královští lvi Hradec Králové):
Dnešní zápas byl jako na houpačce. Po vydařeném úvodu jsme vedli 2:0, jenomže soupeř v průběhu druhé a třetí třetiny obrátil svůj nepříznivý stav a vedl 4:2. My jsme byli nuceni změnit naší hru, protože jsme byli velmi nervózní a mysleli si, že tu práci odvede někdo za nás. Věděli jsme, že to bez tvrdé dřiny nepůjde, a proto jsme přistoupili ke konci klání úplně jinak. Závěr duelu bych nerad komentoval, je to věc rozhodčího, rozhodně jsme si ale zasloužili minimálně dva body.

Petr Školoud (HC ZUBR Přerov):
Hradec se dostal do rychlého vedení, které jsme se snažili smazat, a to se nám povedlo. Chtěli jsme být pro něj rovnocenným soupeřem. Poté jsme dostali několik branek a skóre se znovu obrátilo v prospěch protihráčů. Rád bych ale přece jen pochválil kluky za jejich bojovnost a statečnost, o čemž svědčí gól v poslední sekundě. Prodloužení a samostatné nájezdy už jsou pouhou loterií.