út 29.10.2013 | Filip Červinka, Jan Vavřina

Po šesti porážkách konečně výhra! Starší dorost nedal šanci Budějovicím

Na takové utkání čekali starší dorostenci Královských lvů šest kol! V dohrávce proti Českým Budějovicím protrhli herní krizi a zejména díky perfektní první třetině zvítězili jednoznačně 5:1. Úspěchem tak navýšili své šance na postup z první čtyřky, neboť srovnali krok právě s Jihočechy a s Jihlavou. Teď před sebou mají dva týdny reprezentační přestávky.

Hradečtí první třetinu jasně ovládli

Hradec prožil opravdu výtečný vstup do utkání. Netrvalo ani minutu a šel do vedení zásluhou Tomáše Zahradníka, který na modré čáře vystihl rozehrávku hostujících beků a dostal se až mezi kruhy, odkud švihem sice trefil pravou tyč Kváčovy svatyně, od té se však černá pryž odrazila za záda českobudějovického gólmana. Ve třetí minutě pak byla Hradci nabídnuta přesilovka 5 na 3, a tu domácí dokázali využít. Jaroslav Faltýnek vypálil od modré a jeho tvrdý projektil se zastavil až v síti hostující klece – 2:0!

V dalším průběhu úvodní dvacetiminutovky byli stále aktivnější domácí, kteří se snažili co nejvíce napadat českobudějovickou rozehrávku, a tento forčeking dělal Jihočechům velké problémy. Ti se pak unáhlovali k faulům z nouze a Hradečtí byli permanentně nastěhováni v útočné třetině. Tento tlak jim vynesl další trefu do černého, která přišla z hole Štěpána Havránka, jenž vystřelil hned po vyhranném buly v útočném pásmu a Kváča v brance Budějovic neměl proti této střele šanci – 3:0.

Trenér hostující mančaftu se po třetím inkasovaném gólu rozhodl vystřídat gólmana a své svěřence trochu nabudit k lepším výkonům. Brankářská dvojka Kadlec ovšem statečně čelila dalším útočným vlnám domácího souboru a když se hradecký Chalupa provinil útočným faulem, tak se i hosté dostali v přesilové hře ke slovu. Žádná z mnoha jejich střel se však neuchytila a závěr první periody už si Hradec v klidu pohlídal.

Hosté zvýšili svoji aktivitu, ta vedla ke snížení stavu

Jihočeši začali druhou třetinu velkým náporem především díky pokračující přesilové hře z konce úvodní části. V jejím průběhu se do velké gólové šance dostal českobudějovický bek Matoušek, který střílel z mezikruží, ale hradecký gólman Petric proti němu vytasil ukázkový semafor. Velký tlak hostujícího celku pokračoval i po skončení přesilovky, ale Hradečtí poctivě bránili a na střeleckém kontě Českých Budějovic stále svítila nula.

K prvnímu gólu hostujícího týmu byl nejblíže budějovický forvard Jiří Smejkal, který se proháčkoval až mezi kruhy hradeckého obranného pásma a střelou švihem orazítkoval břevno Petricovy kasy. Od poloviny zápasu se hrál celkem vyrovnaný hokej, kdy se hráči obou týmu snažili co nejvíce bruslit, a hra se přelévala z jedné strany na druhou.

p>Velkou šanci na navýšení skóre měl v samostatném úniku zakončující Tomáš Hofman, ten ale kličkou do forhendu Kadlece neošálil. Pozadu však nezůstávaly ani České Budějovice, jejichž střelci ale pokaždé ztroskotali na pozorném Petricovi, který ve svém brankovišti předváděl doslova kouzla. Ten ale těsně před koncem prostřední části přeci jenom kapituloval, to když si to na něj uháněl nikým neatakovaný Jiří Smejkal, který mu poslal puk kolem vyrážečky – 3:1.

Hradec si dokráčel pro zasloužené vítězství

Těsně po začátku závěrečné části se do samostatného úniku dostal hradecký útočník Tomáš Zahradník, toho ale dojel Klinecký, který si pomohl faulem a hradecký forvard se tak k zakončení vůbec nedostal. Domácí hokejisté se po nepovedené druhé periodě vrátili ke hře z úvodní části a snažili se co nejvíce napadat. Hosté jim však opláceli stejnou mincí a k vidění byl vyrovnaný zápas.

Českobudějovičtí se snažili střílet z každé pozice, ale všechny jejich střely končily na výstroji Petrice. S blížícím se koncem zápasu si Hradečtí dávali pozor především na zadní vrátka a nechtěli se dopustit žádných chyb. I tak se ale dokázali prosadit, když se do situace dva na jednoho dostal Zahradník, který nahrával k pravé tyči na volně si najíždějícího Tomáše Hofmana a tomu už stačilo jen zamést kotouč do poloodkryté budějovické branky – 4:1.

Hosté se však nenechali čtvrtým inkasovaným gólem nikterak rozhodit a stále se pokoušeli alespoň zkorigovat výsledek. Proti ale byl precizně se bránící Hradec, který v závěru utkání dokonce navýšil v přesilovce na konečných 5:1, a to zásluhou dorážejícího Davida Chalupy. Všechny body tak po zásluze zůstaly pod Bílou věží.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Do utkání jsme vstoupili koncentrovaněji než soupeř. Podle mě České Budějovice vstoupily do utkání s vědomím, že poslední zápas u nás vyhrály a možná to trochu podcenily. Nicméně my jsme toto utkání odehráli velice dobře, hráli jsme přesně to, co jsme potřebovali. Na rozdíl od těch posledních dvou utkání, co jsem tady, jsme se konečně prosadili střelecky. Konečně jsme začali proměňovat šance a celkově mohu být s naší hrou spokojený, jelikož kluci hráli přesně to, co jsme od nich chtěli.

Jan Trummer (HC České Budějovice):
Vše začalo hned ve druhém střídání, kdy jsme udělali hrubou chybu a Hradci nabídli první gól. I druhá branka přišla po naší velké chybě, jelikož jsme při signalizovaném ofsajdu při založení soupeřova útoku zbytečně vyhodili puk mimo hřiště a neubránili jsme přesilovku 5 na 3. V další přesilovce 5 na 4 jsme obdrželi další branku a tím bylo rozhodnuto celé utkání. V těchto zápasech to je většinou tak, že výsledek se těžko otáčí. Domácí si zápas navíc pohlídali a náš kontaktní gól přišel příliš pozdě. I když jsme si před utkáním v kabině řekli, že to bude těžké utkání, tak si kluci neuvědomili, co nás v Hradci čeká, a zápas vyloženě odevzdali.