pá 24.1.2014 | Martin Stebel, Martin Voltr

Polanský vs. Hradec 3:0, proti Ocelářům poprvé bez bodu

Dvě vítězství nad nejsilnějšími extraligovými soupeři mohla Mountfieldu dodat sebevědomí, na rozjetý Třinec to ale v pátek nestačilo. Na rozdíl od prvního zápasu na východě republiky se hrála defenzivní partie, všechny tři góly padly až ve druhé polovině zápasu – všechny ale bohužel vstřelil domácí Jiří Polanský. Hradečtí tak Ocelářům podlehli poprvé v sezóně.

Nepříliš zajímavá první třetina

Střetnutí 41. kola Tipsport extraligy zahájili lépe domácí. Nahození kapitána Radka Bonka ze druhé minuty ale nenašlo vhodného adresáta a když hráli Hradečtí v oslabení, Kacetl vytěsnil prudkou Noskovu ránu.

První třetina mnoho hokejové krásy nenabídla. Hrál se urputný hokej a šancí na obou stranách bylo jako šafránu. Ve 14. minutě ohrozil Hrubce René Vydarený, ale ani elitní hradecký obránce nebyl úspěšný. Krátce poté mohli jít do vedení Slezané, když se Martin Růžička dravě prodral kolem Vydareného a úspěšně vystřelil, ale Kacetl byl připraven.

Největší možnost úvodní periody přišla až skoro v jejím závěru. Měl ji na hokejce třinecký Polák, jenž zakončoval nádhernou kombinaci Bonka s Rákosem. Rozjetý Polák se ke kotouči dostal mezi kruhy, ale Kacetl tváří v tvář střelci úspěšně zasáhl.

Klíčový první gól padl do hradecké sítě

Na začátku druhé dvacetiminutovky stála za zmínku možnost Davida Květoně, jenž vyslal v přečíslení domácích přesnou nahrávku Rákosovi, a ten si bekhendovým blafákem položil gólmana Východočechů. Kotouč však do odkryté brány nezasunul! Aktivitou hýřil především Vojtěch Polák, ale v několika šancích neměl přesnou mušku. Ve 28. minutě ohrozil Hrubce prudkým projektilem hradecký Lukáš Květoň, ale na domácího strážce svatyně nevyzrál.

Skóre se tak poprvé měnilo až v polovině 34. minuty. Hradečtí už byli v plném počtu, ale stejně nedokázali zastavit možnost Ocelářů. Roth našel od hrazení před brankou zcela volného Jiřího Polanského a třinecký útočník pohotovou kličkou nedal Kacetlovi šanci – 1:0.

Hradečtí zvýšili tempo v závěru třetiny, ovšem Frühaufův pokus vyrážel Hrubec a Šimánek si po chvilce zlomil hůl při pokusu o střelu přes Rotha.

Jediná šance zůstala nevyužita, Hradec nestačil

Také vstup do poslední části byl pozitivnější pro Oceláře, ale Ondřej Kacetl předváděl výborné zákroky. Brankou neskončila spolupráce mezi Polanským a Růžičkou, neujala se ani střela Daniele Rákose.

V 50. minutě mohlo být naopak vyrovnáno. Extřinecký Tomáš Pospíšil se proháčkoval až k brance, ale z bekhendové strany Hrubce nepřekonal. A tak zase úřadoval domácí snajpr. V 53. minutě se ke kotouči dostal Jiří Polanský, otočil se za brankou a bekhendovým zakončením dotlačil puk za dezorientovaného Kacetla. Ten se chvíli zmateně rohlížel, až našel kotouč za svými betony v síti – 2:0.

Hokejisté Mountfieldu mohli snížit minutu poté, kdy Hrubce otestoval znovu Tomáš Pospíšil, ale puk zamířil těsně mimo. O majitelích tří bodů definitivně rozhodl muž večera – Jiří Polanský, který při hradecké power-play půl minuty před koncem usměrnil kotouč do opuštěné klece a bylo jasno. Mountfield letos poprvé s Třincem prohrál, na střely 18:41 a hlavně na branky 0:3.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Chtěli jsme do utkání vstoupit tlakem, což se nám podařilo, ale bohužel nepřišla branka. Lámalo se to tím prvním gólem, který jsme dali ve druhé třetině. Pak jsme si pohlídali oslabení. Zápas jsme odbojovali líp než soupeř, a z tohoto důvodu body zůstávají doma.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Kdyby tady nebyl brankář Kacetl, mohlo to být i horší. To by jediný náš hráč, který přijel do Třince hrát. Pak už je výsledek logická konsekvence. Nebyli jsme se schopni šedesát minut dostat do zápasu. Byli jsme všude pozdě, byli jsme všude a nikde. Asi náš nejhorší zápas v sezoně.