čt 28.12.2023 | Petr Koval

Poslední domácí zápas roku pro Litvínov! Lvi prohráli 1:5

Poslední domácí zápas v roce 2023 rozhodla první třetina. Litvínov z dominantního výkonu v prvním dějství vypracoval tříbrankový náskok. Mountfield ve druhém dějství výrazně zlepšil svůj výkon a zásluhou Giorgia Estephana dokázal snížit. Jenže Verva po celé utkání držela pohodlné vedení a bodovala popáté v řadě.

Realizační tým Mountfieldu oproti předchozímu zápasu v Budějovicích přeskupil sestavu. V první obranné dvojici nastoupil s Petrem Kalinou kapitán Blain. První útočná letka začala ve složení Šťastný – Miškář – Estephan a jedenadvacetiletý Lang se po premiérové trefě posunul do třetího útoku k zahraničním kolegům Perretovi s Lalancettem.

První třetina patřila Vervě

Hradec nastoupil do utkání ve speciálních vánočních dresech. Sváteční náladu si ale na začátku utkání udrželi aktivní hrou hosté. Diváci v úvodu sledovali dlouhou pasáž bez přerušení. Hru přerušil až litvínovský gól v 6. minutě! Pavelka hledal naslepo svého spoluhráče podél modré čáry, čehož využil pozorný Lukáš Válek. Litvínovský forvard ujížděl sám na Lukáše, kterého prostřelili ranou mezi betony.

Následně Východočeši zvýšili aktivitu a vybojovali početní výhodu. V 10. minutě využil většího prostoru na ledové ploše Okuliar. Nejlepší střelec týmu pohotovou stahovačkou oklamal obránce a vypálil z levého kruhu. Střela však těsně minula Tomkovu svatyni. Nicméně první perioda patřila jednoznačně černožlutým. Druhý gól přidal parádní ranou pod horní tyč Liam Kirk, kterého v situaci dva na jednoho ideálně vyzval k zakončení spoluhráč Abdul.

Všechno podstatné se ale odehrálo v obranném pásmu Mountfieldu. Svěřenci Tomáše Martince totiž ohrozili litvínovskou klec jen čtyřikrát. Nejprve další propadnutí hradecké obrany vyřešil Lukáš, když se skvěle přesunul proti Davidu Kašemu. Na další akci už ale nedosáhl. Kudrna nahazoval od mantinelu a odražený kotouč vyplaval příhodně pro Petra Koblasu, který nikým nehlídaný zvýšil na 3:0

Zlepšená hra Mountfieldu přinesla snížení

Lvi nastoupili do druhého dějství se změnou v brankovišti. Druhý start pod Bílou věží si tak zapsala finská posila Laurikainen. Ten musel hned na začátku druhé dvacetiminutovky čelit oslabení. Domácí ale svého soupeře k ničemu nepustili. Hradec mohl stáhnout tříbrankové manko v další přesilovce, jenže pokusy Blaina i Šťastného končily jen na výstroji Tomka.

Impulz v podobě změny mezi třemi tyčemi pomohl ke zvýšené aktivitě v útočném pásmu. Vždyť Mountfield stihl za první polovinu druhé třetiny stejně střeleckých pokusů jako v první části. Zlepšený výkon ale dokázal podtrhnout i gólově. Pozdní vánoční dárek pro hradecké fanoušky připravil Blain. Kanadský obránce šikovnou přihrávkou našel přesně hůl Giorgia Estephana, jenž jemnou tečí nasměroval puk mezi betony.

Poté Hradečtí mohli děkovat svému brankáři. Abdul v největší šanci Chemiků ztroskotal na Laurikainenovi. Finský gólman ustál nebezpečnou situaci a tváří v tvář útočníkovi zasáhl betonem. Na druhé straně se zaskvěl také Tomek, když proti ráně Langa z levého kruhu vytáhl bleskový zákrok lapačkou. Role se obrátily. Ve druhém dějství byl lepší domácí celek, jenže oba týmy se do kabin rozešly za stavu 1:3.

Litvínov dokráčel za třemi body

Před třetí sirénou čekal tým kolem kapitána Blaina těžký úkol. Obrátit nepříznivý stav proti čtvrtému celku tabulky. Do nadějné příležitosti na levém kruhu se dostal střelec první hradecké branky Estephan. Tomek se přesouval s přihrávkou přes osu, jenže hradecký forvard před poloprázdnou klecí nastřelil jen nohy obránce Šaldy.

Východočeši pokračovali v dobývání svatyně kompaktního Litvínova. Jenže byli nedůslední v defenzivě. Liam Kirk dostal přihrávku na levém křídle a nekompromisní ranou ze slotu přidal čtvrtý gól Litvínova. Zpestření pro fanoušky v ČPP Aréně přišlo v podobě pěstního souboje mezi Šaldou a Okuliarem. Ve vyrovnaném souboji nakonec uspěl hradecký ostrostřelec.

Definitivní tečka přišla v 52. minutě. David Kaše se v přesilovce opřel do puku a zapsal druhý gól v řadě. Branku Vervy ještě zkoumal videorozhodčí, následně si střídačka Lvů vzala ještě trenérskou výzvu, jenže ani ta desátý zářez litvínovského forvarda neodvrátila. V závěru od modré orazítkoval tyč litvínovské klece Blain. Jenže to bylo ze strany Lvů vše. Litvínov udržel dobrou prosincovou formu a zpod Bílé věže si odvezl jasné tříbodové vítězství.