ne 18.11.2012 | Richard Wagner, Martin Voltr

Povedená třetí část zajistila juniorům výhru v Havlíčkově Brodě

V hájemství Havlíčkova Brodu, loňského vítěze skupiny, čekal na hradeckou juniorku podle očekávání hodně náročný souboj. To se beze zbytku potvrzovalo v prvních dvou periodách, kdy sice Královští lvi šli dvakrát do vedení, ale soupeř ho v obou případech vymazal. Rozhodnutí tak přineslo až poslední dějství. Východočeši v něm poslali do branky Rebelů hned tři puky, což jim přisoudilo vítězství 5:2 a další tři body do ligové tabulky.

Hradec se dostal do vedení

Do zápasu vlétl lépe Havlíčkův Brod, ale Hradec Králové začal brzy potvrzovat roli favorita. Ve velké šanci se ocitl Tomáš Šťastný, ale nadvakrát jej vychytal výborný Jirout. Svou územní převahu přece jen přetavili Královští lvi v úvodní gól, když Vít Hradecký přenechal na kruhu kotouč volnému Filipovi Ropickému, jenž si sjel blíže k brance a přesnou střelou do horního růžku zakončil – 0:1.

Východočeši byli na koni a gólman Rebelů měl plnou výstroj práce, ale šanci Nedvídka ustál. Ten samý hráč následně zachytil špatnou Kubátovu rozehrávku, jenže z dobré pozice o milimetry minul branku. Domácí se však dokázali z obdrženého gólu brzy oklepat a výrazně jim k tomu pomohla i přesilovka, během níž si vytvořili převahu, ale střelecky se neprosadili.

Gólovou šanci si už záhy nato vypracoval Martin Jelínek, ale jeho pokus zneškodnil Michal Mahdal betony. Své vedení mohli Lvi naopak navýšit v početní výhodě, na střelu Štědrého si dobře však počkal Jirout, který tak Hradečákům nedovolil další gól.

Rebelové dvakrát srovnali krok

Domácí družina začala druhou třetinu lépe a po obrovské mele na brankovišti, během níž ztratil Mahdal kotouč z dohledu, doklepl hrací gumu do sítě David Protivný – 1:1. Rebely mohl dokonce dostat do vedení David Kozlík, ale před Mahdalem nedokázal zkrotit puk. Domácí byli na koni a další velkou šanci si připravil David Protivný, ovšem hradecký gólman jeho nájezd vylapal.

Po chvilce se do tempa dostali zase Královští lvi a Lukáš Nedvídek naservíroval puk Lukáši Kastnerovi, jehož ránu z první vychytal Jiří Jirout, ale Tomáš Půlpán ho z dorážky už překonal – 1:2.

Havlíčkobrodští však zase odpověděli nejlepším možným způsobem. Václav Pecen našel krásným pasem Tomáše Chlubnu, který ujížděl sám na gólmana a střelou pod břevno mu nedal šanci – 2:2. V závěru třetiny se ještě probíjel do šance Žemlička, ale hradečtí obránci ho stačili odstavit.

Královští lvi přece jen rozhodli o výherci

Domácí beci mohli hned zkraje závěrečného dějství dostat svůj tým do pěkné šlamastyky, ale jejich špatnou rozehrávku usměrnil Michal Brida jen vedle tyče. O chvilku později již však musel Jirout smeknout klobouk před akcí dua Pavel Hlavatý – Daniel Filip, když první jmenovaný přenechal kotouč na kruhu Filipovi, který jej svižnou ranou umístil nad Jiroutovo rameno – 2:3.

O pár chvil později se Michal Procházka protáhl až před branku, kde se snažil Jirouta prostřelit bekhendem, jeho protivník se ale nedal a fantasticky se na čáře roztáhl i proti dorážce. Východočeši však pokračovali v náporu a nejprve Filipovu střelu vykopl Jirout do míst, kde dorážel do jeho výstroje Pavel Hlavatý. Kotouč zůstal někde pod dezorientovaným Jiroutem a do brány jej doklepl Lukáš Pravda – 2:4.

Snížit mohl Martin Jelínek, který se zjevil na levém kruhu, ale o centimetry minul Mahdalovu branku. Královští lvi však byli při chuti a neustále zásobili gólmana Jirouta prací. Ten odolával jen do té doby, než si jej šikovně k pravé tyči vytáhl Tomáš Půlpán a následně našel chytrou přihrávkou za bránu Lukáše Nedvídka, jenž zasunul puk ke druhé tyčce Jiroutovy klece. Domácí brankář byl v tento okamžik zcela bezmocný a o vítězi bylo definitivně rozhodnuto – 2:5.

Václav Adam (HC Rebel Havlíčkův Brod):
Utkání jsme začali dobře, hráli jsme aktivně. Prvních osm minut jsme hráli dobrý hokej, ale pak jsme polevili a dostávali jsme soupeře do hry. Soupeř vždycky vedl, my jsme museli dotahovat. Škoda té poslední třetiny. Tam jsme kluky nabádali, aby jsme byli aktivnější a abychom víc hráli, ale bohužel, dostali jsme tři góly. Soupeř chtěl víc.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Věděli jsme, že soupeř je navzdory postavení v tabulce kvalitní, což v utkání několikrát prokázal. My jsme měli v první třetině víc ze hry, kromě těch prvních čtyř minut, kdy jsme byli pod tlakem. Pak jsme se do zápasu dostali a myslím si, že jsme první třetinu odehráli dobře, což se nedá říci o té druhé, kdy jsme propadali ve středním pásmu. Soupeř často chodil tři na dva, dostával se více do hry a myslím si, že byl lepší. Ve třetí třetině jsme ale jasně potvrdili kvalitu a soupeře přehráli. Zaslouženě jsme dali tři góly a vyhráli.