so 22.10.2011 | Martin Voltr

Povedené derby staršího dorostu! Pardubice odjely s nepořízenou

Starší dorostenci měli v sobotní poledne příležitost pomstít se svému odvěkému rivalovi z Pardubic za prohru v prvním vzájemném zápase. Do zápasu vlétli Hradečtí výborně a hned po minutě otevřeli skóre. Svého soupeře přehrávali výborným výkonem celé dvě třetiny, během nichž si vypracovali vedení 4:1. V posledním dějství se sice hosté zvedli, ale to jim stačilo na jeden jediný gól. Hradečtí mladíci tak díky výhře 4:2 brali po zásluze všechny tři body.

Šedesát sekund a gól

Derby začalo podle očekávání velmi svižně a diváci hned po jedné minutě viděli úvodní branku. Hradečtí ujeli do přečíslení dva na jednoho, které se rozhodl Drahoš Jebavý vyřešit střelou. Ta sice skončila na pardubické tyčce, ale po odrazu od zad brankáře Veselého zamířila zpátky, tentokrát už do sítě – 1:0.

Pardubičtí mladíci kontrovali velkým náporem. V něm promáchnul před odkrytou brankou Lukáš Bureš a o chvíli později ani několik jeho spoluhráčů neprotlačilo kotouč za Hakova záda. Následné hradecké oslabení rozlet hostů paradoxně přibrzdilo a čekalo se na další zajímavé akce.

Přesilovky se ani nadále nedařily žádnému z týmů, Hradec však byl tím, komu to nemuselo vadit. V osmnácté minutě totiž do nahození Romana Konečného přesně sáhnul Lukáš Nedvídek a bezmocný Michal Veselý byl překonán podruhé - 2:0. Domácí mohli ještě do konce třetiny přidat třetí gól, ale když už se jim početní výhoda konečně povedla, několik obrovských šancí nevyužili.

Pardubice snížily, to jim však nepomohlo

Pokud si nestranný divák žádal rychlou zápletku, pak byl po třech minutách druhé části obveselen. Kapitán hostů Lukáš Bureš se v mezikruží odhodlal ke střele, jež našla mezeru v postoji brankáře Haka a Pardubice tak snížily na nejtěsnější rozdíl - 2:1.

Jenže inkasovaný gól paradoxně nakopl hradecké mladíky a ti se v nabídnuté přesilovce svému soupeři opět vzdálili. Tadeáš Ouzký ještě Michala Veselého nepropálil, ale po vhazování nabil Romanovi Konečnému a jeho bomba už si cestu do sítě našla - 3:1.

No a převaha domácího týmu pokračovala, i když jedno okénko se našlo i v jeho obraně. To ale Bureš ve svůj druhý gól nepřetavil a ve 34. minutě se zase díval, jak jeho tým kapituluje. Kastnerovu střelu vyrazil Veselý pouze před sebe a Vlastimil Dostálek byl ve správný čas na správném místě - 4:1. Hradeckou aktivitu nepřibrzdil ani oddechový čas hostující lavičky, která měla před třetí třetinou hodně o čem přemýšlet.

Hradec se dostal pod tlak, ale vedení udržel

Do rozhodujícího dějství vstoupil domácí tým hodně vlažně a Vlastimil Hak se hned po dvaceti sekundách musel činit proti Janovi Veselému. Třetí nejlepší střelec extraligy se ale poměrně zanedlouho už mohl radovat. Od modré čáry poslal kotouč nazdařbůh do hradeckého pásma, ten ale po odrazu skončil k překvapení všech v domácí síti - 4:2.

Hradečáky to sice okamžitě nesrazilo, ale po chvíli už se museli bránit souvislému pardubickému tlaku. V šancích se ocitl Radovan Chvojka nebo nejlepší hráči hostů, Lukáš Bureš s Janem Veselým. Ani jeden z nich však kontaktního gólu nedocílil – pokud proti nim nezasáhla natažená hokejka hradeckého obránce, předvedl skvělý zákrok Vlastimil Hak. Ten se musel pořádně ohánět i v následném oslabení.

Kritickou chvíli ale domácí přestáli bez úhony a sami dostali dvě šance rozhodnout. Tadeáš Ouzký ještě při své střele nebyl v dokonalé pozici, zato Tomáš Půlpán o chvíli později už ano. Na Veselého ujížděl úplně sám, jenže po bekhendovém blafáku ho nedokázal přehodit. Mrzet ho to už ale nemuselo, neboť hosté znovu zatlačili až v power-play v posledních sekundách a to už bylo pozdě.

Aleš Půlpán (HC VCES Hradec Králové):
V prvních dvou třetinách jsme předváděli velmi dobrý výkon. V poslední třetině jsme na to ale nedokázali navázat, přestali jsme bruslit a zamotali se do toho. Tím jsme dostali Pardubice do hry a ve třetí třetině nás výrazně přestřílely. Ale nakonec jsme ubojovali vítězství a zaplaťpánbu, že to tak dopadlo.

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Z mého pohledu šlo o relativně kvalitní zápas, ve kterém vyhrál Hradec zaslouženě. Ve druhé třetině jsme za stavu 2:1 přestali hrát do brány, snažili jsme se hrát složitě a domácí nás naopak potrestali svou jednoduchou hrou. Nahazovali nám to před bránu a doráželi, což jsme my neuhlídali. Ve třetí třetině jsme se zvedli, ale Hradec měl vynikajicího gólmana, kterému jsme to navíc usnadnili svým nedůrazem.