pá 6.9.2013 | Martin Voltr

Pravou nohou do soutěže! Starší dorost přehrál Boleslav 3:0

Vynikající taktický výkon předvedli v prvním kole RAKO extraligy staršího dorostu Královští lvi, kteří doma hostili Mladou Boleslav. Ve třinácté minutě vstřelili důležitý první gól a v průběhu celého zápasu takřka nepouštěli soupeře do gólových šancí. Sami naopak na brankáře hostů pálili ze všech pozic, a protože ho v každé třetině překonali jednou a sami neinkasovali, mohli oslavit vydařený vstup do sezóny 2013/14.

Hradec rázně přeťal aktivní pasáž soupeře

Páteční utkání se odehrálo mimořádně už v poledním čase v malé hale hradeckého stadionu a první velká šance zápasu i celé extraligové sezóny patřila Mladé Boleslavi. Po čtyřech minutách ujeli do přečíslení dva na jednoho Prokop s Durdilem, přihrávku ale stačil v poslední možné chvíli zblokovat hradecký obránce.

Hostům patřila územní převaha, a to i díky dvěma přesilovým hrám. Mezi ně ale Hradečtí vklínili útočnou pasáž, ve které rovnou udeřili! Tomáš Drašnar vybojoval puk za bránou, odkud našel číhajícího Filipa Hronka. Jeho střela z první šla přesně do růžku a Růžička byl bez šance – 1:0. Boleslavští těžko hledali recept na hradeckou obranu, zato domácí všechny puky okamžitě posílali na Jana Růžičku.

Zápas se rozjel, domácí hýřili pohybem

Po návratu ze šaten si také Hradec si zahrál první početní výhodu, ovšem skórovat se mu podařilo „až“ po jejím skončení. Velkou chybu obránce, který od hrazení hledal spoluhráče, vystihl Marek Malinský a Růžičku pak tváří v tvář překonal bekhendovým blafákem – 2:0!

Ve druhé třetině sledovali příznivci atraktivnější partii, ve které tahali za delší konec provazu Královští lvi. Jejich napadání často slavilo úspěch a jistý Jan Růžička se musel pořádně činit, na druhé straně neměl František Veselý zdaleka tolik práce. Když už si hosté vytvořili nadějný protiútok, jejich pozice končily i díky zásahům hradecké defenzívy v neurčitu.

Hostům snaha nechyběla, šance už o něco víc

Středočeši ale zbraně rozhodně neskládali. Své naděje na body chtěli přiživit už v prvních minutách třetí části, kdy si postupně vytvořili slušný tlak. Jedna z nepřehledných situací skončila ránou Ondřeje Žaluda skrz klubko hráčů, proti níž skvěle vykopl beton Veselý. Boleslavskou aktivitu mohlo podpořit hradecké vyloučení, leč přesilová hra jako by hostům spíše svázala ruce.

Deset minut před koncem si boleslavský kouč vybral oddechový čas ve snaze ještě něco změnit. Následná nervózní pasáž přinesla oběma týmům přesilovky, nebezpečí ovšem zase znamenala jen ta hradecká. Když hostům nevyšel na začátku 56. minuty ani nadějně rozjetý protiútok, zapli domácí opět na plný plyn a utkání pro sebe rozhodli. Za brankou bojovali Drašnar s Patrikem Miškářem o kotouč tak dlouho, až druhý jmenovaný využil moment překvapení a po rychlém výjezdu před bránu určil výsledné skóre 3:0.

Miroslav Vybíral (Královští lvi Hradec Králové):
Na hráče jsme apelovali, že bude důležtý vstup do utkání. A nástup všech tří pětek byl velmi dobrý, což dalo zápasu ráz. Navázali jsme na to první brankou, která byla podle mého zasloužená. Když už se hrálo v naší třetině, předváděli jsme velmi organizovanou hru a soupeře nepouštěli do větších šancí. Co prošlo, pochytal Fanda Veselý. Kolektivní výkon a obětavost všech hráčů slavila úspěch, na starší dorost to byl takticky velmi vyzrálý výkon. Jsem velmi spokojený, nicméně zůstáváme na zemi, jenom tvrdá práce nás může dovést k úspěchu.

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav):
Utkání se mi hodnotí poměrně těžko. První třetina byla vyrovnaná, měli jsme o něco větší tlak, ale po celý zápas nás bohužel provázela nemohoucnost v zakončení a ve snaze se do něj vůbec dostat. Chtěli jsme, aby kluci hráli něco jiného, ale shořeli jsme na špatných přihrávkách. Sami jsme se dostávali do problémů a soupeři nabídli gólové šance, které dokázal využít. Můžu mu k výhře jenom pogratulovat. Chceme rozjet sezónu dobře a dostat se do herní pohody, k čemuž nám první utkání moc nepomohlo, ale jdeme dál.