pá 26.1.2018 | Lukáš Foff | Foto: HC Škoda Plzeň

Přesilovky rozhodly o tom, že Hradec podlehl první Plzni 2:3

Home Monitoring Aréna zůstává v základní části nedobyta. V boji dvou nejlepších týmů extraligy se hrál rychlý kombinační hokej, který měl velmi dobré parametry. Východočeši měli lepší začátek a dvakrát vedli, jenže po čtyřech minutách vždy o vedení přišli a úspěšné přesilovky indiánů rozhodly o tom, že tři body zůstaly v západočeské metropoli. Ztráta Mountfieldu na první místo činí 11 bodů a naděje na Prezidentský pohár velmi ochabla.

Sestava se po hubené výhře s Chomutovem nezměnila. V bráně začal Jaroslav Pavelka, který si v posledním zápase připsal svojí první nulu v extralize. Chybějícího Zámorského zastupoval Zdeněk Čáp.

Parádní první třetina přinesla čtyři branky

Hradec vstoupil do utkání hodně nabuzen a od úplného začátku na Plzeň vletěl. Škodovka se dlouho pouze bránila, ale situaci na začátku 4. minuty si pohlídat nezvládla. Andris Džerinš předložil puk do prázdné brány pro Jaroslava Bednáře, který vstřelil jeden z těch jednodušších gólů. To Západočechy probralo a hra se vyrovnala. V 8. minutě se vyrovnalo i skóre, neboť Jaroslav Pavelka si nerozuměl za bránou se Zdeňkem Čápem a puk se dostal před bránu k Matyáši Kantnerovi, jenž o tyčku zametl puk do sítě – 1:1.

Lvi měli výhodu přesilové hry po faulu tvrďáka Ryana Hollwega, jenže v oslabení ujel Tomáš Mertl a i když byl hodně tísněn Bedřichem Köhlerem, zvládl zakončit. Hradecký brankář však zasáhl levým betonem. Ani druhá přesilovka se Mountfieldu HK příliš nevedla, ale po jejím konci v signalizované výhodě se puk objevil před Janem Bergerem a ten nenápadnou střelou překonal Miroslava Svobodu a připsal si čtvrtou extraligovou branku v této sezóně – 1:2.

Andris Džerinš mohl Hradci přidat klid na hokejky, ale v nadějné pozici netrefil místečko nad betonem. Při další ofenzivní akci se zbytečného faulu dopustil Rudolf Červený a indiáni nekompromisně ztrestali tento delikt. Nejproduktivnější hráč extraligy Milan Gulaš dostal pas po skvělé kombinaci od Ondřeje Kratěny a ranou bez přípravy trefil puk za Pavelkova záda.

Přesilovky vycházely lépe Plzni, a ta se ujala vedení

Zkraje druhé třetiny se strhla velká mela okolo Pavelkovy brány, odkud se kotouč odrazil k Jonesovi, ale ten o kousek netrefil. Domácí hráči více bruslili a bylo to vidět i na hře. Mertl s Kantnerem se ale také nestali úspěšnými střelci. Pak ale přišel další faul Rudolfa Červeného a Plzeň ukázala, že si umí přesilovkami pomoci. Miroslav Indrák si sjel od mantinelu do střelecké pozice a trefil se přesně k bližší tyči.

V tu chvíli došlo v hradeckém brankovišti ke změně. Jaroslav Pavelka přepustil v čase 25:07 místo Patriku Rybárovi. Málem tento impuls zafungoval, neboť nechybělo mnoho, aby Tomáš Zigo dostal puk do brány. Ani následná rána Gregorce Svobodu nepřekvapila. O chvilku později Lukáš Vopelka předložil puk Červenému, ale ten z velké blízkosti trefil jen beton plzeňského gólmana.

Další přesilovka Plzně opět znamenala obrovské nebezpečí. Znovu to byl Miroslav Indrák, ale jeho projektil zastavila horní tyč. Hokej se hrál opět velmi rychlý se spoustou šancí, ale gólem neskončila ani velká příležitost Milana Gulaše, který měl doposud podíl ve všech brankách. Po úžasné přihrávce Bednáře se neprosadil ani Martin Pláněk, takže druhá třetina skončila radostněji pro domácí indiány.

Plzeň si finiš pohlídala a dokráčela si pro tři body

Začátek třetí dvacetiminutovky byl o něco opatrnější. Hradec začínal v oslabení, ale Patrik Rybár v něm neměl žádnou starost. Plzeň zůstávala aktivnější a snažila se Hradec vůbec nepouštět do útoku. Když už se do toho útoku Mountfield HK dostal, přišel trest za příliš mnoho hráčů na ledě, který všechny snahy utlumil.

V 50. minutě slušná šance Východočechů přišla, to když pálil Filip Pavlík. Pak přišla i přesilová hra, ale ty se Hradci příliš nedařily. Za zmínku stála akorát rána Jaroslava Bednáře od modré čáry, kterou však Miroslav Svoboda chytil do lapačky. Největší šanci třetí třetiny pak měl Lukáš Cingel, který si našel vyraženou střelu, ale nezvedl kotouč dostatečně, takže ten skončil na výstroji hrdiny domácího mužstva.

Od té doby hrála Škodovka velmi zodpovědně a puky posílala po prknech ven ze své třetiny. Lvi se do pásma nemohli prokousat a nepomohla tomu ani power-play. Tu zkusili Východočeši přesně minutu před koncem. V zápase o naději na zisk Prezidentského poháru tak Hradečtí neuspěli a na první místo ztrácí už těžko dostihnutelných 11 bodů.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň):
Hradec vstoupil do utkání lépe, ale od druhé třetiny už to byl vyrovnaný duel. Rozhodovalo se v přesilovkách. Využili jsme dvě a ubránili jsme silné hradecké přesilovky, to byl rozhodující faktor. Byla by škoda nechat si ujít první místo po základní části, ale samozřejmě může přijít nějaká série proher.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Utkání začalo ve vysokém tempu, sneslo nejpřísnější měřítka. Měli jsme dobrý vstup, dali jsme úvodní branku, ale největší chybou bylo vyrovnaní v poslední minutě první třetiny. Na začátku druhé části se Plzeň dostala do vedení rovněž v přesilovce. Právě početní výhody rozhodly. Plzeň dvě využila, my ani jednu. Ve třetí třetině už jsme neměli sílu přejít přes dobrou obranu soupeře a zvrátit utkání. Gratulace domácím, byl to dobrý zápas. Jsou velmi blízko k Prezidentskému poháru a nemyslím si, že by o něj přišli.