so 27.8.2011 | Martin Voltr

Prokletí prolomeno! Hradec porazil polské Tychy 2:1

Až do Hradce to muselo být slyšet. Řeč je o obrovském kameni, který spadl východočeským hokejistům ze srdce, neboť právě dnes poprvé ochutnali pocit vítězství v přípravných zápásech. Druhý zápas BAK Cupu proti Tychy opět zahájili svou brankou v polovině utkání, ale soupeř bleskurychle reagoval. Patrik Moskal však čtyři minuty před koncem převážil skóre zpět na hradeckou stranu a i přes velký tlak polského celku už si Hradec výhru pohlídal.

První třetina bez gólu... zase

První periodu Hradec stejně jako proti Šumperku zahájil velmi aktivně a v úvodních třech minutách byl dvakrát blízko gólu. Polský gólman Arkadiusz Sobecki však vychytal jak Koudelkovu šanci po přiťuknutí Kubeše, tak následnou trmu-vrmu hradeckého dua Kadlec – Kubica. No a v hradecké přesilovce dokonce sami hosté zničehonic trefili tyčku za Jakubem Čechem!

Hradci jakoby varování nestačilo a ve třinácté minutě už to na trutnovském stadionu vypadalo na gól. Michal Woźnica trochu překvapivě trefil skákavý kotouč a poslal ho přímo mezi Čechovy betony, ale puk se doslova na brankové čáře zastavil a přijíždějící hradecký bek ho odpálil pryč. Polský celek i nadále pokračoval ve zlepšené hře a bez úhony přežil i 48 sekund dvojnásobného oslabení. V prvním dějství tak obecenstvo gól nevidělo.

Až po půli přišly i góly

Nerozhodný stav změnila až druhá třetina. Těsně před polovinou neproměnili hosté nájezd dva na jednoho a o dvě minuty později Hradec trestal. Jiří Kadlec se u levého hrazení nerozpakoval a ostře vypálil. Brankář Sobecki se jen ohlédnul, jak mu kotouč mizí v síti - 1:0.

Polští hokejisté to ale nenechali jen tak a za pouhých 73 sekund bylo vyrovnáno. Hradec několikrát chyboval ve vlastním pásmu a Adrian Parzyszek se ocitl sám před Jakubem Čechem. No a v obrovské šanci nezazmatkoval a po bleskurychlé kličce zasunul mezi protivníkovy betony - 1:1. Následně mohlo být v táboru Tychy ještě veseleji, ale Čech tentokrát zastavil Woźnicovu střelu ramenem.

Moskal a Čech hvězdami závěru

Do posledního dějství vstoupili hradečtí hokejisté viditelně nabuzení a Arkadiusz Sobecki se měl co činit zejména proti Moskalovi a Koudelkovi. Nenudil se však ani Jakub Čech, i když často pouze vinou dalších kiksů svých obránců. Zhruba deset minut před koncem tempo hry opadlo a už se mohlo zdát, že Hradec zaznamená další remízu 1:1.

To se však nestalo. Po zakázaném uvolnění polských hokejistů se Hradec krátce usadil v pásmu a když Martin Vágner od modré puk jednoduše poslal na bránu, byla v dráze letu řada hráčů a kotouč k obrovské radosti hradecké střídačky skončil až v síti. Pomohla mu k tomu teč Patrika Moskala a Hradec tak v čase 55:44 opět vedl - 2:1.

Hráči Tychy ani v tomto čase nepřestali věřit, že se jim utkání podaří dotáhnout do bodového konce. A v podstatě jim nebylo tolik co vyčíst, ovšem s jednou překážkou si poradit nedokázali. Výkon Jakuba Čecha totiž gradoval s vzrůstajícím počtem střel na jeho branku a řada jistých zákroků mladého brankáře nakonec rozhodla o vytoužené první hradecké výhře v přípravě.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Z naší strany to byl zápas podobný posledním třem utkáním, bojovali jsme a snažili se nedělat zbytečné chyby. Konečně se nám podařilo vyhrát, i když jen o jeden gól, a to je pro nás hodně důležité vítězství. Alespoň se teď trochu uklidníme a budeme moci pracovat dál.

Jacek Płachta (GKS Tychy):
Je to smolná prohra. Měli jsme hodně šancí na to, abychom vstřelili alespoň dva nebo tři góly. Celý zápas jsme hráli skutečně dobře, ale dvakrát jsme chybovali a to nás stálo dvě branky.