pá 20.11.2015 | Lukáš Štěrovský | (Foto: HC Škoda Plzeň)

Prokletí samostatných nájezdů prolomeno, Hradec si z Plzně odvezl dva body!

Parádní duel předvedl Mountfield na západě Čech v utkání s tamní Škodovkou. V zápase, který nabídl snad všechno, co má správná hokejová bitva mít, domácí indiáni vedli 2:0 a 3:2, Hradečtí ale pokaždé stav srovnali. Utkání tak dospělo až do samostatných nájezdů, v nichž se jako jediný prosadil Jaroslav Bednář. Východočeši i díky němu z venkovního dvojzápasu ukořistili celkem čtyři body, navíc poprvé v letošním ročníku zvítězili v dovednostní soutěži.

Sestava hradeckých hokejistů větších změn oproti poslednímu utkání nedostála, snad až na návrat Radovana Pavlíka, který nastoupil po více než měsíci. Pro duel s Plzní nahradil Lukáše Vantucha.

Akcí nabitá první část vyzněla lépe pro domácí

Utkání odstartovalo ve velkém stylu, v první velké šanci se po souhře Deje a Kukumberga zjevil druhý jmenovaný, Machovský však byl na jeho ránu z bezprostřední blízkosti připraven. Vzápětí se do útoku dostala Plzeň, Vašíček v pádu podrazil ujíždějícího Jána Sýkoru, což rezultovalo v trestné střílení pro Škodovku. Slovenský hráč ale mířil mimo tři tyče.

To však domácí nemuselo příliš mrzet, neboť už v čase 2:25 za Kacetla prošla střela Romana Přikryla. Brankář Hradce sice puk dokázal zachytit, rozhodčí ale správně posoudili, že se tak stalo až poté, co kotouč přešel celým objemem brankovou čáru – 1:0. Plzeň si vytvářela soustavný tlak až do poloviny periody, kdy Hradec po faulu Moravčíka na Frühaufa získal k dispozici šedesát vteřin přesilové hry pět na tři. Z té ale nic nevytěžil, a tak se opět potvrdilo známé rčení nedáš, dostaneš.

Po nedovoleném zákroku Ihnačáka si přesilovku zahrála i Plzeň. Ta má třetí nejvyšší využití her v početní výhodě, což potvrdila i v pátek. Kratěna zpoza branky předložil puk na Nicholase Johnsona, který navýšil na 2:0. Mountfield měl ale v záloze připravenou rychlou odpověď. Minutu a čtyři vteřiny před koncem periody se rozsvítilo červené světlo za Machovským poté, co Jaroslav Kudrna nadvakrát puk po nahození Hronka procedil za domácího gólmana.

Hradec vyrovnal, do kabin šla ale Plzeň s vedením

Plzeň si hned v úvodu prostřední třetiny vybudovala velkou převahu. Jejím důkazem byl například pokus Kratěny, který v přečíslení dvou na jednoho nevyzrál na Kacetla, nebo střela Lva z mezikruží, která ale skončila vedle hostující klece. Tlak domácích začal postupně opadat až ke konci první desetiminutovky. Vyrovnat mohl Honejsek, ale samostatný únik zakončil jen ranou po zemi a do brankáře.

Husarský kousek se povedl Jaroslavu Bednářovi po skončení oslabení. Ten se totiž dostal k puku ihned po návratu z trestné lavice a v přečíslení dvou na jednoho jej předložil na hůl Rastislava Deje, který se střelou do horní části branky nemýlil – 2:2. Hra se najednou vyrovnala. Po střele Köhlera Machovskému puk vypadl. Plzeňský gólman se ale stačil vleže otočit a máchnout po něm lapačkou, čímž překazil jisté vstřelení branky Rudolfovi Červenému.

Přesilovku po faulu vysokou holí, která skončila v obličeji Tomáše Knotka, Hradečtí nevyužili, největší šanci měli zase až po jejím skončení. Zajímavý pokus Jaroslava Kudrny, který pálil po kličce s holí mezi nohama, skončil jen těsně mimo klec Machovského. Indiáni si zřejmě vzali příklad z Mountfieldu, když stejně jako Východočeši v první části skórovali na konci druhé periody. Dvanáct vteřin před koncem inkasoval přihrávku zpoza brány Dominik Kubalík, který trefil přesně skulinku mezi betony přesunujícího se Kacetla – 3:2.

Kukumberg poslal svojí brankou zápas do prodloužení

Stejně jako v druhé části i do poslední třetiny Plzeň nastoupila s velkým odhodláním a postupně i herní převahou. Ta už však nedosahovala tak velké intenzity, a to byla voda na mlýn Hradce Králové. Ve velké šanci byl po střele Köhlera Dej, jeho projektil ale minul plzeňskou klec. O něco přesněji v přesilovce pálil Frühauf, ale stačilo to jen na to, aby se puk odrazil od brankové konstrukce.

Hosté se gólu dočkali až díky stále přesilovkové dorážce Romana Kukumberga, který nekompromisně zavěsil odražený puk – 3:3! Domácí další vyrovnání evidentně zaskočilo, Královéhradeckým naopak narostla křídla a snad poprvé během zápasu byli výrazně lepším celkem. Kudrna zpoza Machovského klece přihrál Šimánkovi, který ve vyložené šanci promáchl.

I přes optický tlak Mountfieldu ale Západočeši dokázali dobře formovat své obranné linie. I když Hradec často pronikal do jejich obranného pásma, k finální koncovce se dostával horko těžko. Plzeň ještě mohla ohrozit Kacetla v závěrečné přesilové hře, ale Kubalíkova pecka trefila jen masku hradeckého strážce svatyně. Bylo tak jasné, že i druhý venkovní zápas Hradce v řadě nebude rozhodnut v základní hrací době.

Prodloužení branku nepřineslo, v nájezdech uspěl jen Bednář

Kdo čekal, že prodloužení nabídne opatrný hokej, ve kterém se týmy budou hlavně snažit podržet si puk, musel být notně překvapen. K vidění bylo několik solidních šancí na obou stranách, nejvíce zářil Jaroslav Bednář. Jeho velká chvíle však měla teprve přijít.

Zápas dospěl až do samostatných nájezdů, a právě Jaroslav Bednář byl hráčem, který dovednostní disciplínu načal. Navíc úspěšně, když Machovský nestačil na jeho bekhendovou kličku. A jelikož už nikdo další branku nevstřelil – všem hráčům Plzně puk uklouzl při zakončení –, získal bonusový bod právě Hradec. Ten letos tak poprvé zvítězil v samostatných nájezdech a v tabulce poskočil na čtvrté místo.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň):
Myslím, že jsme viděli vyrovnané utkání. Jak říkal pan Draisaitl, do poloviny zápasu jsme asi byli lepším týmem a měli šance, které jsme mohli proměnit. Na konci druhé třetiny nám asi třikrát ujeli sami a měli šance, to nás zase podržel Matěj Machovský. Ve třetí třetině nás Hradec dostal pod tlak a dal nám gól z přesilovky. Nakonec došlo na nájezdy a my jsme nedali žádný, zatímco Hradec má Jardu Bednáře, který to proměnil.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
V průběhu prvních dvou třetin jsme měli výrazné problémy proti napadání a hlavně ve vlastní třetině v předbrankovém prostoru. Dostali jsme všechny tři góly ze situací, na které jsme v uvozovkách byli připraveni. Mně se jenom zdálo, že potom jsme odehráli poměrně stabilně posledních dvacet minut ve třetí třetině a ke gólu jsme byli blíže než Plzeň. Určitě jsme měli v hodně situacích štěstí a Kacetl nám tam některé puky vychytal, čímž nám dal šanci v poslední třetině se zápasem něco udělat.