pá 11.3.2016 | Aleš Novotný, Martin Voltr

První hradecký postup! Obrat v Přerově poslal mladší dorostence do semifinále

Skvěle! Mladším dorostencům stačily ve čtvrtfinálové sérii s Přerovem dva zápasy, aby si v play off jako první z hradeckých týmů zajistili postup. V odvetě na Hané prohrávali ve 23. minutě už 0:2, ale Štěpán Pokorný s Matějem Sílou skóre vyrovnali a právě Pokorný ukončil obrovské drama v šesté sérii nájezdů. Mountfield si tak zahraje semifinále, jehož vítěz postoupí na závěrečný turnaj. Hradeckým soupeřem budou Vítkovice, série začne ve středu v Ostravě.

Zubři šli před koncem první části do vedení

Přerované šli do zápasu s jasným cílem vrátit sérii na východ Čech k rozhodujícímu třetímu duelu. V hodně svižné první periodě si udržovali mírnou převahu, ale radost jim kazil brankář Dvořák. Ten si poradil s velkými šancemi Pláška, Kadlice nebo pronikajícího Dobši. Na protější straně poté dobře zasahoval i Kocák, který lapil pokusy Vojtěcha Síly či Moronga.

Už to vypadalo, že hokej nahoru – dolů žádný gól v úvodním dějství nepřinese, ale přece jen se domácím podařilo skórovat. Martinec totiž od modré nastřelil jen hráče před sebou a Zubři rychlým přečíslením nepohrdli. Bleskovou akci zakončil Jan Barveníček ranou mezi Dvořákovy betony – 1:0.

Skvělé hradecké vzepětí srovnalo skóre

Se začátkem prostřední části přišlo vůbec první vyloučení a Přerované početní výhodu rychle přetavili v gól. Plášek naservíroval kotouč na modrou ke Kleinerovi, jehož ostrou ránu od modré precizně tečoval do horní části brány Vojtěch Kadlic – 2:0. Zakrátko však mohlo být sníženo, protože si obrovskou možnost vypracoval Vojtěch Síla, jenže byl neúspěšný, stejně jako Poppel, kterého Kocák se štěstím vychytal při závaru na brankové čáře.

Hradečtí poté svou přesilovku nevyužili, ale zoufat nemuseli, protože o pár vteřin později je dostal zpět do hry Štěpán Pokorný, po jehož ráně kotouč zapadl za Kocákova záda. Hosté byli viditelně povzbuzeni a tlačili se do dalších šancí. Martincův průnik sice přerovský gólman ještě zneškodnil, ale 39 vteřin před koncem třetiny nestačil na ránu Matěje Síly – 2:2!

70 minut nestačilo. Hlavními hrdiny Dvořák a Pokorný

Ve třetí třetině měl pro změnu více šancí Přerov, jenž se snažil strhnout vedení na svoji stranu. Plášek však nedokázal Dvořáka překonat a jen malý kousek pak scházel Kadlicovi, který dostal nabito od Indráka zpoza brány.

Těsně před koncem na druhé straně ohrožoval bránu Růta, ale i Kocák byl připraven, a tak za stavu 2:2 pokračoval zápas prodloužením. To se hrálo opatrně a nabídlo jen jedinou velkou šanci v podání přerovských barev. Tu však Plášek nedokázal zužitkovat a po Kadlicově příklepu trefil jen beton vynikajícího Daniela Dvořáka.

Rozhodnutí tak padlo až v nájezdech, kterým dlouho vládli oba brankáři. Zatímco Přerov neproměnil ani jednu z penalt, Mountfield dokázal Štěpánem Pokorným udeřit v šesté sérii a mohl se tak radovat z druhého vítězství, které jej posunulo do semifinálových bojů.

Aleš Verlík (HC ZUBR Přerov):
Utkání jsme chtěli zvládnout, abychom ještě v neděli hráli v Hradci. Vedli jsme o dva góly, ale bohužel jsme pak po dobře ubráněném oslabení inkasovali. Navíc jsme pak takticky nezvládli poslední střídání ve druhé třetině a soupeř z toho vyrovnal. Poté to byl spíše boj ve středním pásmu, bez nějakých vyloženějších šancí. Na začátku prodloužení jsme hráli přesilovku, ale soupeř nás k ničemu nepustil. Ani tu velkou šanci v závěru jsme neproměnili. Nájezdy jsou loterie, ve které to bylo bohužel jasné. Když nedáme ze šesti nájezdů ani jeden gól, tak nemůžeme uspět. Klukům jsem ale poděkoval za bojovnost, kterou dnes do zápasu dali. Štěstíčko se k nám bohužel obrátilo zády. Soupeři přeji, aby došel co nejdál a zahrál si třeba i na mistrovství republiky.

Karel Soudek (Mountfield HK):
Zápas nás nezastihl v úplně dobrém rozpoložení, protože nás trápí nemoci některých hráčů. Domácí byli v první polovině zápasu za stavu 2:0 lepší, ale nám pomohl ten snižující gól, po kterém jsme se zvedli. Vyrovnali jsme a druhá půle zápasu byla pro změnu lepší z naší strany. V prodloužení nás těsně před koncem podržel brankář, když domácí mohli střílet do prázdné brány, ale on se stačil rychle přesunout. Nájezdy už jsou pak buď, anebo. Samozřejmě jsme moc rádi, že se nám povedly a jdeme dál.