čt 26.10.2023 | Tomáš Kalas, Šimon Zemánek

První nula pro Vojtěcha Mrázka! Junioři srazili Motor 2:0

Vzhledem k vyrovnanosti západní skupiny juniorské extraligy byl i duel mezi Hradcem a Motorem ve čtvrteční podvečer extrémně důležitý. A lépe jej zvládli Lvi, kteří tím zapsali čtvrtou výhru z pěti zápasů! Skóre nejprve otevřel jenom osm sekund před první sirénou Jan Vencl, na což na začátku 28. minuty navázal Jakub Jón. Výhrou 2:0 tak poskočili junioři na třetí místo!

Lvi vstoupili do utkání velmi aktivně a po necelých šesti minutách hry měli k dispozici první přesilovou hru utkání. Tu sehráli solidně, ve vrcholícím tlaku ale nedokázali překonat Štěpána Malečka v budějovické brance. Nepovedlo se to ani na začátku 18. minuty, kdy ujel sám na branku Adam Novotný, nejmladší střelec extraligy ale trefil jenom tyčku.

Téměř dvojnásobný počet střel na branku oproti soupeři nakonec Mountfieldu vynesl vedoucí trefu v čase 19:52. Byl u toho Jan Vencl, jenž byl na brankovišti nejrychlejší a dorazil Hrdličkovu střelu. Po první dvacetiminutovce tak byli domácí v trháku, což bylo podle Jakuba Jóna klíčové. „Dařilo se nám plnit herní plán a byli jsme aktivní. Ta první třetina byla asi i rozhodující, zvlášť když se nám povedlo dát gól do šatny,“ je spokojen s průběhem.

Na začátku druhé třetiny ale mohlo být rychle srovnáno. Na začátku 23. minuty totiž Motor ujel do přečíslení 2 na 1, které zakončoval Richard Pitel, po Mojsejevově přihrávce ale branku v nadějné pozici minul. A tak se skóre měnilo opět na hradecké straně. 28. minuta patřila rychlé souhře Marka Macha s Jakubem Jónem, jenž cílil přesně do vinglu. Pro něj se tak jednalo o premiérový gól v letošní sezoně! „Se spoluhráči jsme se domluvili a zkusili sehrát signál hned po buly. Vyšlo to, za což jsem rád,“ popisuje „zákulisí“ gólu na 2:0.

Jak sám Jón přiznal, první trefa v letošním ročníku mu navíc přidala na sebevědomí. „Na sebevědomí je to určitě super. Dlouho mi to tam nepadalo, přitom šance jsem v dřívějších utkáních měl,“ říká s úlevou. Hradec pak mohl navýšit skóre ještě v úplném závěru, kdy měl přesilovku, Maleček ale odolával. A když už Matěj Havlíček navýšil na 3:0, tak to bylo po siréně.

Přibrzdit mohlo Východočechy vyloučení Pavelky za hákování, načež Jihočeši na konci první pětiminutovky měli v početní výhodě enormní tlak, snížení se ale nedočkali. Na druhé straně neuspěl začátkem 48. minuty právě Pavelka, jemuž připravil palebnou pozici Matěj Beneš povedeným individuálním průnikem.

Motor už musel v závěru hrát ofenzivní hokej a snížení se mohl dočkat necelé tři minuty před koncem, Aulického propadnuvší střelu ale odpravili domácí obránci na zakázané uvolnění. Jejich pokus o power-play pak již skóre nezměnil a junioři brali tři body za výhru 2:0. Přesto našel Jakub Jón na výkonu jedno negativum. „V průběhu zápasu jsme trochu polevili. Asi jsme i měli v hlavách, že jsme naposledy porazili Motor 9:1. S tímhle musíme pracovat, být koncentrovaní celých 60 minut a nic nevypouštět,“ naráží závěrem na duel 12. kola, ve kterém Lvi zdecimovali Motor na jeho ledě.