st 8.12.2004 | Daniel Višňák

Rekordní divácká návštěva viděla v Hradci krásnou hokejovou bitvu

Hradečtí hokejisté vstoupili do utkání s favorizovanými Českými Budějovicemi velmi dobře, když se ujali hned ve druhé minutě zápasu vedení 1:0, to Romana Turka překonal Patrik Beck. Rekordní divácká návštěva od památných dob extraligy hnala domácí dopředu, ale ti už branku do konce třetiny nepřidali, na Turka si nepřišel ani ze sóla Martinec. Zkušení hosté ale nakonec utkání vyrovnali na 1:1 z přesilové hry Martínkem a ve třetí třetině z další zvýšili Šimánkem na 2:1 třetí gól Hřebečka dal výsledku konečnou podobu.

Po opatrném začátku před největší diváckou kulisou v Hradci Králové od dob extraligy udeřili jako první hradečtí, kteří se ujali ve 2. minutě vedení, když uzdravenému Patriku Beckovi přihrál přesně Jaroslav Roubík a křídlo první východočeské formace se v zakončení nemýlilo. Budějovice byly úvodní brankou zaskočeny a ohrožovaly Hyláka z jejich stupňujícího se tlaku pomalu, ale několikrát se dostaly do hodně slibné pozice. Dvakrát se hradecký brankář musel zejména vytáhnout proti šancím Radoslava Kropáče, na druhé straně měl plné ruce práce Turek s pokusem Šedy, který skončil na jeho pravé tyči. Největší šanci měli ale domácí v závěru úvodní části hry, kdy se na zámořskou hvězdu v jihočeské brance řítil sám po přiťuknutí Romana Vondráčka Tomáš Martinec, ale střelou mezi Turkovy betony neuspěl.

Jednobrankový náskok drželi Energetici až do poloviny utkání, to dostali hosté výhodu první přesilové hry v zápase a hned z ní trestali. Střelu Radoslava Kropáče nejprve Hylák famózně zlikvidoval rozštěpem na brankové čáře, ale proti bezprostřední dorážce Radka Martínka byl už bezmocný. O dvě minuty později si zahrál i Hradec v početní výhodě, ale Turek všechny pokusy domácích pochytal a držel tak nerozhodný stav. Domácí diváky ještě zvedl ze sedadel stejně jako tomu bylo v závěru předešlé třetiny Tomáš Martinec, ten se prokličkoval až před jihočeského brankáře a leč byl tísněn, moc k brance nechybělo, Turek ale vyrazil jeho střelu betonem do rohu hřiště.

V závěrečné části hry zkušený budějovický tým výsledek dokázal otočit, když nejprve zvýšil na 2:1 z druhé přesilové hry dorážkou Jiřího Šimánka a poté upravil na konečných 3:1 v 53. minutě po krásné přihrávce do protipohybu brankáře Hyláka z hole Mojmíra Musila Štěpán Hřebejk, pro něhož to nebyla už těžká pozice, překonat v tu chvíli rozhozeného Hyláka. Středeční cesta Jihočechů za vítězstvím se nerodila zase tak hladce, zejména když ve 44. minutě na konci hradecké přesilové hry nastřelil Petr Domin podruhé v utkání tyč, kdyby se přeci jen domácí útočník trefil a zvýšil na 2:1 pro Hradec, tak by samotný zápas mohl dopadnout ještě hodně zajímavě, to je ale kdyby a na to se v hokeji nehraje. Domácí trenérské duo Kolda – Horyna ale určitě mrzí do tvrdém zákroku soupeře zranění Michala Šedy, který si v zápase podle poslední diagnózy zlomil žebro a pokud se toto zranění potvrdí i na vyšetření v nemocnici, bude minimálně na dva měsíce mimo hru.

Ladislav Kolda (trenér Hradce Králové)
"My jsme se na dnešní zápas těšili, myslím, že se těšili i diváci, kterých přišlo hodně, zápas měl velmi dobrou atmosféru a tomu jsme napomohli i našim výkonem. Dostali jsme se do vedení a utkání měli dobře rozehrané. Škoda, že za stavu 1:0 jsme neproměnili vyloženou šanci, když jel sám na Turka Tomáš Martinec, takovej je ale prostě hokej. Utkání jsme zvládali velmi dobře, ale bohužel jsme dvakrát inkasovali v oslabení a to takto zkušeného soupeře poslalo na koně. Vždycky se k rozhodčímu moc nevyjadřuji, ale tentokrát si myslím, že vyloučení byla hodně přísná. Ve třetí třetině už bylo vidět, že nemáme tolik sil, hráli jsme na tři útoky a nebyla tam síla takto silný mančaft přetlačit, ale bojovali jsme až do konce, bohužel to na Budějovice nestačilo."

Josef Jandač (trenér Č. Budějovic)
"Víme, že Hradec má letos silné mužstvo. Zápas byl ovlivněný i první domácí brankou na 1:0. My hrajeme každý zápas stejný, každý proti nám jde s tím, že nemá co ztratit a každý výsledek dobře sehraný, byť prohraný je pro něho úspěch. Dnes jsme dali branky v přesilových hrách, soupeř je nedal. V okamžiku, kdy jsme odskočili na dva góly se jasně projevila naše kvalita a nedovolili jsme Hradci prakticky nic. Pro nás byl tento zápas dobrou přípravou na play-off, protože soupeř hrál velice agresivně, s velikým nasazením, byla i veliká návštěva, za posledních deset let tady v Hradci možná největší, což je dobře, akorát mě mrzí některé nepřiměřené reakce diváků, kteří místo aby byli rádi, že mohou vidět hráče z NHL po nás hážou odpadky, plivou, nadávají, to je smutné, ale bohužel je tomu tak."