ne 1.12.2019 | Klára Petrásková

Samostatný únik rozhodl o výhře, Lvi těsně porazili Olomouc

Jak už to v zápasech s Olomoucí bývá, také tentokrát se jednalo o bojovný duel. Tomu nasvědčuje i hubený jednogólový rozdíl, který provázel celý mač. Nejprve si jej totiž vypracovali hosté, ještě ve druhé části ale Hradec vyrovnal a začalo se od nuly. Rozdílovou trefu na 2:1 a tři body k tomu zařídil Východočechům Matěj Chalupa, jenž nekompromisně využil samostatný únik.

Do duelu s Olomoucí poslali trenéři stejnou sestavu, která nastoupila také k utkání v Karlových Varech. Všechny útoky, obranné dvojce i pozice brankářské jedničky tedy zůstaly beze změny.

Nepříliš střel gólovou situaci nenabídlo

První třetina přinesla celkem deset střel, příliš atraktivní hokej však nikoliv. Větší pozdvižení než olomoucké ale přinesly hradecké útoky, jelikož domácí byli směrem dopředu přeci jen o něco aktivnější. A to i díky třem přesilovým hrám, které dostali k dispozici. Hned v první z nich vyslal střílenou nahrávku Zámorský a moc nechybělo k tomu, aby dobře postavený Smoleňák tečoval kotouč do sítě.

Rychlý útok posléze předvedla třetí lajna Mountfieldu. Jergl projel kolem pravého mantinelu až do útočného pásma a předložil kotouč k levé tyči Perretovi, ten však v rychlosti nestihl usměrnit puk za přesouvajícího se brankáře. Olomoučtí vsadili spíše na důslednou obranu a čekání na samostatné úniky, jejich hra ale vyprodukovala další dva fauly.

A tak mohl jít znovu do vedení Hradec, když se Radovan Pavlík ocitl na hraně brankoviště nehlídán a zblízka dorážel, Lukáš však vyrazil hrací předmět svou hrudí. A nepřekonán zůstal také po slibné pozici Smoleňáka, při níž stál východočeský kapitán v poslední minutě třetiny sám na pravém kruhu, v rozhodující okamžik mu ale puk přeskočil hůl.

Olomouc otevřela skóre, Hradec brzy dotáhl

Prostřední část už přinesla o něco zajímavější průběh, a to i díky dvojnásobku střeleckých pokusů. Obrovskou příležitost si hned zkraje vypracovala čtvrtá hradecká formace. Střelu z mezikruží totiž Lukáš vyrazil jen před sebe a k dorážce se dostal Dragoun, nedokázal ovšem uklidit puk za vyjetého muže v masce.

Na nedostatek práce si nemohl stěžovat ani jeden z gólmanů, tomu olomouckému však při Šaldově ráně pomohlo i štěstí – hradecký bek totiž rozezvučel břevno. Krátce po jeho ohromné šanci se radovali hokejisté na druhé straně kluziště, neboť zafungovalo klasické nedáš, dostaneš. Petr Kolouch se dostal u pravé tyčky k dorážce Vyrůbalíkovy střely a doklepl puk do sítě – 0:1.

Hradečtí se však inkasováním nenechali příliš rozhodit a o necelé čtyři minuty později už svítil na kostce v ČPP Aréně opět vyrovnaný stav. Mountfield totiž dostal příležitost další početní výhody a čtyři vteřiny před jejím vypršením ji využil. Šalda sice po křižné nahrávce trefil jen beton, Lvi se však udrželi v pásmu a Rudolf Červený úspěšně tečoval nahození Filipa Pavlíka – 1:1.

Lvi využili zaváhání hostů a rozhodli

Do poslední periody šly oba celky s vědomím, že sebemenší chyba může rozhodnout o osudu veledůležitého klání. Zároveň se ale ani jeden ze soupeřů nechtěl uchýlit pouze k neustálému bránění modré lajny, a tak se otevřely zajímavé šance. Skladný nahodil z úhlu touš na Mazancovu klec a puk vyrazil jen před sebe, v následném závaru se ale domácí gólman stihl zorientovat včas.

A pak už přišla na řadu ona osudná chybka. Vyrobili ji Olomoučtí, když jeden z beků promáchl na modré čáře nabízenou střelu a Matěj Chalupa upaloval na Lukáše úplně sám. V rychlosti nic složitého nevymýšlel a po bleskovém stažení do bekhendu propálil brankáře mezi betony – 2:1.

Východočeši byli rázem spokojenějším mužstvem a ve zbytku třetiny se uchýlili především k obraně. Tu se snažili Hanáci prorazit při závarech na brankovišti, hře čtyři na čtyři i zkrácené přesilovce, cestu za brankovou lajnu ale nenašli. A to ani při závěrečné power-play, velmi důležité tři body za těsnou výhru 2:1 tedy zůstaly pod Bílou věží.