pá 30.8.2013 | Martin Voltr

Sedm minut odválo šance, Hradec prohrál v Berlíně 1:4

S touhou napravit tři domácí porážky vstoupil hradecký Mountfield do prvního utkání víkendového tripu. Před zraky několika svých věrných fanoušků se představil na ledě německých vládců Eisbären Berlín, ovšem osudným se mu stal úvod druhé třetiny, kdy v rozmezí sedmi minut inkasoval třikrát. V poslední části sice Michal Švihálek vykřesal naději, tu ale ukončila druhá využitá přesilovka Berlína. Hradečtí tak na své druhé vítězství v European Trophy musí čekat dál.

Zajímavé úvodní dějství nakonec bez branky

Oba dva celky měly před zápasem na kontě jediné vítězství z úvodního kola soutěže a bylo jasné, že série tří proher se na jedné straně protrhne. V první části mohl skóre převážit na svou stranu kterýkoliv z celků, hra se přelévala z jedné strany na druhou. Hradečtí si jako první zahráli početní výhodu, v té se jim ale nezadařilo.

Blíže gólu se v první třetině ocitli domácí Medvědi. V šestnácté minutě si do hradeckého pásma nabruslil Barry Tallackson a jeho ránu pomohla Ondřeji Kacetlovi zastavit branková konstrukce. Síť se tedy v prvních dvaceti minutách ani na jedné straně nerozvlnila, Mountfield si ale do kabin přenesl větší část svého dvouminutového oslabení.

Silná medvědí tlapa dopadla na hradecký tým

Jak se necelou minutu po návratu na led ukázalo, už první hra ve čtyřech se mu stala osudnou. Hradečtí zadáci zastavili unikajícího Darina Olvera za hranicí pravidel a rozhodčí nařídili trestné střílení, které sám faulovaný proměnil. Odstartoval tak pasáž, která byla pro konečný výsledek klíčovou – 1:0.

V čase 24:23 totiž přišel další úder mistrů německé DEL ligy z posledních tří sezón. Série přihrávek dovedla puk až na hokejku obránce Franka Hördlera, který využil volného prostoru a Kacetla překonal podruhé. Stejná formace se navíc tři minuty nato postarala o další pohromu pro českého účastníka. V přesilovce po faulu René Vydareného vybídl Mulock ke skórování Laurina Brauna a bylo to už 3:0.

Jediná gólová radost nestačila

Hradečtí tak před sebou měli velkou výzvu stáhnout tříbrankové manko proti jasně nejlepšímu německému týmu poslední dekády. Když jim ale čas začal ubývat proklatě rychle, přišel gól naděje! Mladý forvard Michal Švihálek pověsil svou střelu zblízka do růžku brány Roba Zeppa a Mountfield najednou cítil šanci – 3:1.

Ta ale vydržela jen do dalšího oslabení. Zatímco Východočeši se svou přesilovkou nenaložili podle představ, soupeři stačilo po vyloučení Tomáše Rouska patnáct sekund, než se Florian Busch jako první dostal k vyražené střele a Ondřej Kacetl byl bez šance – 4:1. Hradec Králové tak i v pátém utkání European Trophy inkasoval dva góly v nevýhodném počtu hráčů, což je jedním z hlavních faktorů jeho neúspěšné série. Tu ale může ukončit hned v neděli na půdě Hamburku.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Výkon byl z naší strany dobrý, výsledek samozřejmě ne. Hokej hrát umíme, ale musíme pomalu, ale jistě najít klíč, jak zápasy taky vyhrávat. Náš problém byl znovu v efektivitě. Eisbären z toho, co měli, dali góly, my jsme to nezvládli. Pro vývoj byla hodně důležitá penalta na začátku druhé třetiny a potom rozhodla opět naše oslabení.