st 20.3.2019 | Klára Petrásková

Semifinále, vítej! Dorost zvládl nájezdy a postoupil přes Spartu!

Nervy, obrat, bojovnost, vítězství! Dorostenci ukázali, že s obhájci titulu se zkrátka musí počítat. Po většinu duelu sice skóre dotahovali, úkol ale zvládli na jedničku. V nájezdech udrželi chladnou hlavu a trio Budina – Slafkovský – Tichý poslalo Hradec do dalšího kola! V něm narazí Lvi na plzeňské indiány.

V závěru třetiny se ujala vedení Sparta

Na rozdíl od druhého čtvrtfinále byli tentokrát hokejisté na góly skoupější. Žádný rychlý vstup do zápasu se totiž nekonal a bezbrankový stav svítil na kostce dlouhých sedmnáct minut. Příčinou byl zřejmě fakt, že obě mužstva si uvědomovala důležitost mače a nechtěla udělat chybu v obraně, a tak se spíše vyčkávalo na ojedinělé příležitosti.

První polovina třetiny přinesla tři přesilové hry, ani Hradec, ani Sparta ale s výhodou jednoho muže v poli navíc nenaložily podle představ. Dobrou šanci si na konto připsal Juraj Slafkovský, který z mezikruží pálil z druhé vlny, proti projektilu ale švihla Krbečkova lapačka. Když už to pomalu vypadalo, že do kabin se půjde za vyrovnaného stavu, přišel na řadu rychlý sparťanský protiútok. V něm našel Albert Bareš volného Lukáše Kalného, jenž zakončil do odkrytého prostoru u levé tyče – 0:1.

Hradecké srovnání a sparťanský skok o dva góly

Jestliže úvodní část příliš zajímavého nepřinesla, ta prostřední už se mohla pochlubit větší napínavostí. Hned zkraje se Hradečtí ocitli v početní výhodě, kterou dokázali přetavit ve srovnání. Lukáš Pajer vyslal svou typickou přesilovkovou ránu od modré čáry a Matěj Pinkas na hraně brankoviště usměrnil kotouč do sítě – 1:1. Vstřelená branka vlila Východočechům novou krev do žil, jenže druhou trefu přidat nedokázali.

Naopak na druhé straně se Spartě zadařilo výtečně. Během minuty a půl se totiž trefila hned dvakrát a rázem vedla o dva góly. Nejprve využili Pražané riskantního hradeckého pohrávání si s pukem před vlastní bránou, Josef Broš do kotouče plácl a černá pryž se od domácího beka odrazila mezi brankářovy betony. Také při další brance si sparťané vybrali kousek štěstí, protože střelu Jana Krupičky gólman zbrzdil, i tak ale touš přepadl přes jeho výstroj a skutálel se za čáru – 1:3.

Mountfield si pomohl přesilovkou a vyrovnal

Pražané šli do poslední periody s cílem ubránit náskok, naopak Východočeši s odhodláním, že skóre dorovnají. Velmi blízko kontaktnímu gólu byl Matěj Giesl, jenž se ocitl před Jakubem Krbečkem úplně sám, zblízka ale zakončil jen do brankářovy výstroje. Od jeho šance ale neuplynuly ani dvě minuty a Hradec se přeci jen radoval. A rovnou dvakrát v krátkém časovém sledu!

Ve skrumáži kolem sparťanské svatyně se u pravé tyče nejlépe zorientoval Marek Pelda, který doklepl puk za brankovou lajnu. Hned nato si Lvi zahráli přesilovku a po třiceti vteřinách s ní naložili nejlépe, jak mohli. Lukáš Pajer napřáhl na vrcholu pravého kruhu a trefil prostor mezi lapačkou a betonem – 3:3. Za vyrovnaného stavu to byla až do šedesáté minuty především hra nervů, ani jedno z mužstev jí ale nepodlehlo.

Matyáš Budina poslal šestým nájezdem Lvy do semifinále!

V desetiminutovém nastavení byli blízko branky hráči na obou stranách. Matěj Pinkas ale trefil jen náruč Krbečka, Adamcova nabídka před prázdnou bránu zůstala nevyužita. A tak bylo jasné, že o postupujícím týmu rozhodnou samostatné nájezdy. Od třetí série vedla Sparta o jednu branku a Juraj Slafkovský měl poslední možnost, jak Hradec udržet ve hře, což se mu s chladnou hlavou povedlo. Hned v další sérii si puk podruhé vzal Matyáš Budina a stejně jako poprvé, také tentokrát proměnil! Následující pražský nájezd vychytal Jakub Tichý a bylo jasno. Východočeši po těsné výhře 4:3 postoupili do semifinále a utkají se s Plzní!