po 21.3.2022 | Tomáš Kalas, Jan Vavřina

Senzace! Dorost vyřadil třinecké Oceláře a je v semifinále

Reklama na mládežnický hokej! Čtvrtý duel čtvrtfinálové série mezi hradeckými Lvy a Třincem nabídl všechno, co by play off souboj měl mít. Oceláři byli pod hrozbou vyřazení a do utkání vstoupili skvěle, když ve 33. minutě vedli již o dvě branky. Avšak poté přišlo hradecké vzepětí, a když David Pavič bombou od modré ve 43. minutě srovnal, o vítězi musely, stejně jako ve druhém utkání, rozhodnout nájezdy. Thriller čítající devět sérií rozhodl Lukáš Král a Lvi tak postupují mezi nejlepší čtyřku. V boji o postup do finále je čeká Plzeň.

Výrazná třinecká převaha přinesla spoustu střel, ale jen jeden gól

Úvod zápasu patřil, stejně jako celá první třetina, hostům. Ti se od začátku usadili v hradecké pásmu a opouštěli ho jen sporadicky. Paradoxně možná nejlepší část z první dvacetiminutovky odehrál Mountfield ve vlastním oslabení, když jeho čtveřice skvěle bránila. A pokud přišla nějaká šance Ocelářů, následoval Kasalův zákrok – betonem, rukavicí, čímkoliv.

Územní i herní převahu přetavili svěřenci Marka Malíka v přesilovku a tu v rychlý gól ze 17. minuty. Čtyři vteřiny po buly už byl puk v síti. Mezitím zamířil z kruhu pro vhazování na Šimona Pohudku, který ranou od modré čáry otevřel skóre duelu. Hosté i poté diktovali tempo hry, úvodní třetinu ale vyhráli jen 1:0. A pro Lvy byla přestávka takřka vysvobozením.

Důraz přinesl ovoce. Na obou stranách

Pauza domácím jednoznačně prospěla, na led jako by naskočil vyměněný tým. Najednou hrál s Třincem vyrovnanou partii, změnil se taky styl hry. Střední pásmo bylo mnohem více průchodné, přicházely tak šance na obou stranách. V polovině zápasu byla k vidění série příležitostí zakončená druhou třineckou brankou. Domácí nedokázali na brankovišti uhlídat Adama Cedza, jenž dostrkal puk za čáru – 0:2.

Následně si Východočeši zahráli první přesilovku, během které od modré čáry pravidelně ostřeloval klec Šimek. Gól ale nakonec nepadl po ráně, nýbrž po dorážce. Vencl v přečíslení vystřelil zprava na Milotu, s hvizdem sudího ale dorazil puk za brankovou lajnu Jiří Klíma. Tato situace se vůbec nepozdávala hostům, ti si však mohli vzít své dvougólové vedení rychle zpět. Jenže Masnica orazítkoval jen tyč. Lvi sice prohrávali 1:2, ale výkon ze druhé třetiny jim do dalšího průběhu dával dobré vyhlídky.

Brzké srovnání stavu, další zvrat nepřišel

Do třetí třetiny vstoupili domácí s velkou chutí a už po necelých třech minutách dorovnali skóre. Jan Vencl nabil na modrou pro Davida Paviče, který se do kotouče opřel a z nápřahu prostřelil Milotu. Domácí pak byli aktivnější a Pavel Šimek měl o pár střídání později šanci na otočení skóre, když po odvážném průniku na levém křídle nabruslil až před třineckou branku, avšak mezi betony Milotu neprostřelil.

V dramatickém závěru třetiny nebyla o emoce rozhodně nouze, hromosvodem hněvu se stával hlavní rozhodčí Mejzlík, který dostával do varu jak fanoušky, tak týmy na ledě. V 51. minutě mohl potrestat chybu hradecké obrany Gerych, v úniku však jenom napálil puk do betonu Kasala. Přesto byl v posledních minutách výhře blíže Hradec. V závěrečných šesti minutách hráli Slezané rovnou čtyři v oslabení, náročné momenty ale přečkali. A když 69 sekund před koncem v samostatném úniku Vencl na dlouhou hůl nezasunul puk za beton Miloty, bylo jasné, že se bude prodlužovat.

Opatrné prodloužení, rozhodnutí přišlo v deváté sérii nájezdů

Do prodloužení hraného ve formátu 4 na 4 vstoupily oba celky rozvážně a opatrně, nechtěly udělat chybu, která by mohla být pro každý z nich klíčová. Přesto však mohli rozhodnout Oceláři v početní výhodě, když Vencl vyhodil kotouč na tribunu a hosté měli přesilovku. Lvi však ve třech situaci fantasticky odbránili a o vítězi tak musely rozhodnout až nájezdy.

Ani ty nebyly pro kardiaky nic snadného. Ačkoliv Lukáš Král v první sérii otevřel gólový účet, Třinec dokázal vývoj otočit a v páté sérii musel Jan Vencl proměnit, aby udržel domácí ve hře. To se povedlo, sérii poté uspěli oba hráči a na definitivní konec si museli diváci počkat až na osmnáctý nájezd. To Adam Cedzo předtím neuspěl, zatímco na druhé straně Lukáš Král propálil Milotu a odpálil postupové oslavy na hradecké střídačce. V semifinále narazí Lvi na Plzeň, přičemž první duely odehrají v sobotu a neděli na ledě soupeře.