po 21.2.2005 | Libor Kult, Daniel Višňák

Série bude pokračovat, Chomutov vyhrál 4:3 v prodloužení

Třetí čtvrtfinálový zápas nezačal pro Energetiky vůbec dobře, už v 7. minutě prohrávali po brankách Pražáka a Mikšovice 0:2. Naději na zvrat vykřesal úspěšnou dorážkou Martincovi akce Petr Suchý minutu před koncem úvodní části. Ve druhé třetině Hradec vyrovnal na 2:2, zásluhou Patrika Becka. Ve 43. minutě bylo hradeckým ještě veseleji, Roman Vondráček posílá puk do chomutovské branky potřetí a Hradec otáčí vývoj zápasu ve svůj prospěch. Ve 48. minutě ale Jan Šulc ve vlastním oslabení vyrovnal střelou pod horní tyčku a v prodloužení se radovali domácí, když v čase 68:13 rozhodl o pokračování série po přihrávce kapitána Radka Šípa Petr Polodna.

V úvodu utkání měli puk častěji na hokejkách Severočeši, kteří se snažili o rychlé vstřelení branky, která by je uklidnila. Jejich tlaku se hosté bránili jen za cenu zakázaných uvolnění. První vážnější šanci však měli Energetici na začátku páté minuty. Novic v dresu Východočechů Diviš se prodral až před Horčičku, na něhož si blafákem nepřišel. Uhodilo však na druhé straně. Domácí získali pásmo a ještě v téže páté minutě našel Radek Šíp zpoza branky Romana Pražáka, jenž zacílil přesně – 1:0. Za necelých 120 sekund bylo na Duhovém stadionu ještě veseleji. Stanislav Mikšovic napřáhl na modré a procedil kotouč skrz všechny překážky včetně Hylákovy výstroje – 2:0. Poté se hrál opatrný hokej a hosté se jen pomalu zvedali po těžkém KO. Náznak útočné aktivity přišel v polovině třetiny, kdy Pavel Suchý v úniku 2 na 1 jen vyprášil Horčičkův beton. Další zajímavé momenty přišly v závěru úvodního dějství. Varování v podobě tyče po Táborského střele z konce 19.minuty Chomutovští nebrali zřejmě příliš vážně, a tak přišel trest. Při hře 3 na 3 se sám na Horčičku řítil Martinec, ale nedal. Za ním však dojížděl Petr Suchý, pro něhož nebylo problémem dorazit opuštěný kotouč do odkryté svatyně domácích – 2:1. Několik okamžiků po snížení mohl vrátit jistotu na hole Chomutovských Řezníček. Jeho ránu však zastavilo břevno.

Druhé hrací období zahájila obě mužstva ve čtyřech. Následovala krátká přesilová hra Chomutova, který ji nevyužil. Zmatek před Hylákem se snažili ukončit gólem Pražák se Šípem, ale jejich pokusy odvrátila defenziva hostí s vypětím všech sil do bezpečí. Po tomto závaru se dostali ke slovu Východočeši. Dvakrát tvrdě pálil Petr Suchý, ale neuspěl stejně jako Beck. Hosté se tak dočkali až ve 27.minutě. Pazderovu střelu odraženou od zadního mantinelu pohodlně doklepl za Horčičkova záda Patrik Beck – 2:2. Po vyrovnávací brance se na led vkradla zbytečná nervozita. Svěřenci trenéra Kýhose se snažili rychle otřepat ze ztráty vedení, ale přesilovkové pokusy Szakala, Noska, Jíry ani Hájka nenašly cestu za brankovou čáru střeženou Alexandrem Hylákem. V dalších minutách převzali otěže zápasu hosté. Jen díky Horčičkovi ustáli Severočeši bez pohromy obrovské šance Fořta s Roubíkem a znovu Fořta, jemuž pomohl k možnosti otočit vývoj střetnutí hlavní rozhodčí, který se připletl do rozehrávky Chomutovských. Ve zbytku tohoto dějství se již skóre neměnilo.

Tlak hostí vrcholil ve třetí části hry. V početní výhodě o jednoho muže nejprve neuspěli Suchý s Vondráčkem. Ale Roman Vondráček přeci jen tuto přesilovou hru ve 43.minutě ukončil, když přetavil v gól Kacířovu přihrávku – 2:3. Krátce po vstřelené brance si vyzkoušeli oslabení i hosté, kteří jej zvládli bez problémů. Ovšem další přesilovku sehráli Hradečtí lajdácky a nechali Jana Šulce, aby si dojel ve vlastním oslabení pro vyrovnání – 3:3. Pak přišel dlouhý úsek, kdy bylo na ledě vinou vyloučení více prostoru. Častěji pykali domácí, kteří museli dvakrát čelit přesile dvou mužů. Poprvé se tak stalo na 40 vteřin a podruhé se jednalo o 33 sekund. Ani tento průběh třetí třetiny je však nezlomil a soupeře do vážnější šance nepustili. Bohužel jim nezbyli síly na pokus o rozhodnutí v normální hrací době. Dramatický duel tak gradoval nastaveným časem.

Prodloužení přineslo opatrný hokej, neboť jediná chyba mohla znamenat pro domácí konec sezony. O něco aktivnější se jevili Chomutovští, kteří se i díky nepřesnostem v rozehrávce Východočechů a následným zakázaným uvolněním bez boje dostávali do svého útočného pásma. Při většině pokusů gólmani nemuseli zasahovat i když více práce měl hradecký Hylák a tak se všichni začali smiřovat s faktem, že tento souboj rozhodnout samostatné nájezdy. Jako správný kapitán se však ukázal Radek Šíp. Zopakoval svůj kousek, jenž předcházel první brance. Tentokrát byl adresátem jeho přihrávky od zadního mantinelu Petr Polodna, který v čase 68:13 nedal Hylákovi nejmenší šanci a trefou do pod břevno prodloužil sérii minimálně do úterka – 4:3.