ne 26.11.2017 | Radek Staněk

Šestkrát a dost. Vítězná série Hradce skončila v Pardubicích

Dvě šestizápasové vítězné série jsou u konce. Jak aktuální extraligová, tak i ta proti Pardubicím. Vyhecované derby rozhodl v závěru Petr Sýkora. Do zápasu vstoupilo lépe Dynamo a v úvodu druhé třetiny mělo již dvoubrankový náskok, ten se však Mountfieldu podařilo zlikvidovat zásluhou dvougólového Michala Dragouna. Zdálo se, že vyhrocené utkání dospěje do prodloužení, toto rozuzlení však odmítl Petr Sýkora, který přesilovkovou brankou v 58. minutě přiřkl domácím všechny body.

Oproti minulému utkání došlo k významným změnám v hradecké sestavě. Do ní se po krátké pauze vrátil Patrik Rybár. Naopak absentoval zraněný kapitán Jaroslav Bednář, premiéru v hradeckém dresu si odbyla finská posila Henri Tuominen. Do čtvrté lajny naskočil Jan Berger.

Aktivnější Pardubice se ujaly zaslouženého vedení

Druhé derby letošního ročníku extraligy začalo ve vysokém tempu. Úvodní iniciativy se chopilo domácí Dynamo a již ve 4. minutě si vytvořilo solidní příležitost. Sacha Treille si najel mezi kruhy na přihrávku zpoza branky, trefil však jen Rybárův beton. Hradec kontroval ranou Pláňka od modré čáry, která ale Kacetlovi nezpůsobila potíže.

Chvíli poté chtěl na svou trefu ve Vítkovicích zavzpomínat Dragoun, v pozici klečícího střelce tentokrát neuspěl. Také o emoce nebyla od začátku nouze a už v 9. minutě došlo k pěstní výměně názorů mezi Poulíčkem a Zámorským. Pardubice poté hosty dostaly pod velký tlak, Mountfield spoléhal na protiútoky, jeden takový skončil sraženou střelou Filipa Pavlíka z pravého kruhu.

Pokračující tlak Pardubic vyústil ve vyloučení Cibulskise, v přesilové hře si mezi kruhy dělal prostor Petr Sýkora, na poslední chvíli ho zablokovat Köhler. Po bombě Trončinského od modré krátce poté zazvonila tyč. Další přesilová hra ale už přinesla změnu skóre. Rostislav Marosz si najel na Trončinského výzvu a chladnokrevnou ranou pod břevno poslal Dynamo v 19. minutě zaslouženě do vedení.

Hradec snížil a nabral střeleckou převahu

Mountfield nastoupil do druhé části o poznání aktivněji a brzy si vypracoval přesilovou hru. V ní se neúspěšnými střelami od modré prezentovali Gregorc a Graňák, který trefil tyčku. V následujících momentech tak došlo na potvrzení starého pravidla nedáš – dostaneš. Mojžíšovu tečovanou ránu vyrazil Rybár před sebe a volný kotouč uklidil do prázdné branky Tomáš Rolinek – 2:0.

Z dvoubrankového vedení se ale domácí neradovali dlouho, v oslabení ujela dvojice Rudolf Červený – Michal Dragoun a druhý jmenovaný po milimetrové přihrávce nezaváhal – 2:1. Hradec po této trefě ožil, Koukal vybojoval puk a předložil ho Filipu Pavlíkovi, jehož střelu vytěsnil Kacetl pravým betonem. Do potyčky s Tomáškem se poté dostal Berger, který se v průběhu utkání posunul do formace k Dragounovi a Köhlerovi.

Po pěkné akci Kukumberga prověřil Kacetla Zámorský, stav se však ve 33. minutě neměnil. Zato se však měnil obraz hry, otěže stále více přebíral Mountfield, nebezpečně pálil Džerinš, chvilku poté i aktivní Filip Pavlík. Na druhé straně zahrozil Wishart a následnou dorážkou jeho střely Petr Sýkora. Skóre se ale nepohnulo a Dynamo si neslo do kabin jednobrankové vedení.

Výhru domácím vystřelil v závěru Petr Sýkora

Domácí nastoupili do třetí třetiny lépe, jejich snahy však nezpůsobily Rybárovi vážnější potíže, a tak se začalo blýskat na druhé straně. Šanci Bergera ještě Kacetl zneškodnil, následně však již kapituloval. Po střele Pláňka od modré čáry měl zakrytý výhled a Michal Dragoun svou tečí usměrnil kotouč za jeho záda – 2:2.

Dynamo se snažilo rychle reagovat, pokusy Berana či Cardwella se ale nesetkaly s úspěchem. Ani následná přesilová hra za vyloučení Bergera změnu skóre nepřinesla, naopak na druhé straně se Kacetlovi připomněl nepříjemným nahozením Graňák. Poté se opět v oslabení dostal do příležitosti Dragoun, tentokrát ale bez gólového efektu.

Závěrečná pětiminutovka začala nešťastně pro Davida Tomáška, který po ostrém souboji u mantinelu opustil led na nosítkách. Dynamo se poté vzepjalo k závěrečné ofenzívě a jalo se odstřelovat Rybára. Tyto snahy zesílely ještě po vyloučení Cingela. Tento trest se stal Hradci osudným. Petr Sýkora si najel na levý kruh, kde ho našel Marosz a pardubický kanonýr neomylně zavěsil. V závěrečné power-play dostal Hradec domácí pod drtivý tlak, svěřenci Miloše Holaně se však s vypětím všech sil a pomocí břevna po bombě Zámorského ubránili a zaznamenali první výhru v derby od ledna 2016, navíc stejným výsledkem 3:2.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice):
Už od rána jsme hráče připravovali na to, že je to výjimečný zápas. Je to derby mezi kluby, fanoušky a městy. Podle toho k tomu museli hráči přistupovat, dostat to do svých hlav. Ze začátku to byla velká taktická bitva o střední pásmo. Podařilo se nám zápas rozhodnout v přesilových hrách, ale jednu kaňku na tom máme, že jsme znovu dostali v naší přesilovce gól. Zápas jsme měli skvěle rozehraný, nad tak silným soupeřem jsme vedli 2:0, ale možná jsme si toho tolik nevážili a nechali ho vyrovnat. Ale když jsem teď v kabině viděl, že máme půlku mužstva dobitou, tak to je asi ta cesta k vítězství. Týmový výkon podpořený vynikajícím Kacetlem vzadu nám přinesl tři body a konečně vítězné derby.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Skvělá atmosféra v hledišti dala zápasu zase punc výjimečnosti. Myslím, že si to diváci užili, bylo to derby se vším všudy. Hráčům jsme za výkon poděkovali. Od druhé třetiny jsme podali velmi dobrý výkon, co se týče nasazení, bojovnosti, obětavosti. Domácí jsme přestříleli, měli jsme spoustu šancí, bohužel jsme je neproměnili. O výsledku rozhodly skvěle sehrané přesilovky domácích, které jsme nedokázali ubránit, byť jsme se na ně připravovali.