so 19.2.2022 | Petr Koval

Skalp vítěze základní části! Junioři porazili Plzeň 3:1

Pod Bílou věž zamířil juniorský lídr základní části – Plzeň. Ta v první části ročníku prohrála jen sedm z osmatřiceti duelů a i na východě Čech začala výborně. Už v 6. minutě využila přesilovou hru a dostala se do vedení. Jenže Hradec dvěma góly ve druhé periodě dokázal otočit skóre. Lvi navíc v závěru nepřipustili žádné drama a při soupeřově hře bez brankáře pečetil hradecké vítězství Daniel Šedivý. Na vítězství se podílel 37 zákroky i brankář Maxmilián Burda, který chytal po příchodu do Hradce poprvé na domácím ledě.

Plzeň dostala do vedení využitá přesilovka

Hradec v první části sezóny nedokázal proti lídrovi tabulky z Plzně bodovat. To se snažil změnit v utkání skupiny A – o pořadí v play off. Vstup do utkání ale Lvům nevyšel podle představ. Plzeň totiž už v 6. minutě využila svoji první přesilovou hru, když se kotouč dostal k Janu Slaninovi, jenž z mezikruží poslal kotouč přesně do horního rohu. Západočechy gól výrazně povzbudil a v první polovině třetiny měl výrazně více práce brankář domácích.

Hráči v modrých dresech pak hráli 32 vteřin dvojnásobnou přesilovou hru. Těžkou chvíli ale svěřenci Jiřího Janouška přežili díky výborně chytajícímu Burdovi a obětavým zákrokům obranné čtveřice. Hře v první periodě chyběla přesnost a útočné akce obou celků často končily už ve středním pásmu. Mountfieldu patřil především závěr třetiny. Nejprve už měl před sebou přesunujícího se Němečka Michal Beneš, ten však ještě posunul na Budinu, který už měl těžkou pozici a z úhlu mezi tři tyče nezamířil. V závěru mohl potrestat chybnou rozehrávku za brankou Matěj Beneš. Ani on však tváří v tvář Němečkovi neuspěl.

Hradec se dvěma góly dostal do vedení

Na začátku druhého dějství dostali domácí minutu a třiatřicet vteřin výhodu dvojnásobné přesilové hry. Tu Hradečtí sice nevyužili, ale vzápětí se prosadili při hře čtyři proti čtyřem. Tomáš Perička využil skrumáže před brankou, když se jeho rána od modré otřela o kalhoty Kvasničky, na což Němeček nedokázal zareagovat – 1:1. V přesilovce na druhé straně podržel svůj tým výborným zákrokem Burda, který se dokázal přesunout a udržel ránu Adamce z mezikruží ve své výstroji.

Vedení na stranu Východočechů mohl vystřelil Budina, který byl na konci hradecké kombinace. Jenže Němeček byl na zemi rychle a vykopl svůj levý beton. Druhý gól v síti hostů přeci jen přišel. Šedivý ujel s Pavlem Šimkem do přečíslení a první jmenovaný předložil kotouč pro spoluhráče, jenž se nemýlil – 2:1. Ve 48. minutě měl Burda štěstí. Adamec totiž svůj pokus z pravého kruhu orazítkoval o tyč. Závěr třetiny okořenila bitka mezi Naarem a Marcelem. Urostlý útočník na rozdíl od hradeckého beka shodil rukavice, i přes to oba borci dostali osobní trest a v utkání dohráli.

Hradec dokráčel pro důležité tři body

Škodovka od startu periody chtěla ukázat, že na východ Čech přijela bodovat. Dobrou příležitost měl na své holi mládežnický reprezentant Dvořák. Jeho ránu zápěstím z mezikruží ale Burda vyrazil ramenem. Mountfield na svého soupeře nestačil i vinou častých oslabení v první periodě, pak hru ale srovnal a vyrovnané utkání pokračovalo i ve třetí třetině.

V 50. minutě Lvi během přesilové hry vytvořili velký tlak a ostřelovali Němečka ranami ze slotu. Ten ale i s pořádnou dávkou štěstí udržel svůj tým na dostřel. Plzeň tak v nadstavbě v oslabení dosud neinkasovala. Žádný soustavný závěrečný tlak si však nedokázala vytvořit. I přes to realizační tým odvolal brankáře už dvě minuty před koncem. Šimek ale výborně napadal soupeřovu rozehrávku a zpoza branky přikopl kotouč pro Daniela Šedivého, jenž pečetil důležité hradecké vítězství.