ne 17.2.2013 | Martin Voltr

Skvělá prostřední část zajistila mladšímu dorostu třetí výhru v řadě

Pátý tým proti čtvrtému, takový program měla v neděli skupina Střed ELIOD extraligy mladšího dorostu. Hradec se toužil Českým Budějovicím pomstít za předchozí vysokou porážku. První i poslední třetina byly vyrovnané, rozhodovalo se ale v prostřední dvacetiminutovce. Tu ovládli svým parádním bojovným výkonem Královští lvi a nakonec si došli pro vítězství 5:2, které je posunulo už jen na tříbodový odstup právě za jejich soupeře. Ve středu od 12 hodin čeká svěřence Tomáše Martince domácí dohrávka s Libercem.

Vedení nevydrželo domácím dlouho

Hradečtí měli pozvolný start do zápasu, ovšem i tak se už po necelých pěti minutách dostali do vedení. Když Zahradníkovu střelu lapil rychlý Petr Kváča, vhazovalo se v jeho pásmu a za sedm sekund propálil vše před sebou Štěpán Havránek. Brankář měl zakrytý výhled a nemohl zareagovat – 1:0.

Jenže hosté přispěchali s odpovědí rychle, pomohla jim k tomu početní výhoda. Podobným způsodem se prosadil Daniel Klimecký, i když jeho rána byla o poznání tvrdší – 1:1.

Šance na další branky měly oba týmy. Brzy po vyrovnání trefil hradecký David Malík tyč a se svými spoluhráči pak dopravil puk do sítě, ale podle rozhodčího nedovoleným způsobem. Na druhé straně zase nebezpečně dorážel Natan Vráblík. Už v první třetině zatápěl Kváčovi domácí kapitán Tomáš Zahradník, ovšem brankář Budějovic předváděl od začátku jistý výkon.

Hradecká vůle vedla k velkému náskoku

Jestliže v úvodu první třetiny pomohlo domácím ke gólu štěstí, po přestávce to už byla jiná písnička. Hradecká aktivita najednou rozsvítila led a když se Budějovičtí dopustili útočného faulu, mohli toho jedině litovat. V přesilovce totiž rychle zakombinovali Bureš se Zahradníkem a Františkem Hnikem, jenž poslal Kváču na párek a bekhendem už zakončoval do prázdné brány – 2:1.

Drobný bojovník, který se postaral o druhý gól, v první formaci skvěle doplňoval útočná esa Zahradníka s Chalupou. Všichni tři společně znamenali největší nebezpečí pro obranu soupeře. Ten se ve druhé části na příliš nezmohl.

Lvi doufali, že svou bojovnost stačí potvrdit dalším úspěchem. Ale možná ani sami nečekali, jakým způsobem se jim to nakonec povede. Ve hře čtyř proti čtyřem vyslal osamocený Štěpán Havránek střelu z dálky a jinak vynikající Petr Kváča si vybral svůj jediný slabší okamžik v zápase, když mu puk proklouzl kolem bližší tyčky do sítě – 3:1.

Zanedlouho navíc Hnik vybojoval soupeřův faul a Východočeši podruhé v prostřední části využili početní výhodu. Hned po vhazování se před brankáře dostal Tomáš Zahradník a svou bekhendovou kličku nakonec dotáhl do úspěšného závěru. Hradec tak zhodnotil svůj výkon ve druhé třetině výtečně a vedl už 4:1!

Dobrý budějovický závěr nemohl nic změnit

Jestliže domácí hokejisté v poli předváděli týmový výkon, v zádech jim stál neomylný Patrik Červený. V úvodu třetí třetiny vychytal tváří v tvář Jana Schwarze i Natana Vráblíka, na což jeho spoluhráči zareagovali v podstatě definitivním potvrzením vítězství. Tomáš Zahradník se mezi dvěma beky prosmýkl do sóla a puk poslal pod horní tyč – 5:1.

Poslední desetiminutovka za rozhodnutého stavu ovšem patřila Jihočechům, kteří si svou aktivitou vysloužili hned trojici nedovolených zákroků domácích. Ten první potrestal Jiří Ondráček, který napřáhl k velkolepé ráně a vymetl hradecký růžek – 5:2.

K ničemu dalšímu se ale Budějovice nedostaly, na čemž měl největší zásluhu Patrik Červený. A to hosté dostali k dispozici také krátkou přesilovku pěti proti třem. Když v úplně poslední minutě mířil do volné části brány Ondřej Šulek, jubilejní padesátá střela jeho týmu v zápase stejně skončila na hradeckém brankáři.