pá 22.3.2013 | Martin Voltr

Skvěle! Junioři otočili náročný souboj s Ústím a vedou tabulku baráže

V pátek se hradečtí junioři poprvé v rámci baráže představili před domácím publikem, soupeřem jim bylo extraligové Ústí nad Labem. Ačkoli se hned po minutě dostali do vedení, soupeř utkání obrátil a vedl 2:1 a posléze i 3:2. O rozdělení bodů však rozhodla až poslední třetina. Královští lvi v ní stačili nejen vyrovnat, ale také druhým gólem hrdiny zápasu Daniela Voženílka utkání úplně otočit až do vítězného poměru 4:3! Kromě vlastní výhry je potěšilo také zaváhání Vsetína v Kladně, díky kterému vedou v polovině baráže čtyřčlennou tabulku a trumfy drží ve vlastních rukou.

Výsledek prvního utkání dne dorazil do Hradce ještě před úvodním buly. PZ Kladno doma i přes tříbrankovou ztrátu nakonec zdolalo Vsetín 6:5 v prodloužení, což byla pozitivní skutečnost pro oba aktéry střetnutí pod Bílou věží. Ústečtí Lvi poprvé v sezóně nasadili obránce Filipa Pavlíka, ostříleného reprezentanta. Po odpykaném trestu se jim do hry vrátil také Jakub Matai.

Hosté po zásluze odpověděli na hradecký start

Dva jmenovaní jim ale po minutě a sedmi sekundách hry byli málo platní, Hradec se totiž bleskově ujal vedení! Martin Bartoň zkusmo poslal puk před brankáře Nováka, který zaváhal a nechal Michala Bridu, aby ho došťouchl do zívající klece – 1:0.

Vstřelená branka ale domácím do dalšího průběhu hry příliš nepomohla. Brzy mohl vyrovnat kapitán soupeře Tomáš Faigl, kterého však zastavil beton Michala Mahdala. Ústí mělo víc ze hry, především jeho fyzická převaha byla na ledě znát. Další šance z toho ale nebyly.

Jenže jakmile to hosté dokázali změnit, v rozmezí dvou a čtvrt minuty vývoj utkání úplně změnili. V čase 12:52 se radovali poprvé, když do Pavlíkovy střílené přihrávky sáhl Tomáš Faigl a tentokrát už Mahdal neměl nárok. V dalším střídání své formace pak Tomáš Faigl zúročil důraz před brankou a jeho tým rázem vedl – 1:2!

Hradečtí se vytáhli, ale srazil je gól do šatny

O co se mohli Hradečtí v průběhu celého utkání opřít, to byla disciplína. Jejich první faul přišel až po polovině zápasu. Do té doby sami dostali možnost tří přesilových her, dvě z nich zahrávali po hře soupeře v šesti, jenže tyto výhodné situace se jim nedařily.

Východočeši nicméně po startu druhé třetiny hru vyrovnali. Co chvíli se hrálo střídavě před jedním a druhým brankářem, ovšem gólová příležitost přišla až v 31. minutě. A znamenala nerozhodný stav! Lukáš Kastner nahrál puk přes klubko hráčů Danielu Voženílkovi, který mohl ještě přihrávat, ale zvolil střelu. Volba to byla úspěšná, Novák se jen ohlédl – 2:2.

Utkání tedy začínalo od nuly, Hradeckým však musel záhy pomoci Michal Mahdal. Právě v úvodním oslabení se skvěle přesunul napříč brankovištěm a rozesmutnil Ondřeje Smetanu. To domácí puk o minutu později do sítě dostali, stalo se tak ale až po odpískání a jejich radost byla zbytečná.

Královští lvi byli ve zbytku prostřední části lepším týmem. Svým druhým úderem to mohl potrestat Daniel Voženílek, jenž vypíchl puk váhajícímu bekovi, ale pak sám před Novákem neuspěl. Ani přesilovkový závar v brankovišti domácí nevyužili. Dvanáct sekund před odchodem do šaten tak přišel nepříjemný trest! Bleskurychlou kombinaci zakončil exhradecký Vlastimil Dostálek přesnou střelou do růžku, což mohlo Ústeckým Lvům dodat pořádného sebevědomí – 2:3.

Poslední obrat přinesl Hradci tři body

Hradečtí si byli ztráty vědomi, ale přes silné soupeře se dostávali do střeleckých pozic nesmírně obtížně. Když však hosté zastavili Nedvídkovu snahu za hranou pravidel, putovali do čtyř a nabídli domácím pátou početní výhodu. Ta už se dočkala proměnění! Obránce Michal Štědrý propálil od modré čáry úplně vše a puk umístil krásně pod horní tyčku – 3:3.

Klíčová pasáž celého utkání následovala vzápětí. Hradec svou bojovností ubránil oslabení a v čase 50:58 vybouchla malá hala zimního stadionu obrovským nadšením! Starší dorostenec Daniel Voženílek totiž svůj důraz na brankovišti vyšperkoval dorážkou do prázdné brány a druhým úspěchem se sám pasoval do role hrdiny utkání – 4:3!

Hokejisté ze severu Čech se tlačili za vyrovnáním. Jejich největší šance přišla tři minuty před koncem, kdy zastavil Vegnera až skvělý Mahdal. To však bylo v podání týmu hájícího extraligovou příslušnost vše. Zápas sice neukončil ani před prázdnou bránou Lukáš Nedvídek, ani žádný z jeho spoluhráčů v power-play soupeře, ale domácím to vůbec nevadilo. Se svými fanoušky, kteří plechovou arénu zaplnili až po okraj, mohli i tak slavit.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Ústí má kvalitní tým s obranou nejlépe organizovanou ze všech soupeřů v baráži. Začátek nám vyšel perfektně. Nicméně gólem jsme se neuklidnili, hráli jsme rozháraně, chtělo to víc trpělivosti. Z toho pramenily dva góly, kdy soupeř nekompromisně potrestal naši otevřenou obranu. Po vyrovnání ve druhé třetině jsme víc napadali a Ústí s tím mělo problémy, byla to asi naše nejlepší pasáž v zápase. Bohužel jsme ale udělali chybu a inkasovali zbytečný gól, který nás dost srazil. Do třetí třetiny jsme ale dali všechno a jsem rád, že se nám podařilo zápas otočit. Za bojovnost jsme si to zasloužili. Na hráčích Ústí bylo vidět, že jsou zvyklí na jiný hokej, dohrávají každou situaci na sto procent. V tom je rozdíl mezi soutěžemi.

Milan Skrbek (HC Slovan Ústečtí Lvi):
Dvě třetiny jsme byli lepším mužstvem, zápas se pro nás vyvíjel dobře. Do poslední části hry jsme ale nastoupili nekoncentrovaní, nevážili jsme si vedení, což domácí využili. Začali jsme hrát komplikovaně, upustili jsme od jednoduché hry, která nám první polovinu zápasu vycházela. Sami jsme umožnili soupeři tlak. Na body jsme tady ale rozhodně měli.