út 7.3.2017 | Martin Voltr | Foto: Anděla Trötzmüllerová / HC Kometa Brno

Skvěle! Starší dorostenci zvládli drama na Kometě a ve čtvrtfinále vedou

Parádní vstup do série! Starší dorost zahájil čtvrtfinále na ledě obhájce titulu z Komety a vybojoval první bod. Vítězství 2:1 se zrodilo ve druhé třetině, kdy do černého mířili Dominik Šedivý a Radim Šalda. Brňané se v závěru dostali k obrovskému tlaku, Štěpán Kouba jim však dovolil pouze kontaktní gól. Lvi tak vedou 1:0 na zápasy a postupový krok můžou udělat ve čtvrtek od 18:00 na domácím ledě!

Opatrná první třetina gól nepřinesla

Hradečtí nechtěli nic ponechat náhodě, do zápasu vstoupili aktivně a hned po 10 sekundách se mohli ujmout vedení! Jakub Hašek vystihl špatnou rozehrávku domácích, ale kotouč mu pak sklouzl z čepele. Lvi nicméně brzy dostali první přesilovku, i díky ní jim herně začátek duelu jednoznačně patřil. Několik ran z dálky se ale neujalo, kousek chyběl třeba i kombinaci na číhajícího Pohla.

Kometa hru postupem času vyrovnala, ale hradecká obrana ji k ničemu nepustila – Štěpán Kouba čelil v první části pouhým čtyřem střelám. Domácí si větší šanci nevytvořili ani ve své první početní výhodě, kterou dostali pět minut před přestávkou. Úvodní třetina se tak celkově nesla v opatrném duchu, obě mužstva dobře věděla, co je ve hře.

Dva hradecké góly i přibývající nervozita

S návratem na led však byla nuda v Brně minulostí. Hned v prvním střídání mohl přijít pro Hradec šok, když oblouček Slabého od červené čáry skončil na břevnu! Vzápětí ale domácí předvedli velké kiksy v rozehrávce. Co se nepovedlo Dvořákovi, to dokázal Dominik Šedivý, jemuž kotouč před prázdnou bránu nabídl bojovník Václav Maršík, a Hradec vedl – 0:1!

Druhá třetina už nabídla oboustranně otevřený hokej. Mountfield se mohl radovat znovu, jenže na brankové konkstrukci skončila Muškova střela od modré a pak i nádherný švih Jaroslava Dvořáka. Nakonec se ujalo až přečíslení, které dokonal dorážkou Radim Šalda – 0:2!

Brňané pak prokazovali dostatek apetitu, aby se zápasem něco provedli. Jenže všechno jako by chtěli tahat na sebe, právě v týmovosti je Hradec viditelně předčil. Před druhou přestávkou bohužel vnesli do hry hodně nervozity rozhodčí, kteří nezvládli několik momentů. Hlavní sudí Obadal třeba nechal plynout hru po zákroku na Jakuba Haška, který se dlouho svíjel v bolestech na ledě. Do třetí třetiny však už zase naskočil.

Kometa vytěžila z drtivého tlaku jen snížení

To byl jenom jeden dílek z kompletní mozaiky, která nakonec dovedla Lvy k prvnímu vítězství. Ještě líp to pro ně mohlo vypadat po Šaldově brejku, zakončení mezi betony však brankář Holík přečetl. Východočeši hráli do 47. minuty tři přesilovky, v nichž mohli zápas rozhodnout. Ale nestalo se.

Domácí se tak drželi ve hře a pomalu začínali tlačit. Po Kowalczykově střele propadl puk Koubovi výstrojí, před dojíždějícím hráčem na poslední chvíli zasáhl Šalda, jenž byl zároveň vyloučen za posunutí branky. Hradečtí se ubránili a pak zase žehrali na tyčku, kterou trefil z úniku Filip Jirásek.

Poslední pětiminutovka přinesla obrovský tlak Komety. Trenéři se nebáli a odvolali brankáře, domácí tým sevřel Hradec v pásmu. Na kýžený první gól dosáhli po třech minutách, kdy Adam Gajarský prostřelil všechno před sebou a Kouba byl bezmocný – 1:2. Nápor pokračoval, ale jeden z Brňanů pak minul břevno a další střely zastavil buď Kouba, nebo jeho spoluhráči. Hodně ran schytali Jakub Muška či Patrik Mašín, ale i všichni ostatní se parádní obětavostí postarali o první bod v sérii!

Jan Zachrla (HC Kometa Brno):
Tohle jsou naprosto odlišné zápasy od toho, co jsme zažívali v základní části. Pokud uděláme chybu, která možná pramení z moc velké vůle, tak ji soupeř dokáže potrestat. To rozhoduje. My jsme sice měli šance, ale oni byli dobře organizovaní a navíc byli hodně produktivní v zakončení.

Libor Pivko (Mountfield HK):
Dneska rozhodla bojovnost kluků, kteří zblokovali spoustu puků, hráli jako tým. Je parádní, když se hráči takto semknou a bojují pro vítězství, je radost to sledovat. Byl to pro nás strašně těžký zápas. Věděli jsme, že Kometa má kvalitu, a ještě silnější bude v Hradci. Víme, že spousta hráčů, kteří věkem patří ke staršímu dorostu, jim nastupuje v juniorce. Očekáváme, že všichni ve čtvrtek při odvetě nastoupí.