ne 10.3.2013 | Martin Voltr

Skvělé derby! Mladší dorostenci s podporou fanoušků přejeli Pardubice

Očekávané východočeské derby mladších dorostenců se vydařilo takřka na jedničku. Místo nedělního oběda přišli hradecké naděje hlasitě podpořit fanoušci, kteří dotlačili svůj tým k jednoznačné výhře! Hradečtí sice inkasovali jako první, ale stihli rychle vyrovnat a o jejich triumfu rozhodla skvělá druhá třetina. Během ní se třemi brankami dostali do rozhodujícího trháku a skóre dotvořili v poslední části gólem na 5:1. Jediným stínem parádního hradeckého představení bylo zranění kapitána Tomáše Zahradníka, který po ostrém zákroku utrpěl otřes mozku.

Pardubická radost netrvala dlouho

Už v prvních minutách vlili hodně krve do žil hradeckým mladíkům domácí příznivci. První velkou šanci měl David Malík, ale brankář Dominik Groh jeho kličku vystihl. Po nevyužité přesilovce přišla naopak silnější pasáž Pardubic, které zahrávaly početní výhodu hned dvakrát v rychlém sledu.

V prvním oslabení za Hradec dokonce zahrozil Tomáš Zahradník, v tom druhém se už pod palbou ocitl Patrik Červený. A i když poté už byli domácí minutu kompletní, soupeř ze svého tlaku vytěžil úvodní gól. Z levé strany vystřelil přes hlouček hráčů Daniel Voltner a kotouč zamířil přesně do vzdálenějšího růžku – 0:1.

Hosté však měli od začátku velké problémy s hradeckým forčekingem a několikrát v rozehrávce zaváhali. Jeden takový kiks ještě nevyužil David Malík, ale když se vzápětí v pásmu usadil elitní útok domácích, už se zadařilo. David Chalupa dokázal zpoza brány poslat puk mezi kruhy Tomáši Zahradníkovi, který si v takových situacích ví rady – 1:1.

Tři hradecké góly, ale i zranění kapitána

A tři minuty po startu druhé třetiny už byl na světě obrat! Královští lvi měli k dispozici přesilovou hru, z níž jim stačilo ani ne půl minuty. Nicolas Bureš od modré nahodil puk do ohně, kde ho jeden z hokejistů sklepl na hůl Tomáše Hofmana, jenž měl snadnou práci – 2:1!

Hodně vzrušení přinesla 25. minuta utkání. Nejprve mohl Hofman přidat v oslabení svůj druhý gól, ale neuspěl jak ze samostatného nájezdu, tak z nařízeného trestného střílení. Pár sekund nato dohrál Jajcay u hrazení tvrdě Tomáše Zahradníka. Hradecký kapitán odjel na střídačku pouze za asistence svých spoluhráčů, ale bylo jasné, že rozhodně nemůže pokračovat. Na nosítkách byl odvezen do nemocnice, kde mu lékaři odhalili otřes mozku a brzy byl propuštěn domů.

Lví družina tak musela pokračovat bez svého tahouna a bylo znát, že se chce soupeři pomstít tím nejhokejovějším způsobem. Krátce po polovině utkání se nádhernou akcí blýskl David Malík, jenž v první formaci nahradil právě Zahradníka. V rohu útočného pásma převzal puk a naznačil přihrávku, ale od brankové čáry sám vykroužil před Groha a bekhendem zakončil zpátky k první tyčce – 3:1!

Ke gólu v přesilovce i v rovnoměrném počtu hráčů navíc přidali svěřenci Tomáše Martince také úder ve vlastním oslabení. Pardubické nedorozumění vystihl Radovan Pavlík a několika rychlými tempy se dostal až ke Grohovi, kterého pokořil dokonalým bekhendovým blafákem. Hradečtí tak předvedli perfektní druhou třetinu a vedli už 4:1!

Domácí si náskok pohlídali a pojistili

Poměrně jednoznačný stav se do obrazu hry ve třetí části přece jen promítl. Hradečtí už nebyli vepředu tak nebezpeční, soupeři toho však příliš nedovolovali. Na ledě se pomalu začaly projevovat emoce, hned dvakrát putoval po vzájemném souboji na trestnou páreček kohoutů.

Pardubice si přece jen možnosti k dramatizaci utkání vytvořily. Střelu Romana Bora v přečíslení vykopl Červený, Kusého zakončení v přesilovce zastavili domácí až na poslední chvíli před odkrytou klecí. V 53. minutě se už hosté radovali, jenže zbytečně – Miroslav Rohlík pomohl kotouči v cestě do sítě jednoznačným kopnutím.

A tak přišel z hradeckých hokejek trest, který definitivně potvrdil rozdělení bodů. Radovan Pavlík prchnul do úniku s Patrikem Hidveghym a sehráli spolu nádhernou kombinaci, kterou první jmenovaný snadno zakončil do odkryté svatyně – 5:1.

Ve zbytku utkání už ani několik trestů ke změně skóre nevedlo. Hradečtí mladší dorostenci si před velmi slušně zaplněným stadionem po zásluze užili děkovačku s příznivci, kteří je dopředu hnali po celý zápas.