pá 13.1.2012 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Skvělý finiš staršího dorostu znamenal zisk dvou bodů

Starší dorostenci nastoupili v pátek večer k prvnímu extraligovému utkání letošního roku. Dlouhá pauza se na svěřencích Pavla Táborského podepsala negativně. Stav 0:2 po dvou třetinách nevypadal optimisticky a málokdo z domácích v tu chvíli pomýšlel na výhru. Přesto se Hradečtí dali dohromady a díky dvěma brankám kapitána Martina Bartoně skóre srovnali. V samostatných nájezdech pak přidal rozhodující gól Vlastimil Dostálek.

Hosté byli od počátku lepší

První třetina byla ve znamení poměrně živého hokeje, nicméně vyložená branková příležitost nebyla k vidění ani jedna. Hradci se první dvě přesilovky vůbec nezdařily, to hostům pomohly početní výhody k zisku územní převahy a povětšinu času se hrálo v pásmu domácích.

Jistý brankář Michal Šivel si ale poradil se všemi pokusy šikovných útočníků Karlových Varů. Když v sedmé minutě přece jen nestačil, pomohlo mu proti Petrovově střele břevno. Hradečtí se chopili aktivity až v závěru a vybojovali další početní výhodu, která se jim přenesla do druhého dějství.

Převaha Karlových Varů se dočkala zhodnocení

Vyloučení hostujícího hráče by ale Hradečtí rádi vzali zpátky, kdyby věděli, co je čeká. Ladislav Zikmund totiž rovnou z trestné prchnul všem soupeřům a když byl faulovaný, dostal druhou možnost. Trestné střílení proměnil s lehkostí zkušeného čtyřicátníka, čímž zajistil svému týmu vedení – 0:1.

Západočechy vstřelená branka nakopla a v dalších minutách si vytvořili celou řadu gólovek. Alexandr Molnár, Jakub Vrána, Sebastián Gorčík, nebo úvodní střelec Ladislav Zikmund – ti všichni si před hradeckým brankářem brousili zuby na navýšení náskoku. Michal Šivel však za svá záda nepropustil ani jeden z jejich pokusů.

V pětatřicáté minutě nevyužil Ladislav Zikmund další velkou šanci, ale mrzet ho to nemuselo. Hned vzápětí totiž zůstal před hradeckým brankovištěm neobsazený Alexandr Molnár a tentokrát už dorazil puk za bezmocného Šivela – 0:2.

V závěru druhé třetiny ožili i Hradečtí. Elitní formace Bartoň – Nedvídek – Kastner předvedla velký závar a příliš nechybělo, aby protlačila puk za brankovou čáru. To ale nemohlo nic změnit na skutečnosti, že dvougólové vedení hostů po čtyřiceti minutách bylo více než zasloužené.

Diváky zvedl ze sedaček hradecký comeback

Řady nevyužitých šancí začli mladíci z lázeňské metropole litovat hned po 44 sekundách třetí části. To totiž na pravé straně napřáhl Martin Bartoň a brankář Fečo na jeho přízemní dělovku nestačil – 1:2.

Hradečtí vycítili šanci a na své konto si postupem času připisovali další možnosti. Tu největší měl Marek Malinský, debutant v dresu domácího staršího dorostu, jenže sám před Fečem přestřelil. Když se před karlovarského brankáře dostal Lukáš Nedvídek, jeho protivník už musel vytasit bystrý postřeh lapačkou.

Třiapadesátá minuta však už změnu stavu nabídla. A mnohem radši za ni byli domácí – když totiž Nedvídek nahrál napříč pásmem Martinu Bartoňovi, hradecký kapitán nekompromisně propálil Fečovu lapačku a jeho druhý úder v zápase znamenal vyrovnání – 2:2!

Za nerozhodného stavu nebyl ani jeden z týmů daleko k zisku tří bodů. Martin Bartoň mohl dokonce završit hattrick, ovšem před brankovištěm byl tísněn, pár minut nato sjel v mezikruží jeho spoluhráči Lukáši Váchovi puk z hokejky. Půl minuty před koncem zase trefil Jan Priškin spojnici tyčí hradecké brány.

Penaltová loterie pro Hradec

V prodloužení byl o poznání aktivnějším týmem celek ze západu Čech. Nestačilo mu to však na víc než zajímavou akci Štěpána Csamanga. Proti výjezdu karlovarského kapitána zpoza brány ale zasáhl Michal Šivel úplně stejně, jako to prováděl v celém zápase. Tedy na jedničku.

Rozhodnout tak musely nájezdy a jejich čtvrtá série. V úvodních třech párech pokusů uspěli za domácí Martin Bartoň a za hosty Radomír Vaněk, takže poslední slovo zbylo až na Vlastimila Dostálka. Tomu sice nejprve sjel kotouč z hole, ale pak přece jen obelstil Davida Feča a zasunul k odkryté tyčce. Bonusový bod tak připadl domácím – 3:2 po samostatných nájezdech.

Pavel Táborský (HC VCES Hradec Králové):
Musím konstatovat, že po reprezentační pauze byly Karlovy Vary v zapase první dvě třetiny jasně lepším týmem. Soupeř byl lepší jak bruslařsky, tak i na kotouči. Nám se podařilo zápas ve třetí třetině otočit jen díky hráčům ročníku 1994. S výkonem hráčů ročníku 1995 a 1996 nejsem spokojen. Takto se k zápasu extraligy staršího dorostu nepřistupuje. Zápas výrazně ovlivnil výkon našeho brankáře, který první dvě třetiny náš tým podržel.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary):
Prohru bych viděl jako souhrn několika faktorů. Zaprvé je to naše střelecká nemohoucnost v kombinaci s vynikajícím výkonem domácího brankáře, protože po druhé třetině měl být stav jiný než 0:2. Druhým faktorem bylo, že jsme po šťastné brance domácích na 1:2 přestali hrát fyzicky náročný hokej a upustili jsme od aktivity. Z toho logicky vyústila druhá branka domácích. Třetím momentem bych nazval naši psychickou odolnost po vyrovnání, kdy jsme byli dole. V nájezdech byli domácí šikovnější, a proto zaslouženě berou dva body. V nadstavbové části je naší ambicí posunout se, co nejvýše to půjde, a každého zápasu si hrozně vážíme.