čt 23.11.2023 | Jan Hirsch, Tomáš Prodělal

Skvělý uragán! Junioři přejeli Vervu 9:0 a zapsali veledůležité body

Naposled junioři vyrabovali Karlovy Vary, odkud odvezli vítězství 10:3. Proti Litvínovu tuto skvělou formu potvrdili, a byť na metu kýženého desátého gólu podruhé v řadě nedosáhli, nemusí je to vůbec mrzet, jelikož proti poslednímu týmu tabulky předvedli parádní jízdu, nadělili devět branek a sami neobdrželi ani jedinou. Navíc se mladí Lvi dostali na dělenou druhou příčku a na první Liberec jim chybí pouhé tři body.

Zápas odstartovalo vyloučení domácích, což dostalo Litvínov do hry. Severočeši však tuto, ani následující přesilovku ze 6. minuty nedokázali využít. Do čtyř šla také Verva a byť se Hradeckým podařilo dotlačit puk za brankovou čáru, gól Marka Matašovského kvůli kopnutí uznán nebyl. Hradečtí však v tlaku neustávali a vytvořili si několik dalších šancí, například Janu Venclovi se po přihrávce Michala Beneše ani napodruhé nepodařilo dorazit do odkryté klece.

Změna skóre však přišla až 17. minutě, kdy početní výhodu Východočechů už po jednadvaceti sekundách využil přesnou střelou Tomáš Hora. To svěřence Martina Vágnera, včetně útočníka Jaroslava Práška, nakoplo. „Měli jsme pomalejší vstup do utkání, naštěstí nás Tůča (Filip Tuček) skvěle podržel. Pak jsme se zvedli prvním gólem a už byl zápas na naší straně,“ komentuje útočník. Už po 49 sekundách se totiž Hradec radoval podruhé, Valdis Dommers vysunul do úniku reprezentanta Adama Novotného, který zakončil na bližší tyč.

To však Litvínov netušil, jakou kanonádu rozpoutá tým zpod Bílé věže ve druhé třetině. V první minutě hry dorážel střelu Adama Novotného do odkryté klece Valdis Dommers. Domácí se dostali na koně a bylo jich plný led. Ve 27. minutě jim tento tlak přinesl ovoce, po fatální chybě v obraně Chemiků se k puku dostal Vojtěch Aschenbrenner a pomyslný hřebík do rakve litvínovskému brankáři zatloukl o necelou minutu později Jan Vencl, který střelou kolem vyrážečky zvýšil na 5:0. „Dneska nám tam padalo skoro všechno, stejně jako proti Varům. Po třetím gólu už soupeř přestal hrát a zápas nám vlastně nechal,“ líčí forvard s desítkou na zádech.

Ani změna brankářů tým z Krušných hor hned neprobrala a jen dvě a půl minuty vydržel Adam Kubík bez inkasování: krásnou asistencí našel Valdis Dommers před brankou volného Jaroslava Práška, který puk propasoval za záda nově nastoupivšího gólmana. „Bylo to v přesilovce, Valdis mi nahrál prakticky před prázdnou branku a já jsem jenom doklepával,“ komentuje celou situaci. Přestože je svátečním střelcem, v posledních dvou utkáních zaznamenal tři branky. „Začal jsem poslouchat rady trenérů, tvrdě pracuju a věřím, že to bude padat dál,“ doufá.

Milosti se hosté nedočkali ani ve třetí třetině, hned po padesáti vteřinách vyslal Jaroslav Prášek přihrávku na Matěje Beneše, který přesně zakončil a zvýšil na 7:0. „Trenéři nás varovali, ať zápas ve třetí třetině nevypustíme, ať z toho neuděláme blamáž,“ komentuje poslední část utkání člen prvního útoku. Konec Hradečtí opravdu nevypustili. Další branku přidal zanedlouho Adam Novotný z trestného střílení. O 6 minut později svého bratra v listině střelců doplnil Jakub Aschenbrenner, který využil přečíslení dvou na jednoho.

Zbytek zápasu se Lvi už jen snažili dosáhnout desátého gólu, k čemuž byl blízko Adam Novotný, pro nějž by skórování znamenalo i hattrick, nebo dvojčata Benešova, kterým se nepodařilo puk dostrkat za brankovou čáru. Hradec si tak připsal důležitou výhru a navíc má bilanci neuvěřitelných 19 gólů ve dvou zápasech. „Lepí nám to, v trénincích se zaměřujeme hlavně na předbrankový prostor a jsme rádi, že nám to takto padá,“ těší hokejistu ročníku 2004. Další zápas hraje Mountfield v Českých Budějovicích, kde se bude snažit udržet třetí příčku. „Když budeme hrát jako dneska, tak se nemáme čeho bát, jedeme si tam pro tři body,“ burcuje na závěr Jaroslav Prášek.