čt 30.7.2015 | Martin Voltr

Solidní rozjezd starších dorostenců: Silné Piráty potopili v nájezdech

První přípravný souboj na novou sezónu za sebou mají starší dorostenci. Jak jejich mistrovské ročníky 98 a 99, tak také ty na straně Chomutova, budou mít letos oprávněně vysoké ambice. Úvodní utkání přineslo slušnou podívanou s vítězným koncem pro Mountfield, jemuž vystřelil triumf v nájezdech kapitán Štěpán Matějček. Druhým soupeřem na hradecké půdě budou staršímu dorostu v pondělí Pardubice!

Lepší rozjezd předvedl Chomutov

Spousta hokejistů napříč oběma týmy se znala z loňského finálového turnaje mladšího dorostu. Hradec si tehdy na domácí půdě v jednom z nejhektičtějších zápasů své mládežnické historie zajistil obhajobu titulu, přestože po pěti minutách prohrával už 0:2. Teď šlo pro oba týmy o první přípravný zápas a v první části měli navrch Piráti.

Pomohla jim k tomu i úvodní přesilovka, tu však nevyužili. Mountfield se zlepšil postupem času a nakonec z toho byly i velké šance, zblízka střílel těsně vedle Jaroslav Dvořák. Aktivita pak domácím vynesla dvojnásobnou přesilovku, v níž měl největší šanci obránce Jakub Lelek. Jenže špatný odskok mu ji zmařil.

Hradec se zlepšil a Hejna otevřel skóre

Do druhé třetiny vstoupili Hradečtí s pětiminutovou přesilovou hrou, kterou jim zajistil nevybíravý faul kolenem Ondřeje Dvořáka na Martina Štohanzla. S velkou možností ale nedokázali naložit. Naopak se musel činit Tomáš Vomáčka, který vyškrábl ramenem Kulichovu nebezpečnou ránu.

Hra se postupně o poznání otevřela a využít toho dokázali domácí mladíci. Martin Hejna se nádherně protáhl kolem chomutovských obránců a střelou na bližší tyč zajistil Hradci vedení 1:0. Příležitostí potom na obou stranách přibylo – Vomáčka se blýskl pravým betonem při průniku Paličky, na druhé straně potom Mountfield dvakrát zahrozil dokonce v oslabení. Ani Jiráskův únik, ani Dvořákova otočka však gólem neskončily.

Nápor soupeře vyrovnal skóre

Piráti se po přestávce zase zvedli a nad východočeským týmem měli navrch. Sólo Bohanose ještě Vomáčka zlikvidoval, ale když v přesilovce od modré parádně vystřelil Filip Palička, už byl brankář bezmocný – 1:1.

Vyrovnání si chomutovští dorostenci zasloužili, na měřítka prvního přípravného zápasu nesledovali fanoušci vůbec špatnou partii. Ti domácí museli zatleskat Jakubu Moníkovi, jenž čistě vypíchl puk unikajícímu Janu Svobodovi, pět minut před koncem se proti Navrátilovi zaskvěl Vomáčka. Blížící se prodloužení mohl odvrátit i Mountfield, který v závěru vybojoval přesilovku, ale tu si přenesl do nastaveného času.

Oba týmy přestály oslabení, rozhodly nájezdy

Početní výhody ovšem nebyly jeho silnou stránkou, chvíli poté neproměnil velkou šanci Mikuláš Pohl. Výhodnou možnost hry čtyři na tři si vyzkoušel také Chomutov, nicméně na tradičně spolehlivého Vomáčku ani on nevyzrál.

K určení vítěze bylo potřeba čtyř sérií samostatných nájezdů. Zatímco na chomutovské straně uspěl jediný střelec, za Hradec se trefili dva: Nejprve si Pavláta nádhernou bekhendovou kličkou vymíchal Filip Jirásek, potom vymetl šibenici Štěpán Matějček a jako správný kapitán rozhodl o „dvoubodovém“ hradeckém vítězství 2:1.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Chomutov má dobré mužstvo, určitě bude patřit ke špičce extraligy. Včera jsme teprve začali trochu trénovat kombinace a teď bylo znát, že někteří kluci ještě úplně nevědí, co se od nich chce. Od druhé třetiny už se hra začínala podobat tomu, co jsme chtěli, tam jsme soupeře přehrávali. V úvodu poslední třetiny jsme se nechali zatlačit do defenzívy a soupeř v přesilovce krásnou střelou vyrovnal. Ale je pozitivní, že kluci chtěli utkání vyhrát a šli do toho pořád naplno. Vyhráli jsme, a to je vždycky důležité.

Miroslav Buchal (Piráti Chomutov):
Bylo vidět, že jde o první přátelské utkání. Z naší strany byla ve hře spousta chyb a čeká nás ještě hodně práce. Zkoušíme hráče, proto jsme v průběhu zápasu změnili sestavu. Výsledek podle mě odpovídá předvedené hře a remíza je pro oba týmy spravedlivá. Kluci předvedli, že chtějí hrát hokej, že se porvou o místo a že by u nás mohl být výborný mančaft. To samé na hradecké straně, líbilo se mi tam spousta hráčů. Hrají hezký hokej. Také to byl souboj reprezentačních gólmanů, jak Vomajdy, tak našeho Dominika Pavláta. Škoda nesmyslného faulu od nás, ale myslím, že to vyplynulo ze hry.