Zápasy
pá 15.9.2023 | Tomáš Prodělal | Foto: Markéta Křížová

Souboj Martinců znovu pro Tomáše! Lvi v 1. kole přehráli Brno

Lepší úvod sezony si Hradečtí snad ani nemohli přát. K prvnímu duelu extraligy se vydali Lvi na led ambiciózního Brna, které svým pohybem zaskočili. Výsledkem bylo vedení o dvě branky zajištěné premiérovými střelci Tomášem Pavelkou a Alexem Tamášim. A když se na konci druhé periody prosadil Marek Zachar, bylo to už 0:3. Ve třetí třetině ještě přidal gól Bohumil Jank, a tak v souboji bratrů Martinců vyhrál potřetí v řadě mladší Tomáš.

Sezonu v brance načal Patrik Bartošák, před kterým stálo sedm obránců. V první lajně naskočil nový kapitán Jan Eberle spolu s Patrikem Miškářem a Radovanem Pavlíkem. Do sestavy se po zdravotních peripetiích vrátili David Šťastný s Evanem Jasperem, kteří zamířili do třetí, respektive čtvrté formace. Mimo hru zůstali Radkové Smoleňák s Pilařem spolu se zraněnými Kryštofem Langem a Michaelem Gasparem.

Prémioví střelci dostali Lvy do vedení

V úvodu utkání bylo znatelné velké natěšení obou týmu, jejímž důsledkem však byly hlavně nepřesnosti a občasné strkanice. Do první větší šance se dostal Adam Zbořil, který ujížděl sám na hradeckou branku, Bartošák mu však puk sebral. Na druhé straně se téměř v identické situaci objevil Aleš Jergl, který se dostal i k zakončení, ale při forhendovém blafáku nedokázal přehodit pravý beton Furcha.

Jestli něco nemělo příliš práce, byly to píšťalky sudích. Při dlouhé části bez přerušení střílel ze slotu nebezpečně Christophe Lalancette, ale brněnský gólman si povyjel z branky a příklep vyrazil. Lvi ale příliš dlouho smutnit nemuseli. David Šťastný posunul na Tomáše Pavelku, který žabkou od mantinelu prostřelil klubko hráčů, zahrál Furchovi na housle a mohl si nechat touš na památku – 0:1. Po kiksu Komety mohl náskok zvýšit Patrik Miškář, jenže zblízka neuspěl.

Forček naordinovaný Tomášem Martincem na mužstvo jeho bratra platil, a tak Moravané často vyhazovali jen na zakázané uvolnění. Když se ale domácí vymanili, bylo nebezpečno. Podobné to bylo i v početní výhodě, ale Bartošák nekapituloval. To však neplatilo u klece opačné. Oliver Okuliar našel na slotu Aleše Jergla, který napodruhé nastřelil Alexe Tamášiho a ten mohl po teči a efektním přemetu slavit první gól za Lvy – 0:2.

Zachar navýšil vedení

Po příchodu z kabiny Brno zařadilo do hry nový prvek – bruslení. Z toho pramenil tlak, jenže až na Mosesův pokus z kruhu byly všechny od modré a maskovaný muž hostí si s nimi poradil. Na opačné straně se v dobré pozici před gólmanem zjevil David Šťastný, ale Perretova přihrávka mu nepřišla na hokejku ideálně. Na Bartošáka poté pelášil Jakub Flek, ale Patrik Marcel ho, k nelibosti většiny publika, čistě odzbrojil.

Zrychlení hry mohl využít Aleš Jergl, avšak jeho pokus v přečíslení zablokoval Marek Ďaloga. Jakub Flek se z nárazu do mantinelu rychle oklepal a vyzval ke skórování Tomáše Marcinka, který tváří v tvář gólmanovi přestřelil břevno jeho branky. Když se utkání přehouplo do druhé poloviny, vyzkoušeli si přesilovku také Hradečtí. Nebezpečně pálil aktivní Jergl, ale Furch přední tyč upevnil včas, stejně jako prostor mezi betony proti Marku Zacharovi.

Kometa vyloučením přišla o vítr z plachet. Východočeši opět zvýšili aktivitu a málem to bylo o tři, Dominik Furch ale sebral druhý gól Tamášimu rychlým přesunem. Následně byl slovenský šikula vyloučen, jenže blíž brance byli hosté, když ujel Radovan Pavlík. V cestě stálo pravé rameno gólmana v bílém. Celek zpod Špilberku početní převahu nevyužil a za chvíli se mu dýchalo ještě hůř. Evan Jasper vyslal do přečíslení Alexe Tamášiho, který trefil bližší tyč, puk se však odrazil k Marku Zacharovi, který dílo dokončil – 0:3.

Mountfield dokráčel k výhře 4:0

Hned na úvod třetiny se na Bartošáka řítil Steven Moses, fantastický obranný zákrok ale předvedl Petr Kalina, který letní posile Brna skočil pod nohy a čistě mu puk vypíchl. Na druhé straně vyšíval Tamáši, jeho krasojízdu zastavil až levý beton Furcha, jenž měl i v dalších minutách mnohem více práce než jeho protějšek. Ten se však poté zaskvěl, když po rychlém protiútoku vypadl touš k Martinu Kohoutovi a gólman hostí mu vystavil stopku.

Brněnské útočné snahy byly velmi křečovité a nepřinášely výraznější šance. Jednou z posledních možností na návrat do utkání byl trest Filipa Pavlíka a následná přesilovka domácích. Na jejím začátku se obranou jako rychlý vítr prohnal Daniel Gazda a už před ním byla jen odkrytá branka, Patrik Bartošák mu však stihl kotouč ukopnout pravým nožem.

Pět minut před koncem byl ještě vyloučen Patrik Marcel, ale opět to hořelo u Furcha. Nájezd Radovana Pavlíka skončil na tyčce, navíc se při zákroku maskovaný muž lehce zranil. Svěřenci Patrika Martince přesilovku nevyužili, naopak ještě před sirénou jednou inkasovali. Patrik Miškář vyhrál buly, Jan Eberle posunul puk na modrou, kde se do něj opřel Bohumil Jank a černá pryž se zastavila až v síti. Hradec podruhé v řadě nepovolil Kometě ani gól a na jihu Moravy zvítězil 4:0.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 1 0
Jan Eberle 0 1 1 1 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Bohumil Jank 1 0 1 1 0
Evan Jasper 0 1 1 1 0
Aleš Jergl 0 1 1 1 0
Petr Kalina 0 0 0 2 0
Christophe Lalancette 0 1 1 1 0
Patrik Marcel 0 0 0 1 2
Patrik Miškář 0 1 1 1 0
Oliver Okuliar 0 1 1 1 0
Tomáš Pavelka 1 0 1 1 0
Radovan Pavlík 0 0 0 1 0
Filip Pavlík 0 0 0 1 2
Jordann Perret 0 0 0 1 2
David Šťastný 0 1 1 1 0
Alex Tamáši 1 1 2 2 2
Marek Zachar 1 0 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Bartošák 60 17 0 17 100,00 0 0

Ohlasy k utkání