pá 21.8.2015 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Špatný začátek a konec. Hradec padl s Banskou Bystricí po nájezdech

Mountfield HK odjel na letošní ročník Mountfield Cupu s těmi nejvyššími ambicemi, jenže začátek úvodního zápasu tomu vůbec nenasvědčoval. Už v 51. vteřině se slovenský celek dostal po chybě v hradecké rozehrávce do vedení. Východočeši pak zápas díky Šimánkovi a Troligovi otočili, ale do zdárného konce ho nedotáhli. V 57. minutě zapomněl Hradec na zadní vrátka a bylo srovnáno. O vítězi prvního střetnutí nakonec rozhodovaly nájezdy, ty se povedly jednoznačně lépe Bánské Bystrici.

Jednu ze změn v sestavě měl na svědomí Peter Frühauf, jenž nahradil Karla Pilaře v první obraně. Ten se přesunul do třetí obranné dvojice k Bohumilu Jankovi. V útoku se kvůli absenci Jaroslava Bednáře a Adama Courchaina změnilo složení jediné řady, po boku Briana Ihnačáka se objevili z Litoměřic povolaní Aleš Krátoška a Ondřej Kopta.

Hradec rychle prohrával, branka jej však nepoložila

Nepříjemný začátek utkání zažili na slovenském ledě hradečtí hokejisté, když po nedorozumění v jejich obraně otevřel skóre utkání hned v první minutě Tomáš Zigo – 1:0. Do konce první desetiminutovky se sice Hradec osmělil, jenže tou nejzajímavější akcí na ledě byla rozmíška mezi Frühaufem a Majdanem. Následovala série vyloučení, na níž nebudou v dobrém vzpomínat hráči HC 05.

V jedenácté minutě dostal Mountfield nabídku přesilové hry čtyři na tři a využil ji dokonale. Kombinace Jaroslava Kudrny a Jiřího Šimánka skončila gólem druhého jmenovaného, který zakončoval do odkryté branky – 1:1. Po zbytek třetiny byla k vidění spíše převaha Východočechů, do příležitosti se po přihrávce od Ihnačáka dostal Pilař, střelou od modré se snažil prosadit Jank. Největší šanci na gól měl ale hráč Banské Bystrice Handlovský, jehož nahození skončilo na tyči Svobodovy branky.

Tomáš Troliga zařídil obrat ve skóre

V začátku prostřední periody Hradec navyšoval svůj tlak, který si vypracoval na konci první části. Hodně vidět byl Aleš Krátoška, brankáře soupeře zkusil nahozením překvapit i Jiří Vašíček. Byl to ale až Tomáš Troliga, kdo se nakonec v osmadvacáté minutě gólově prosadil. Stalo se tak po akci Petera Frühaufa, jenž puk vyvezl až od vlastní modré čáry, a Rudolfa Červeného, který se před brankou neunáhlil a poslal puk na hůl svého spoluhráče – 1:2.

Stejně jako v první části i v té druhé byli diváci svědky několika vyloučení na rozmezí poloviny třetiny, z početních výhod ale tentokrát branka nepadla, byť na 3:1 z pohledu Hradce mohl navýšit z bezprostřední blízkosti Šimánek a posléze Knotek. Banská Bystrica sice přebírala útočné otěže, nicméně defenzíva Mountfieldu fungovala na výbornou a dobře překazovala nálety slovenského celku, kterému činil problém hlavně přechod přes útočnou modrou čáru.

Východočechy dělily tři minuty od výhry

Do poslední části vstoupili hodně aktivně hokejisté Banské Bystrice, konkrétně Tomáš Matoušek, jehož rána ale nezamířila mezi tři tyče. Na druhé straně se něco podobného „podařilo“ Köhlerovi, hře obou celků chyběla větší přesnost. Pernou chvíli zažil Svoboda, když se před ním nikým nebráněn zjevil Sonne, ale puk skončil ve výstroji gólmana, stejně jako po samostatném úniku Deje na druhé straně jen o malou chvíli později. Velkou možnost promarnil Šimánek, který natřikrát nezkrotil puk poskakující před brankářem soupeře.

Slovenští hokejisté se stále častěji dostávali do zakončení, paradoxně ale Mountfieldu zlomila vaz až jeho přesilová hra, respektive její závěr. Šmach, jenž se vracel po skončení trestu na led a dostal přesnou přihrávku do jízdy, pořádně zamotal Svobodovi hlavu a následně přihrál na hůl Ivana Ďatelinky, který z druhé vlny královéhradeckého gólmana překonal. Tři minuty a šest vteřin před koncem tak bylo srovnáno – 2:2.

Druhé samostatné nájezdy v přípravě, druhá prohra

Stejně jako proti Olomouci utkání doputovalo až do samostatných nájezdů, které nahradily prodloužení. V dovednostní disciplíně, jejíž délka byla stanovena na tři série, se za HC 05 prosadil Marek Loskot a Juraj Majdan, zatímco za Hradec neuspěli Bedřich Köhler a Brian Ihnačák. Podruhé v řadě tak Hradec padl po samostatných nájezdech, což znamenalo pro svěřence trenéra Draisaitla porážku z úvodního zápasu Mountfield Cupu 2015.

Vladimír Országh (HC 05 Banská Bystrica):
Hra měla tempo, byly tam osobní souboje, bylo se na co dívat. Začali jsme dobře, dali gól z prvního útoku. Zbytek první třetiny byl Hradec lepší, měl více ze hry i díky přesilovým hrám, ve kterých nás přestřílel, tam jsme měli problém. Ve druhé třetině jsme se ale dokázali vrátit do hry, srovnat poměr na ledě. Hra se přelévala, každý měl chvilku převahu a myslím, že remíza tomu svědčila. Nájezdy jsou kdo s koho, pro obě mužstva to byl podle mě velmi prospěšný zápas.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Na to, v jaké fázi přípravy jsme, si myslím, že se hrál docela dobrý hokej. Tempo bylo v pořádku, bylo vidět, jak se dneska hokej vyvíjí. Že tým, který se zrovna dostane k napadání, má více ze hry a lepší kontrolu. Přes těch šedesát minut se to houpalo sem a tam. Z našeho hlediska se určitě musíme naučit hrát lépe pod tlakem. Měli jsme tam až příliš ztrát puku, a to v obranném pásmu i střední třetině. Na detailech musíme ještě malinko zabrat, jinak si myslím, že byl zápas z obou stran ok.