so 23.1.2010 | Jiří Mokrý, Lukáš Souček

Starší dorost v Třebíči bodoval naplno

Starší dorostenci měli v pátek na programu utkání s Třebíčí. Na venkovním kluzišti dokázali hradečtí hokejisté vybojovat plný bodový zisk. Soupeř ze spodních pater tabulky držel s hradeckým celkem krok jen dvě třetiny, po kterých Hradec vedl 4:3. V závěrečném dějství dal výsledku konečnou podobu Milan Valášek dvěma góly, kterými uzavřel skóre na 6:3. Na všech čtyřech předchozích brankách měl velký podíl Vít Hradecký, který tři góly sám vstřelil a jeden připravil pro Jiřího Světlíka.

Začátek zápasu byl opatrný z obou stran. Ani jeden tým nechtěl udělat první chybu a dát soupeři šanci ke vstřelení prvního gólu. V páté minutě se do nadějného úniku dostal Michal Vlašín, ale tísněn nedokázal zakončit přesně. Skóre utkání otevřeli hosté přesně v čase 07:00, když přesilovou hru využil Hradecký po přihrávkách Pánka a Vlčka – 0:1.

V polovině deváté minuty dostali domácí možnost hrát přesilovku pěti proti třem, kterou dokázali zužitkoval ve vyrovnávací branku. Střelcem byl Per Donutil, asistovali Šulc a Dobrovolný - 1:1. V polovině desáté minuty se do svého druhého úniku dostal Michal Vlašín, ale hradecký brankář secvakl betony včas. Třináctá minuta přinesla pěknou akci Hradeckých, kdy po šikovném přiťuknutí ujížděl forvard Východočechů sám na Máje, ale branku těsně netrefil. V poslední minutě první třetiny roztočili slávisté okolo soupeřovy brány kolotoč, který hosté zastavili jen za cenu faulu.

V první minutě druhé periody krásně ujel Paták po chytré příhře Deveriho, ale puk poslaný do protipohybu hradeckého gólmana bránu minul. Krátce nato už hosté vedli. V oslabení se prosadil svou druhou brankou v utkání Hadecký - 1:2. Třebíčští se snažili o rychlou odpověď, Deveri dokonce dostal puk za brankovou čáru, ale rozhodčí Lerch gól neuznal pro údajné posunutí branky. Přesto ale musel hlavní sudí o pár minut později nahlásit časoměřičům vyrovnávací branku. V šestadvacáté minutě zpoza klece přihrál Danko Deverimu Lukáš Paták a bylo vyrovnáno - 2:2.

Jenže z vyrovnání se domácí neradovali dlouho, za dvě minuty už Východočeši znovu vedli. Druhý gól v oslabení vstřelil Světlík - 2:3. O další dvě minuty bylo ještě hůř, v signalizované výhodě završil hattrick Hradecký po přihrávce Půlpánově - 2:4. Po této brance domácí vystřídali brankáře, místo Máje nastoupil Caha. Půl minuty po čtvrtém gólu měl skvělou příležitost ke snížení aktivní Lukáš Paták, ale jeho střela rozezvučila jen tyč. Domácí se ale přece jen dočkali zaslouženého snížení. V čase 31:54 se o to svojí druhou brankou v zápase postaral Danko Deveri, asistoval Dobrovolný - 3:4.

V sedmatřicáté minutě ještě ohrozil nebezpečně Pavelku Šulc, střelou přes obránce ale trefil jen brankářovu hruď. V poslední minutě druhé třetiny ujel hostující obraně potřetí Michal Vlašín, ale byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To se ale exekutorovi Deverimu vůbec nepovedlo. Hodně vyjetého brankáře trefil jen do plastronu a tak se šlo podruhé do kabin za stavu 3:4.

Třetí část začali hosté velmi aktivně, nejprve ujel domácí obraně Světlík,ale střílel mimo. Toto varování domácí obraně nestačilo a o dvě minuty později vedl Hradec znovu o dvě branky. Střelou z pravé strany přes obránce se trefil přesně k tyči Valášek, přihrávka byla připsána Pilařovi. V šestačtyřicáté minutě přebruslil Půlpán domácího beka, jeho přihrávka před bránu však postrádala přesnost.

Dvě minuty před polovinou poslední třetiny chyboval na modré obránce Krejčí a Světlík jel sám na Cahu, který sklapl své betony včas. Zajímavá situace přišla ve třiapadesáté minutě, kdy se domácí střídačka prostřednictvím kapitána Deveriho snažila získat od rozhodčího vysvětlení jedné ze sporných situací. Lerch však na výzvy nereagoval, odmítal vyslechnout i kapitána a vyhrožoval trestem pro hráčskou lavici domácích. Proč mají mužstva tedy kapitány zůstává záhadou a to zřejmě i sudímu Lerchovi. Poslední branka zápasu padla v třiapadesáté minutě, kdy Valášek prokázal před brankou dostatečný důraz a dorazil kotouč do odkryté branky - 3:6. Asistence byla připsána Světlíkovi. Hosté byli v této části zápasu jednoznačně lepší a kontrolovali jeho průběh. Trojice hradeckých útočníků předvedla krásnou akci čtyři minuty před koncem utkání, kdy ťukesem na jeden dotek vyšachovala domácí obranu, pokazil ji ale Půlpán, který zakončil hodně nepřesně.

Hosté tento zápas vyhráli zaslouženě, rozhodujícím okamžikem lze označit neproměněné trestné střílení před koncem druhé třetiny a poté na začátku třetí části pátou branku Hradce, kterou odskočil do dvougólového vedení, na nějž už domácí nenašli odpověď. Domácí tým mohou mrzet také dvě branky, které inkasoval v oslabení.