pá 24.2.2017 | Lukáš Foff

Starší dorostenci díky skvělé třetí třetině ovládli první osmifinále se Spartou

Skvěle! Starší dorostenci sice více než polovinu zápasu prohrávali, pak se ale vzepjali a první osmifinálový duel s pražskou Spartou otočili. Zápas se hrál ve vysokém tempu a oba gólmani měli spoustu práce. Mountfield HK však zásluhou zejména dvougólových Filipa Jiráska a Patrika Mašína vede v sérii hrané na tři vítězné zápasy 1:0!

Krásný hokej se spoustou šancí přinesl gól Sparty

Už od úvodního hvizdu bylo jasné, že šetřit se v této sérii nikdo nehodlá. Oba celky se u mantinelů dohrávaly a tempo bylo velmi vysoké. První větší příležitost měl hned na konci první minuty Vojtěch Kropáček, ale nechal pouze vyniknout lapačku hradeckého Štěpána Kouby.

Z hradeckého týmu byl v útoku nejvíce vidět Jaroslav Dvořák, ale jeho střely buď trefovaly Jana Mičána, nebo mířily těsně mimo. Sparta měla k dispozici přesilovou hru, kterou sice nevyužila, ale o chvilku později sehrála šikovně buly ve středním pásmu a Jegor Gnusin střelou zpoza obránce překvapil hradeckého gólmana – 0:1.

Ihned po gólu měly oba týmy tutovky na svých hokejkách, ale brankáři předvedli své umění. Následně Pražané nevyužili ani druhou možnost přesilovky a na druhé straně Václav Maršík svým bekhendem z mezikruží trefil pouze beton Mičána, takže v první třetině už diváci branku neviděli.

Šancí lehce ubylo, ale oba týmy se jednou prosadily

Krátce po začátku prostředního dějství dostal Mountfield HK výhodu přesilové hry pět na tři, která trvala 70 vteřin. I přes jednu velkou příležitost Mašína ji však Hradečtí nesehráli tak, aby srovnali skóre zápasu. Jasným gólem pohrdl také Ostap Safin, který střílel zdánlivě do prázdné brány, ale kde se vzala, tu se vzala lapačka Štěpána Kouby.

Srovnání zápasu a první hradecká radost přišly v čase 33:50, když Radim Šalda vyslal krásným průnikovým pasem do úniku Filipa Jiráska, jenž střelou zápěstím nad pravý beton brankáře Sparty upravil na 1:1.

Tento stav však nevydržel příliš dlouho, neboť o 80 vteřin později zaspala hradecká obrana a nechala před bránou úplně volného Štěpána Čecha, který si se zakončením věděl rady – 1:2. Do další střelecké příležitosti se dostal opět Jaroslav Dvořák, ale vylámal si zuby na lapačce Jana Mičána. Uklidnění mohl Spartě přinést ve 39. minutě Jan Kern, ale v sólu trestuhodně přestřelil.

Parádní obrat Hradce. Ten si poté závěr pohlídal

Sparťané sice vedli o jeden gól, ale rezignovat na útočení se nerozhodli. Po střele Miroslava Daniho dokonce za Koubou zazvonila tyč. Pak ale dostali Východočeši výhodu přesilové hry a dokonale ji využili. Po obrovském závaru a několika střelách se puk odrazil od zadního mantinelu a do prázdné brány jej doklepl Patrik Mašín.

To navíc nebylo všechno, protože Hradec se o necelé tři minuty později dostal poprvé v zápase do vedení. Filip Jirásek obral soupeře o kotouč, obhodil posledního beka a krásnou ranou na přední tyč otočil na 3:2 pro domácí.

Poté už to od hradeckých hokejistů byl velmi poctivý výkon zejména v defenzivě. Dvě a půl minuty před koncem to zkusili hosté v šesti hráčích v poli, ale v čase 58:18 udělal definitivní tečku za prvním osmifinálovým utkáním Patrik Mašín, který ze středního pásma zamířil neomylně doprostřed prázdné brány.

Libor Pivko (Mountfield HK):
Prvních deset minut nám docela vyšlo a byli jsme v tlaku, pak tam byla zbytečná vyloučení a soupeř se dostal na koně. U prvního gólu jsme si nepohlídali hráče po buly a dostali trochu smolný gól. Ve druhé třetině jsme mohli vytěžit víc z přesilovek, které jsme měli, ale pochvala pro kluky bude hlavně za třetí třetinu. V té šli za vítězstvím a hráli parádní hokej.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha):
Byl to skvělý zápas z obou stran, který jsme si prohráli individuálními chybami u prvního a třetího gólu.